Nasze wycieczki cz.2 - Brama Poznania

Tym razem wycieczka rodzinna, zorganizowana przez nasze przedszkole, była zdecydowanie krótsza niż poprzednia wyprawa do Warszawy. Tym razem w myśl hasła: "Cudze chwalicie, swego nie znacie" zorganizowano nam zwiedzanie "Bramy Poznania". Jest to miejsce opowiadające, za pomocą ekspozycji oraz realizowanej oferty programowej, o losach (historycznych i współczesnych) Ostrowa Tumskiego oraz o znaczeniu, jakie ów miejsce ma dla tożsamości Polaków.
Przyznam szczerze, że mieszkałam w okolicy przez większą część swojego życia. Wychowałam się na Śródce i długo przed powstaniem Bramy biegałam z koleżankami po całej okolicy. Chodziłam na spotkania oazowe odbywające się w salkach przykatedralnych. Teraz jednak to miejsce wygląda zupełnie inaczej. Zmieniło się dość mocno i to niekoniecznie na korzyść. Wysiedlono dużą część "rdzennych" mieszkańców Śródki i Ostrowa Tumskiego. Część okolicy została zmodernizowana. Budynki wyremontowano lub postawiono nowe. Powstały kawiarnie. Na szczęście część dzielnicy została bez zmian. Kontrast między starymi, obdrapanymi kamienicami, a np. nowoczesną Bramą Poznania jest ogromny i przytłaczający. 

 Wróćmy jednak do bohatera naszej mini-wycieczki. Ekspozycja w miejscu "Brama Poznania" to multimedialna opowieść o historii i dziedzictwie Ostrowa Tumskiego. W kolejnych salach można zobaczyć, usłyszeć i poznać ponadtysiącletnie dzieje poznańskiej Wyspy (dawniej mówiono na wyspę "ostrów"). Dzieciaki miały niezłą frajdę z noszenia słuchawek z pilotem :) Pani przewodnik włączała dźwięki w słuchawkach w odpowiednich momentach, dzięki czemu dzieci po kolei dowiadywały się jak zmieniała się tutejsza dzielnica. Cała ekspozycja podzielona jest chronologicznie na cztery części :
- Sala Ogród - prezentuje pierwsze lata funkcjonowania wspólnoty na Ostrowie
- Sala Woda - skupia się na zaprezentowaniu przełomowego kroku, jaki podjął Mieszko I w 966 roku
- Sala Złoto - prezentuje historię usytuowaną pomiędzy dwoma symbolicznymi punktami: Złotym Wiekiem, czyli okresem rozkwitu kultury humanistycznej w Polsce i na Ostrowie Tumskim, a Złotą Kaplicą, pomnikiem pierwszych władców Polski
- Sala Witraż - pokazuje najbliższy nam okres, czyli XX wiek


Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka