Wygląd paznokci, a choroby

Zastanawiałaś się kiedyś co może wskazywać na prawdopodobieństwo wystąpienia u Ciebie jakiejś jednostki chorobowej? Wiadomo np., że wypadanie włosów, czy sucha skóra to efekt niedoboru witamin lub odwodnienia. Ale czy wiesz, że wygląd paznokci również być objawem choroby? W dzisiejszych czasach większość kobiet dba o swoje pazurki, dla niektórych to jest naturalne, że ma je wciąż pomalowane lakierem. Sugeruje się, że ich stan to efekt nakładanych miesiącami hybryd. Dziś przedstawię Wam kilka cech paznokci, które mogą oznaczać, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Wygląd paznokci, a choroby
Wygląd paznokci, a choroby


Wygląd paznokci, a choroby:

 

  • rozdwajanie się paznokci - to chyba najczęstszy problem z jakim mamy do czynienia (przynajmniej ja)! To może być zarówno błąd pielęgnacyjny jak np. złe piłowanie, jak i sygnał, że brakuje nam witamin A, E, C lub tych z grupy B. Może nam również brakować wapnia lub magnezu, co poza rozdwajaniem się płytki powoduje również jej kruchość i łamliwość. Brak magnezu z kolei to uporczywe skurcze!

  • zmiany zabarwienia - tu może być kłopot ze stwierdzeniem skąd ta zmiana, gdyż używane przez nas lakiery również powodują przebarwienia płytki. Jednak różowy kolor "czystego" paznokcia wynika z obecności naczyń krwionośnych w jego łożysku. Białe plamki to uszkodzenia mechaniczne, które są wynikiem niedoboru cynku i żelaza, a ten drugi przyczynia się również do anemii. Szaroniebieskie paznokcie to z kolei najczęściej efekt zatrucia.

  • odwarstwianie paznokci - polega na oddzieleniu się płytki od leżącego pod nią łożyska. Ów efekt pojawia się, gdy nasz organizm zmaga się z chorobami tarczycy, którąś z chorób autoimmunologicznych, może też być objawem łuszczycy.

  • żółte paznokcie - taki stan może świadczyć o zapaleniu oskrzeli, czy obrzęku limfatycznym tkanek podskórnych rąk. Jest to również efekt uboczny przyjmowania niektórych leków, np. antybiotyków. Żółte paznokcie sugerują również żółtaczkę lub infekcję grzybiczną lub bakteryjną.

  • zmieniona powierzchnia - poprzeczne bruzdy świadczą o niedożywieniu albo problemach neurologicznych, mogą być też efektem długotrwałego stresu, a przedłużone rowki mogą być zwykłą oznaką starzenia albo wskazywać na osteoporozę, czy choroby przewodu pokarmowego.

  • podejrzany kształt paznokcia - szponowatość, czyli kiedy płytka jest wyraźnie dłuższa, grubsza i zagięta może być objawem urazów lub zaburzeń krążenia obwodowego. Paznokcie w kształcie łyżeczki mogą oznaczać zaburzenia hormonalne, anemię i niedobór żelaza. Paznokcie rurkowate są z kolei wynikiem choroby dziedzicznej objawiającej się nadmiernym rogowaceniem skóry rąk i stóp.

Wygląd paznokci, a choroby
Wygląd paznokci, a choroby

Jak widzicie, nie zawsze trzeba wykonywać szereg badań, by sprawdzić czy nam coś dolega. Często organizm sam podpowiada nam, że coś jest nie w porządku. W tym wypadku należy obserwować nasze dłonie. Wygląd paznokci wskaże choroby, które powinniśmy potwierdzić badaniami krwi w pierwszej kolejności, a następnie dalszą diagnostyką. Jeśli więc u siebie lub u Twojego dziecka zauważysz jakieś problemy z paznokciami, obserwuj je uważnie i wybierz się na badania kontrolne. Może to być bowiem sygnał, że coś zaczyna się dziać!


zdjęcie tytułowe: poradnikzdrowie.pl
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka