Czym jest przyjaźń, czyli Tajemniczy ogród

Czym jest przyjaźń? Taka prawdziwa przyjaźń. Czasem trwa od przedszkola, czasem pojawia się w życiu dorosłym. Bywa, że jest wyboista i przeżywa kryzys, przez co nastaje "pauza" spowodowana różnymi czynnikami jak np. natłok obowiązków w szkole lub zwyczajnie rozejście się do różnych placówek edukacyjnych. Często założenie rodziny i obowiązki domowe rozluźniają więzy, które wydawały się być nierozerwalne. W życiu różnie bywa, ale prawdziwa przyjaźń z reguły jest w stanie przetrwać największe burze. Czym zatem jest przyjaźń? Tego się dowiedzieli bohaterowie powieści "Tajemniczy ogród"...

Czym jest przyjaźń, czyli Tajemniczy ogród
Czym jest przyjaźń, czyli Tajemniczy ogród
 

Przyjaźń to magia. To uczucie często głębsze niż miłość. Łączy ludzi o różnym wyglądzie, poglądach i cechach charakteru. Pomaga przetrwać ciężkie chwile w życiu, rozjaśnić najczarniejsze dni. 

W moi życiu było mało przyjaciół, a gdy pojawiali się wokół mnie ludzie, których zaczynałam tak postrzegać, po jakimś czasie znikali. Fakt, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i że przyjacielem może być każdy, jest jak najbardziej realny.

Mimo, że "Tajemniczy ogród" doczekał się mnóstwa różnych wydań, ja przeczytałam ten klasyk dopiero niedawno. Wszystko to zasługa Zwykłej Córki, gdyż czytałyśmy książkę razem.

 

Czym jest przyjaźń, czyli Tajemniczy ogród
Czym jest przyjaźń, czyli Tajemniczy ogród


Czym jest przyjaźń, czyli Tajemniczy ogród
Czym jest przyjaźń, czyli Tajemniczy ogród
 

Nasz egzemplarz, wydany przez Wydawnictwo Znak Emotikon,  to mała, podręczna wersja, idealnie mieszcząca się w dziecięcym plecaczku. Opowieść filmowa, czyli edycja, która poza znajomą treścią posiada mnóstwo kolorowych kadrów ze srebrnego ekranu. Powieść ta podbija serca dzieci i dorosłych od ponad stu lat. Wydań książkowych jest całe mnóstwo. Jest zatem w czym wybierać. Na naszym regale jednak znalazła się dopiero teraz. 

Podział na krótkie rozdziały, gdzie każdy z nich oprócz podtytułu opatrzony został wspaniałymi ołówkowymi grafikami, powodują, że przyjemność z czytania staje się jeszcze większa.

Chyba nie muszę nikomu streszczać tej historii? Może jednak trochę? 

Mary zostaje sierotą i zamieszkuje z wujem w Anglii. Collin, to chłopiec zamknięty w swoim pokoju, który żyje w przekonaniu, że jest chory. Dickon z kolei to chłopak pełen energii i wiedzy na temat roślin. Co połączy tą jakże różną od siebie trójkę? Oczywiście tytułowy tajemniczy ogród, który Mary odkrywa włócząc się pewnego dnia po posiadłości. Tak jak i odnalezienie furtki do niego nie było przypadkowe, tak fakt, iż nie odpowiada za to żadna magia ma decydujące znaczenie. To prawdziwa historia przyjaźni, która połączyła dziewczynkę, dwóch chłopców oraz psa. To pasja, miłość, wybaczenie i odkrycie przeszłości ma zbawienny wpływ na każdego z nich.

Kto jeszcze nigdy nie czytał tej historii, polecamy! Córka zachwycona treścią i wydaniem książki, a ja zadowolona, że w końcu miałam powód, by po nią sięgnąć. Prawdziwa jest teza, że nie tylko rodzice uczą czegoś dzieci, ale i my - dorośli dużo dzięki rodzicielstwu zyskujemy! 

Czym jest przyjaźń? Tym co połączyło troje dzieci i pomogło im odczarować przeszłość. Filmowa opowieść zdecydowanie zachęciła nas do wybrania się do kina, aczkolwiek obecna sytuacja na świecie nieco nas odstrasza. Nadrobimy jednak tę zaległość, bo zdjęcia zamieszczone w książce zdecydowanie nas porwały.

 

Znak Emotikon

 

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka