Gry paragrafowe, czyli rewolucja wśród gier

Myślałem, że w sferze gier „niekomputerowych” nic już mnie nie zadziwi. Wszak trochę planszówek, czy karcianek zdążyło się przez nasze ręce przewinąć. W nomenklaturze rozwoju postaci w pierwszej lepszej grze RPG, można by mnie zakwalifikować jako „pomocnik maga nekromanty” (co w wolnym tłumaczeniu brzmi: „niby nikt niezwykły, ale co nieco wie...”). Tak było do czasu otrzymania ostatniej przesyłki od wydawnictwa FoxGames..., a znalazłem w niej gry paragrafowe!

Komiksy paragrafowe Fox Games

Na początku zdębiałem ze zdziwienia, gdyż po rozpakowaniu paczki moim oczom ukazały się... książki. A dokładniej rzecz biorąc cztery pięknie wydane (twarda okładka, delikatne tłoczenia tytułów) komiksy. Czyżby uwielbiana przez nas firma z lisim logiem postanowiła zmienić kierunek swojej działalności? Tak, czy inaczej ucieszyłem się niezmiernie, jako że córka przeżywa obecnie istną komiksową miłość. Tyle, że w tym przypadku musieliśmy szybko zweryfikować nasze osądy i okiełznać konie. Przed nami bowiem na stole leżała rewolucja (w 4 odsłonach) na polskim rynku gier. Czy to książka? Czy to gra? A może komiks? Odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi: TAK!
 
Gry paragrafowe, które nakładem wydawnictwa FoxGames niedawno zawitały na krajowym rynku, stanowią prawdziwą rewolucję w materii gier (niekomputerowych) i książek/komiksów, łącząc te dwa światy grubą nicią pomysłowości. O co zatem w tym wszystkim chodzi?

Komiksy paragrafowe Fox Games

Mamy komiks opowiadający pewną historię. Na jego kartach umieszczone są poszczególne kadry (jak to w komiksie). Jednakże nie przegląda się ich po kolei jak każdą „zwykłą” książkę. To bowiem opowieść, w której bohaterem jesteśmy my – czytelnicy. I to od nas zależeć będzie jak potoczą się losy wybranej przez nas postaci.

Każdy kadr posiada w lewym górnym rogu numer. To nim będziemy się kierować podczas odkrywania kolejnych przygód naszych bohaterów. Na samych obrazkach również wkomponowane są (a niekiedy sprytnie ukryte) liczby, których wybór przenosić nas będzie na kolejny odpowiednio oznaczony kadr, a ten na następny... i kolejny... i jeszcze jeden. Trzeba się z góry nastawić na prawdziwą żonglerkę książką, gdyż co rusz będziemy „wędrować” między poszczególnymi kartami komiksogry. A wszystko po to, by osiągnąć określony na wstępie cel: odnieść zwycięstwo w grze, doprowadzając bohatera do szczęśliwego (lub nie) zakończenia. Od naszych wyborów zależeć będzie finał historii, który może przybrać kilka wariantów. Z pomocą przychodzą nam atrybuty, umiejętności, czy wyposażenie (ekwipunek), które w trakcie przebiegu fabuły możemy rozwijać u swojej postaci (a zapiski o ich postępach umieszczać w tzw. Karcie Postaci). Zupełnie jak w grach typu RPG! Tyle, że tu nie potrzebujemy monitora, konsoli, czy w ogóle prądu. Coś niesamowitego!

Komiksy paragrafowe Fox Games "Rycerze-dziennik bohatera"

Komiksy paragrafowe Fox Games "Rycerze-dziennik bohatera"

Skoro wiecie już mniej więcej „z czym to się je”, pokrótce przedstawię Wam teraz Menu jakie serwuje na dziś dzień restauracja „U Lisa Grajlisa”:
„Rycerze – dziennik bohatera”, to komediowo-przygodowa opowieść o trzech braciach, którzy marzą o wstąpieniu w szeregi zakonu rycerskiego. By to jednak osiągnąć muszą przemierzyć pełną niebezpieczeństw krainę w poszukiwaniu bransoletek męstwa, gdyż tylko czterech wybrańców z największą ich liczbą dostąpi zaszczytu służby na dworze króla Ludwipchełka...

Niezwykle kolorowa oraz świetnie narysowana historia, która przypadnie do gustu miłośnikom humoru spod znaku łuku i miecza. Na wstępie gry wybieramy spośród trzech braci tego bohatera, którego losem chcemy kierować. Każdego z nich charakteryzują inne atrybuty, dzięki czemu przebieg wydarzeń wygląda zupełnie inaczej przy poszczególnym wyborze. Zapewni nam to naprawdę dłuuugie godziny świetnej zabawy i doprowadzi każdorazowo do innego (czasem zaskakującego) finału.
 
Komiksy paragrafowe Fox Games "Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa"
 
Komiksy paragrafowe Fox Games "Cztery śledztwa Sherlocka Holmesa"

„Cztery Śledztwa Sherlocka Holmesa”, czyli coś dla miłośników słynnego detektywa z Baker Street. Jak wskazuje tytuł będziemy mieli za zadanie rozwikłać cztery niezwykle intrygujące zagadki: „Kot z Baker Street”, „Linia życia”, „Las Highgate i człowiek z amnezją” oraz „Skarabeusz z British Museum”. Pragniesz być legendarnym Holmesem? A może chcesz udowodnić, że dedukcja dr Watsona jest równie błyskotliwa? Nic prostszego. Wciel się w jednego z bohaterów i podążaj za tropami zostawionymi na kadrach tej komiksogry. Tylko patrz uważnie żeby nie przegapić ważnego dowodu rzeczowego, gdyż jedna zła decyzja może zniweczyć Twój dorobek punktowy jaki osiągniesz na końcu tej fascynującej przygody. Trochę tajemniczo, trochę zabawnie. Za to na pewno ciekawie. Naprawdę można poczuć w sobie detektywistyczną żyłkę. Osobiście to moja ulubiona gra...
 
Komiksy paragrafowe Fox Games "Wilkołak"
 
Komiksy paragrafowe Fox Games "Wilkołak"

„Wilkołak”. Jeśli lubicie się bać, albo marzyliście kiedykolwiek żeby zostać wilkołakiem, to teraz macie ku temu niebywałą okazję! W niniejszej grze wcielicie się w rolę Eorasa – ucznia Mistrza magii, który podczas nocnej wyprawy do lasu zostaje zaatakowany przez wilkołaka. Ugryziony przez bestię bohater sam staje się wilczym potworem, na którego czyhają łowcy oraz inne niezliczone niebezpieczeństwa. Od Waszych umiejętności i wyczucia sytuacji zależeć będzie, czy Eoras przeżyje (co nie jest w tej grze łatwą sprawą). Aby doprowadzić historię do szczęśliwego finału będziecie musieli zatem rozwijać swoją postać na kolejne poziomy, roztropnienie zarządzać ekwipunkiem, a także kształtować swoje umiejętności w duchu najlepszych gier komputerowych RPG. No i od czasu do czasu nie zaszkodzi zakręcić dyskiem...
Dość wymagająca to gra, której ukończenie daje mnóstwo satysfakcji. Piękne kadry i nietuzinkowa fabuła spowodują, że nie raz zechcecie wrócić do lasu, by zrzucić ubranie i... Auuuuuuuuu!
 
Komiksy paragrafowe Fox Games "Łzy Bogini Nuwy"
 
Komiksy paragrafowe Fox Games "Łzy Bogini Nuwy"

„Łzy bogini Nuwy”, czyli orientalna pogoń za złodziejami. Wcielamy się w rolę młodej łowczyni nagród, której powierza się niebezpieczną misję wytropienia złodziei i odzyskania zagrabionych Łez Bogini Nuwy – pędów, które zapewniały miastu życie. Zadanie jest o tyle karkołomne, że mamy na nie tylko jeden dzień (ten komiksowy rzecz jasna :)). Przemierzaj z nieustraszoną wojowniczką wąskie uliczki, niebezpieczne slumsy, czy dzielnicę kupców, by przed zachodem słońca zwrócić świątyni jak najwięcej (maksymalnie 6) Łez. Od tego zależeć bowiem będą Twoje dalsze losy...
Chyba najtrudniejsza z prezentowanych komiksogier. Ale też dająca dużo radości z udanej rozgrywki. Cudowne ilustracje oddają idealnie orientalny klimat, którego nie sposób nie docenić.

„Wow! O Kurczę! Ale czad!” – każda taka reakcja będzie dla mnie zrozumiała po zatknięciu z którąkolwiek z powyższych gier paragrafowych. Bo to zupełnie nowa jakość! Pierwszorzędny pomysł i wspaniała jego namacalna realizacja. Wystarczy bowiem zabrać z sobą taką „książkę” np. na wakacje (odległe marzenie, ale mimo wszystko namacalne) i mamy zajęcie praktycznie na cały pobyt w egipskim kurorcie. No bo ileż można się pluskać w przyhotelowym basenie, co nie?! Polecam zdecydowanie!!!
 
       
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka