Dziecko meteopata - co to znaczy?

Nikt z nas nie lubi gwałtownych zmian pogody. Z drugiej strony źle reagujemy również wtedy, gdy za długo jest upał lub bez przerwy pada deszcz. Aura nigdy chyba nam do końca nie dogodzi.
Sama jestem meteopatką. Co gorsza - moja córka najwyraźniej też się boryka z tą przypadłością. Każda z nas reaguje jednak inaczej. Każda radzi sobie z tym (lub też nie) na swój sposób. W czym rzecz? Co to w ogóle jest meteopatia?
Otóż według wszechwiedzącej i nieomylnej (taaa, jasne!) wikipedii:
Meteoropatia (meteopatia) – patologiczna reakcja organizmu człowieka na działanie czynników meteorologicznych, uzależniona od jego wrażliwości indywidualnej. Chorobotwórcze działanie zmian pogody na organizm.


Na jakie czynniki meteorologiczne możemy być wrażliwi?:
 • zmiany ciśnienia i temperatury
 • deszcz i burze
 • wiatr
 • wilgotność powietrza
Kto jest narażony na bycie meteopatą? Okazuje się, że NIE TYLKO osoby starsze! Dotyczy to ogólnie ludzi o osłabionej odporności organizmu - osoby starsze, chore, dzieci. Może komuś wydawać się dziwne, że sprawa dotyczy dzieci, ale wierzcie mi - mam w domu kilkulatkę i wiem dobrze, że to jest możliwe. 
Zdecydowanie częściej jesteśmy narażone my-kobiety. Z tej prostej przyczyny, iż istotnym czynnikiem wpływającym na wrażliwość na zmiany warunków pogodowych są uwarunkowania hormonalne.
Mówi się, że meteopaci to ludzie chorzy na pogodę, ale meteopatia nie jest chorobą. Meteopatia bierze się ze słabości. Im bardziej organizm osłabiony, im częściej chorował tym bardziej narażony na skutki huśtawek pogodowych. Przy częstych wahaniach naszej aury nasilają się stany chorobowe, które posiadamy, np. zwyrodnieniowe zapalenie stawów, cukrzyca, astma, choroby związane z ciśnieniem, czy układem trawiennym. 
Objawy meteopatii:
 • zmęczenie
 • depresyjny nastrój, nerwowość
 • spowolniony czas reakcji
 • skoki ciśnienia
 • bóle głowy - zwykły lub migrenowy, połączony z nudnościami, nadwrażliwością na dźwięki i światło, zawrotami głowy, a także problemami ze wzrokiem
 • nasilają się objawy związane z chorobą wrzodową żołądka, cukrzycą, czy astmą
Ponieważ nie jest to choroba, nie ma na to lekarstwa. Najwrażliwsze osoby odczuwają załamanie pogodowe nawet na dwa dni przed jego faktycznym pojawieniem się albo nawet wtedy, gdy np. burza szaleje ok. 100km od naszego miejsca pobytu!POGODA
ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE
Najbardziej lubiana przez meteoropatów
Najbardziej nielubiana przez meteoropatów
Odbierane przez meteoropatów jako korzystne
Odbierane przez meteoropatów jako niekorzystne
- wyżowa, umiarkowanie pochmurna
- słoneczna pogoda wyżowa
- niżowa, pochmurna z opadami
- przejściowa z wyżu do niżu
- przejściowa z niżu do wyżu
- cisza
- suchość powietrza
- silny wiatr
- parność
- upał
http://www.ekologia.pl/artykul/inne/inne/Meteopaci-chorzy-na-pogode,4259,5.html
 
 Jak to wszystko ma się do dzieci?
Otóż u dzieci widocznym objawem nadchodzącej zmiany pogody jest przede wszystkim zmęczenie i nerwowość!
Ja zauważyłam to już niejednokrotnie. Po prostu sama jestem wtedy ospała, boli mnie głowa i łatwo mnie wytrącić z równowagi. Moja córka ma podobnie. 
Gdy "młoda" zaczyna wyjątkowo marudzić, jest jakaś ospała albo zwyczajnie - wybitnie nieznośna, a skrajnie nawet agresywna, to wiem, że szykuje się zmiana. Takie zachowanie u niej obserwuję przeważnie na dzień, dwa przed nadciągającym deszczem, albo burzą :) Jest też chodzącym barometrem!
Jak sobie radzić  z meteopatią?


Zapowiedź w prognozie

Zjawiska meteorologiczne

Reakcje meteoropaty

Jak temu zaradzić?

Idzie niż

Niebo zachmurzone, mniejsza ilość światła, może mżyć, w konsekwencji duża wilgotność powietrza, spada ciśnienie.

Pogorszenie nastroju. Problemy z zaśnięciem mimo uczucia senności. Ból głowy, stawów, nudności, szybkie męczenie się organizmu. Szczególnie wrażliwi mogą też mieć duszności i zawroty głowy.

Ulgę może przynieść poranna kawa z mlekiem, w ciągu dnia warto sięgnąć po kawałek czekolady, wieczorem posiłek powinien być złożony z węglowodanów (kasze, makarony). Polecany jest spacer i lekkie ćwiczenia fizyczne.

Idzie wyż

Dużo słońca, wysokie ciśnienie, powietrze suche i mroźne.

Wzrost ciśnienia krwi powodujący ból głowy. Większa podatność na stres. Wzrost krzepliwości krwi, co zwiększa niebezpieczeństwo zawału serca oraz zatorów mózgowych i płucnych.

Trzeba obniżyć ciśnienie krwi. Powinni o to zadbać także niskociśnieniowcy. Lepiej nie pić mocnej herbaty, kawy czy alkoholu. Jedzenie lekkostrawne, bogate w magnez - ryby, zielone warzywa, banany. Lepiej zrezygnować z soli.

Idzie front chłodny

Duże zachmurzenie, deszcz, burze, wiatr. Po jego przejściu ochłodzenie.
Ból głowy, a nawet migrena. Możliwe ataki duszności. Bóle głowy spowodowane spadkiem temperatury. Huśtawka nastrojów.

Pomaga wówczas witamina B oraz magnez. Na duszności mogą pomóc lekkie środki uspokajające, a na ból głowy zimne kompresy na kark i oczy. Warto wziąć naprzemienny prysznic. Nie przemęczać się. Lekarze polecają techniki relaksacyjne, np. jogę, masaż.


Idzie front ciepły (zazwyczaj następuje po niżu)

Skoki ciśnienia - najpierw spada, później rośnie. Dzień deszczowy, raczej ciepło.
Meteoropatom zazwyczaj spada wówczas ciśnienie. To z kolei powoduje senność, brak energii, rozkojarzenie.

Ratunkiem jest podniesienie ciśnienia poprzez ćwiczenia fizyczne. Szczególnie polecane są joga i aerobik. Warto wybrać się do sauny czy na masaż wodny.

Idzie gwałtowny wiatr


Organizm zaczyna produkować więcej adrenaliny, co powoduje wzrost ciśnienia i przyspieszone tętno.
Mogą wystąpić ataki astmy, migreny, bóle blizn pooperacyjnych. Pojawia się uczucie niepokoju, rozdrażnienie. Trudno się skoncentrować.
Lepiej unikać mocnej kawy i herbaty. Można więcej słodzić lub solić.

Idzie burza

Powietrze naładowane jest elektrycznością, co zakłóca wiele procesów biochemicznych w organizmie.
Większa nerwowość, huśtawka. Pojawiają się ból głowy, kołatanie serca.

Pomocne mogą być ziołowe leki uspokajające.

 http://www.ekologia.pl/artykul/inne/inne/Meteopaci-chorzy-na-pogode,4259,5.html

W kwestii pomocy dzieciom w takich dniach.....
Niewiele chyba można zdziałać. Możemy jedynie dopilnować:
 •  by dziecko w tym czasie nie przemęczało się za bardzo, jednocześnie miało zapewnioną aktywność ruchową na powietrzu, podczas której wydzielają się endorfiny poprawiające samopoczucie
 • by miało zapewnioną odpowiednią ilość snu
 • by się nie nudziło - zajęcie dziecka skutecznie odwraca jego uwagę od wielu problemów
Przed snem możemy też dziecku zaparzyć herbatkę ziołową z korzenia kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, ziela męczennicy cielistej lub tradycyjną i znaną wszystkim melisę. Napary tych ziół działają kojąco na układ nerwowy, ułatwiają zasypianie oraz zmniejszają dolegliwości żołądka i narządów trawiennych. Żeń-szeń czy różeniec górski działają na organizm jak swego rodzaju regulatory pomagające w przystosowaniu do sytuacji stresowych. Osobom, które dotkliwie znoszą zmiany pogody zaleca się również ziele dziurawca, ze względu na zawartość substancji pozytywnie wpływających na nastrój.
A czy Wy albo Wasze dziecko reagujecie w jakiś nietypowy sposób na zmiany pogody?
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka