Przemoc psychiczna w małżeństwie, czyli Zimny kolor nieba

Jak wiele po dziś dzień jest par, których problemy są tematem tabu? Ile kobiet nadal boi się swoich mężów, bo ci znęcają się nad nimi fizycznie, emocjonalnie, finansowo? Dlaczego przemoc psychiczna w małżeństwie niektórym nie wydaje się być tak poważnym problemem jak bicie i agresja? "Zimny kolor nieba" to najnowsza powieść Magdaleny Majcher, która jak zwykle pochyla się w swej książce nad trudnymi tematami.

Przemoc psychiczna w małżeństwie, czyli Zimny kolor nieba
Przemoc psychiczna w małżeństwie, czyli Zimny kolor nieba

Moje małżeństwo jest udane. Pod wieloma względami, właściwie pod każdym. Wiem, że dobrze wybrałam sobie życiowego partnera. "Za uszami" ma każdy z nas, zarówno ja nie jestem idealna, jak i Zwykły Tata. Sztuką jest umiejętność pójścia na kompromis, wzajemne zaufanie, szczerość, uczciwość i szacunek wobec drugiej strony. Wiem, zabrzmiałam to teraz jak słowa przysięgi składanej w dniu ślubu, ale właśnie po to ona jest, by młodszym i starszym uświadomić czym jest instytucja małżeństwa.

Zimny kolor nieba, czyli Majcher znów dotyka trudnych tematów


No moja droga (tu kieruję słowa do autorki) znowu poruszyłaś tematy, na które jeszcze do niedawna spuszczana była kurtyna milczenia. Drogie czytelniczki (czytelnicy również - jeśli zaglądają tu Panowie!), czeka Was kolejna uczta z powieścią tej pisarki. O pierwszym tomie Sagi Nadmorskiej pisałam TUTAJ. Możecie nadrobić lekturę lub spokojnie czytać drugą część. Autorka doskonale prowadzi opowieść, bez trudu połapiecie się w historii kobiet będącymi głównymi bohaterkami.

O czym jest "Zimny kolor nieba"? O tyle o ile pierwszy tom, czyli "Obcy powiew wiatru" był powieścią mocno związaną z historią, o tyle tutaj większe skupienie jest na emocjach, związkach, relacjach rodzinnych i przemocy psychicznej w małżeństwie. Każdy tom to historia jednej z kobiet. Poprzednia część opowiadała losy Marcjanny, która uciekła z kresów wschodnich do Ustronia Morskiego. Tom drugi z kolei nosi podtytuł: "Gabriela"...
Główna bohaterka to córka Marcjanny, która została poczęta podczas gwałtu przez sowieckiego żołnierza. To tajemnica, którą matka z babcią długo ukrywały przed niepełnoletnią Gabrysią. Sekrety mają jednak to do siebie, że wypływają w najmniej oczekiwanych momentach i potrafią zrujnować życie. Tak się stało w tym wypadku. Osiemnastoletnia dziewczyna ucieka do domu Sławomira Cymera, by odciąć się od najbliższych jej osób, które przez całe życie ją okłamywały. Niestety, wbrew pozorom, to co miało być ostoją i ratunkiem, okazuje się jeszcze większym koszmarem...

Przemoc psychiczna w małżeństwie, czyli Zimny kolor nieba
Przemoc psychiczna w małżeństwie, czyli Zimny kolor nieba

Przemoc psychiczna w małżeństwie, czyli Zimny kolor nieba
Przemoc psychiczna w małżeństwie, czyli Zimny kolor nieba

"Zimny kolor nieba" to powieść pełna emocji. Historia relacji rodzinnych, skrywanych tajemnic, głębokiego żalu. Opowiada o niespełnionych marzeniach dotyczących posiadania dziecka, o miłości, która okazała się krzywdząca dla Gabrieli. Magdalena Majcher porusza niezwykle ważny temat jakim jest przemoc psychiczna w małżeństwie, bo agresji fizycznej tu nie ma. Bohaterka boryka się z problemem jakim jest podjęcie decyzji o ucieczce od męża. Znam wiele historii z życia wziętych, kiedy żona bała się odejść od męża. Przerażała ją wizja samotnego życia, upokorzenia, wstydu i fakt, że sama sobie nie poradzi. Taki też strach paraliżował Gabrysię przez kilkanaście lat. 
Błędy Marcjanny wpłynęły na losy jej córki, która nieświadomie zaczęła je powielać. Drugi tom sagi nadmorskiej nie opowiada o sielskim życiu w Ustroniu Morskim. Jest to między innymi opowieść o tym jak wojenne traumy wpływają na kolejne pokolenia. 

Polecam Wam serdecznie "Zimny kolor nieba"! Mimo, że złościłam się na główną bohaterkę za to, że ma w sobie tyle strachu i nie potrafi podjąć ważnej decyzji uwalniając się od swojego ciemiężyciela, czytałam książkę z zapartym tchem. Z resztą jak każdą publikację Magdaleny Majcher.


Wydawnictwo Pascal

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka