Właściwości czarnuszki, czyli piękne włosy za 5zł

Ameryki nie odkryję pisząc o tym, jak wiele właściwości czarnuszki ma niebywałe walory zdrowotne. Nie jestem wykształcona w kierunku medycznym, ani zielarskim. Za czasów studenckich rozpoznawałam na zajęciach nasionka tej wspaniałej rośliny. Na tym jednak moja wiedza się kończyła. Wiele osób pisało i mówiło o tym "co potrafią" te małe, czarne ziarenka. Ja dopiero teraz zaczęłam się wczytywać we właściwości czarnuszki i przekonałam się, że dzięki niej można między innymi... mieć piękne włosy za 5zł!

Właściwości czarnuszki, czyli piękne włosy za 5zł!
Właściwości czarnuszki, czyli piękne włosy za 5zł!      


Kilka lat temu "spaliłam" swoje włosy. Rozjaśnianie domowymi sposobami, a raczej częstotliwość tego zabiegu spowodowała, że moje włosy zamieniły się w nieprzyjemną w dotyku gumę! Pamiętacie lalki Barbie z lat 80-tych? Kołtuny miały straszne, nie było mowy o pleceniu im warkoczy, a w dotyku były po prostu paskudne. Taka właśnie stała się moja blond czupryna. Próbowałam wielu rzeczy. Jednak "martwych" włosów nie da się już odratować. Odważyłam się więc na drastyczny krok i obcięłam je! Ponad 30 cm włosów trafiło do kosza, bo tylko tam się nadawały. Do tej pory jeszcze, mimo że włosy rosną mi mega szybko, borykam się z pozostałościami tamtej "gumowej afery" :) Teraz jednak tylko podcinam włosy o kilka centymetrów i jestem coraz bliżej sukcesu. Nadal rozjaśniam, ale stosuję o wiele lepsze metody niż kilka lat temu. Mimo to moja czupryna nadal nie należy do przyjemnych w dotyku. Dlatego zaczęłam na niej testować olejek z czarnuszki.

Właściwości czarnuszki

Co to w ogóle jest czarnuszka i skąd się wzięła? Ta pięknie kwitnąca na niebiesko roślina ma wiele nazw. Wielu ludzi na pewno kojarzy właśnie jej rabatową odsłonę, gdyż często trafia do bukietów z roślin polnych i ogrodowych. W Polsce nazywamy ją po prostu "czarnuszką", od łacińskiej nazwy Nigellus. Natomiast znana jest również jako rzymska kolendra, czarny sezam, czy czarny kminek. Z racji tego, że olej z jej nasion znaleziono w grobowcu Tutenchamona, jej potoczna nazwa to "złoto Faraonów". 
Jest mnóstwo właściwości czarnuszki. Ja jednak skupię dziś na tych, które zaczęłam już na sobie testować! 
  • wzmacnia włosy - świetnie się spisuje w przypadku wypadających włosów. Zatem jeśli ten problem Wam mocno dokucza warto sięgnąć po ów tani olejek, który kupicie zarówno w aptekach jak i znanych sieciach drogeryjnych :)
  • walczy z łupieżem - wcieranie olejku w skórę głowy pomoże pozbyć się irytującego łupieżu
  • daje połysk i miękkość - to zdecydowanie podziałało w moim przypadku! Mój szorstki koński ogon jest teraz prawie tak miękki jak naturalne, niczym nie "skażone" włosy mojej córki! Do tego błyszczą jak po użyciu jakiegoś nabłyszczacza! Stosuję go od kilku dni i już jest wspaniały efekt, więc ciekawa jestem co to będzie, po kilku tygodniach :)
  • cofa procesy starzenia - może nie usunie głębokich zmarszczek ale na pewno poprawi stan naszej skóry na twarzy, co w przypadku kobiet około czterdziestki (jak ja) zdecydowanie może się przydać :) Dodatkowo chroni skórę przed działaniem promieni UV, a także przyspiesza regeneracje skóry po opalaniu.
  • leczy trądzik i alergie skórne - stosowany zewnętrznie wspomaga likwidację zaskórników, a jego właściwości przeciwzapalne doskonale radzą sobie z wypryskami i alergiami skórnymi, hamuje namnażanie się drobnoustrojów, oczyszcza pory i sprzyja szybszej regeneracji skóry
  • zmniejsza widoczność blizn

 

Piękne włosy za 5zł, czy to możliwe? 

Ja wiem, że drogeryjne produkty mogą mieć przemycone silikony i inne "zło" tego świata. Jednak na początek, gdy chcesz sprawdzić, przekonać się na własnej osobie, czy wydanie większej kwoty ma w ogóle sens, jest to zupełnie wystarczające! Niektórzy "bio" i "eko" mogą w tym momencie zaprotestować, bo przecież najlepsze są naturalne produkty i ja oczywiście nie mam nic przeciwko. Jednak jeśli chcę sprawdzić właściwości czarnuszki na swoich włosach, którym nic wcześniej nie pomagało, nie muszę od razu wydawać kilkudziesięciu złotych. Jestem sceptycznie nastawiona do wielu specyfików i wolę nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Przy pomocy małej buteleczki olejku kupionego w aptece przekonałam się jednak, że nawet ja mogę mieć piękne włosy za bagatela 5zł. Z czasem zagłębię się bardziej w właściwości czarnuszki. Zapewne kupię ten naturalny, tłoczony na zimno w ciemnej butelce z napisem "100% oleju z nasion czarnuszki" i będę po kolei sprawdzać całą jego moc. Tymczasem cieszę się moimi miękkimi włosami, które unikną prawdopodobnie kolejnego drastycznego cięcia :)

A Wy macie jakieś doświadczenia z właściwościami czarnuszki?


Źródło zdjęcia: i apteka
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka