"Febra", czyli opryszczka wargowa - jak sobie z nią radzić

Zmora, która atakuje znienacka i zazwyczaj bez uprzedzenia. Wykorzystuje Twoją chwilę słabości, by jeszcze bardziej Ci dopiec. Żebyś się za szybko nie podniosła/podniósł. Czeka aż dopadnie Cię długotrwałe zmęczenie wyczerpujące organizm. Wyczeka na moment i kiedy już myślisz, że choroba Cie ominęła, wtedy pojawia się ONA. Ja od zawsze mówiłam na nią "febra". A jak się nazywa prawidłowo? Opryszczka wargowa.




Opryszczka wargowa - co to jest?


Potocznie nazywana jest "febrą". Ja od zawsze tak właśnie ją kojarzyłam. Jest to wirus jeden z najbardziej zaraźliwych, najczęściej zmieniający postać i oporny na leczenie mikrob.  Opryszczka pojawia się z różnych powodów, ale wywołuje ją wirus Herpes simples. Jest to typ 1. Odpowiedzialny za występowanie pęcherzy na wargach lub pod nosem. Zwykle atakuje osłabiony organizm. Często pojawia się, gdy porządnie przemarzniemy. Wirusa opryszczki posiada w sobie prawie każdy człowiek, ale nie wszyscy chorują. 

Jak można się zarazić opryszczką?


Ogólnie wiadome jest, że nie należy się całować z osobą, u której wystąpiły objawy opryszczki wargowej. Zarażamy się nią droga kropelkową. Nie należy pić z tych samych szklanek, ani wycierać się tym samym ręcznikiem. Nawet dziecko może się zarazić!
Kiedy najczęściej atakuje wirus opryszczki?
 • w czasie miesiączki - zmiany hormonalne powodują obniżenie odporności
 • w sytuacji stresowej
 • w czasie odchudzania
 • kiedy jesteśmy przepracowani i organizm jest wycieńczony
 • wskutek intensywnego działania promieni słonecznych jak również w wyniku  wyziębienia organizmu


 Opryszczka wargowa - objawy

 

 • napięta skóra i mrowienie - "obudzony" wirus wędruje wzdłuż nerwów i dlatego odczuwamy mrowienie i swędzenie, to pierwsza oznaka, że czeka nas walka 
 • zaczerwienienie i mała grudka
 • pęcherzyki - powstają, kiedy komórki zaatakowane przez wirusa obumierają. reakcja obronna organizmu powoduje, że pęcherzyki się rozrastają i pękają. 
 • strupek - kiedy cykl życiowy wirusa zakończy się samoistnie powstaje strupek, z którym ciężko wytrzymać, ale jeśli wytrwamy i pozwolimy, by sam odpadł, nie będziemy mieli żadnej przykrej blizny

Jak sobie radzić z opryszczką wargową?


Można próbować stosować maści, które działają miejscowo. Jeśli w porę się zorientujemy co nas czeka, możemy zażywać leki przeciwwirusowe, które często zatrzymują powstawanie uciążliwych pęcherzy. Mnie czasem się to udaje! Jeśli chodzi o naturalne środki, to można wypróbować aloes, który przyspiesza proces gojenia ran. Aby poczuć ulgę możemy również przykładać do ranki gazik nasączony mocną herbatą. Zawarte w niej taniny działają ściągająco. 
Wszystko jest w stanie nam pomóc pod warunkiem, że zadziałamy odpowiednio szybko. Często niestety bąble pojawiają się w środku nocy, bez wcześniejszych objawów. Wtedy już niewiele możemy zrobić.

Domowe sposoby na opryszczkę

 

Jest wielu zwolenników domowych sposób na mnóstwo dolegliwości i problemów zdrowotnych. Na jednych podziałają lepiej lub gorzej, a na innych wcale. Jednak zawsze warto spróbować, gdyż są zdecydowanie łagodniejsze dla naszego ciała i organizmu. 
 • melisa - działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, wystarczy przyłożyć okład z tego zioła
 • miód - również zabija wirusy i bakterie
 • herbata - wyciąg z mocnej herbaty działa ściągająco w pierwszych dniach wystąpienia opryszczki
 • czosnek - świetnie pomaga na przeziębienia, ale również na omawiany tutaj wirus. Jednak ząbek czosnku należy krótko trzymać na chorym miejscu

Dla wielu ludzi opryszczka wargowa źle się kojarzy i jest tematem tabu. Jednak uważam, że nie ma się czego wstydzić. "Febra" może dopaść każdego z nas bez względu na to co o niej myślimy. Jeśli z kolei chcecie dowiedzieć się czegoś na temat "zajadów", które pojawiają się nawet u kilkuletnich dzieci, zajrzyjcie na bloga Nianio born to be wild.

Macie jakieś sprawdzone sposoby na "febrę"?


źródło zdjęcia: poradnikzdrowie.pl
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka