Góry Stołowe z dziećmi w 5 dni?? TO MOŻLIWE!

Jakiś czas temu pisałam Wam, że z różnych powodów (głównie finansowych!) zrezygnowaliśmy z wycieczki organizowanej przed przedszkole córki! Wyprawa była w Góry Stołowe, a my do ostatniej chwili się wahaliśmy...
Udało się jednak zaplanować wypad typowo letnio-wakacyjny i wraz z zaprzyjaźnioną rodziną udaliśmy się w rejony Kudowy Zdrój.
Trzymajcie się mocno (dziś tekst dla wytrwałych!), będzie masa zdjęć, ale też garść przydatnych informacji, gdyż biorę udział w świetnej akcji Podróże kształcą. Myślałam o tym, by podzielić tekst na dwa posty, ale... jak już to już! Wiem, że wakacje każdy ma już zaplanowane (albo wręcz jest już PO), ale jesień to także piękny czas na wypad w góry!
Zapraszam więc na moją relację :)

Muszę zacząć od przedstawienia Wam fantastycznego miejsca jakim jest dom ZIELONA ZAGRODA w Wambierzycach. Miejsce oddalone od zgiełku i głównych dróg. Pokoje przestronne, czyste i ładnie urządzone! Przyjazna atmosfera stworzona przez właścicielkę oraz jej siostrę i fantastycznie urządzone miejsce do spędzania czasu przed domem (zarówno dla dorosłych jak i dzieci). Miejsce to polecili nam znajomi i teraz my z czystym sumieniem polecamy je dalej :) My dostaliśmy pokoje na samej górze; dwie sypialnie ze wspólna łazienką i korytarze, na którym można było spokojnie przygotować kanapki (lodówka, czajnik, naczynia). Jak się jedzie w dwie rodziny to dzielenie się łazienka nie stanowi takiego problemu jak w przypadku obcych sobie ludzi :)
Czy pięć dni z dwójką sześcioletnich dziewczynek to wystarczający czas na odwiedzenie tak dużej ilości atrakcji? Czytajcie dalej, a przekonacie się sami :)

DZIEŃ PIERWSZY - przyjazd i zwiedzanie Dusznik oraz Kudowy Zdrój


Duszniki to miasteczko, które mnie trochę rozczarowało. Jadąc tam spodziewałam się czegoś więcej! Sobotnie - gorące popołudnie. Stoimy na niewielkim ryneczku z fontanną i... tyle. Nie ma nawet lodów kręconych, których domagały się nasze córki! Deptak też o wiele mniejszy niż prezentuje się na zdjęciach. Jednym słowem - strata czasu!
Pojechaliśmy więc do Kudowy Zdrój. Po drodze trafiliśmy na wypadek, roboty drogowe... Cztery litery od siedzenia nas już bolały, ale w końcu wytrwałość została wynagrodzona :)
Piękne miasteczko uzdrowiskowe. Widok palm, fontanny, dość sporego parku ze stawem i upragnionych przez dziewczynki lodów wystarczył byśmy poczuli się lepiej! Jedyne co wspominam niemile to czas oczekiwania na gofry i jakość obsługi w pewnej kawiarni... W Kudowie urzekła mnie alejka kwiatowa z kwiatami umieszczonymi w metalowych parasolach - zamkniętych i otwartych. Prezentuje się to naprawdę fenomenalnie. 
Ponieważ spacer po mieście odbywał się z dziećmi, więc trzeba było zadbać o to, by były zadowolone! 
W internecie wyczytałam, że jest tutaj Muzeum zabawek KLIK. Tam też się udaliśmy.


Muzeum mieści się w niewielkim budynku tuż obok Parku Zdrojowego. Jest czynne w godzinach 10:00 - 17:00 a bilety wstępu kosztują 11zł - osoba dorosła i 6zł dzieci. Nie pamiętam cen dokładnie, gdyż wszędzie gdzie szliśmy były jakieś bilety, a akurat te z muzeum, cóż... wyprały się wraz ze spodenkami :) Gdyby nie fakt, iż nasze dziewczynki "przeleciały" z prędkością małego huraganu między gablotami, mogłabym Wam dokładniej opisać jak tam jest! Dzieci były tak zafascynowane wszystkim wokół, że dosłownie biegały od wystawy do wystawy!


DZIEŃ DRUGI  - Szczeliniec i podejście na Błędne Skały
Niedziela była dniem bez słońca, a wręcz z delikatnym "kapuśniakiem". Jednak to nie przeszkodziło włóczykijom w wędrówce po górach! Ciepło było, więc co nas miało powstrzymać?
Na pierwszy "strzał" poszedł Szczeliniec. Chyba jedno z najpopularniejszych miejsc w tym rejonie. Auto zostawiliśmy na parkingu przemiłego pana za jedyne 5zł od pojazdu i wyruszyliśmy w drogę. Nim weszliśmy na teren parku dziewczynki na jednym ze straganów upatrzyły sobie pluszowe... Minionki! Tak, zgadliście - na koniec wędrówki dostały po jednym! Wejście na Szczeliniec to koszt: dla osoby dorosłej 7zł, dla dzieci do lat siedmiu - bilet jest darmowy, bilet ulgowy - 3zł. 
Przejście całości zajęło nam około dwóch godzin. Dziewczyny były zachwycone licznymi wąskimi korytarzami, skałami o ciekawych kształtach, ale najbardziej spodobało im się "Piekiełko"! Widoki z tarasów też były fantastyczne mimo, że Górom Stołowym daleko do takich np. Tatr :)

Córka z koleżanką dostały po "medalu" za dzielne zdobywanie szczytu w postaci pamiątkowej broszki ze Szczelińca, a ja - jak to ja (będąc w górach bez TEGO nie wracam!) zaopatrzyłam się w mapę :) Tu koszt 15zł - drożej niż w mieście, ale.....
Godzina była młoda, bo coś koło południa, gdy wróciliśmy do auta. Ambitnie podjechaliśmy pod kolejne wejście do parku. Po zostawieniu pojazdów na (tym razem bezpłatnym!) parkingu ruszyliśmy w trasę na Błędne Skały. Szlak rozpoczynał się w lesie. Teren płaski, a znak pokazywał jedyną godzinę wędrówki. Cóż. Nie wierzcie znakom! Na początku szło się sympatycznie. Później zaczął padać delikatny "kapuśniaczek", ale na tyle słaby, że nie przeszkadzał w wędrówce! Poza tym było ciepło :) Mniej więcej w połowie trasy znak pokazał, że zostało nam 15 minut..... Trwało to dwa razy dłużej i były dwa, całkiem konkretne, podejścia w górę. Dotarliśmy pod samo wejście do Błędnych Skał. Ba! Stanęliśmy nawet w ogonku do kasy.... Dziewczynki jednak były na tyle zmęczone, że musieliśmy sobie odpuścić. Koniec końców wszyscy byliśmy zmęczeni i głodni. Droga powrotna do naszej kwatery wiodła tzw. Drogą Stu Zakrętów. Wierzcie mi, że tyle mniej więcej ich jest!!! Nie wiem czy to ciemny, gęsty las, czy zmiana ciśnienia, ale w uszach mi strzelało niemiłosiernie podczas jazdy tą krętą drogą :(
Solidny posiłek i kilka chwil odpoczynku sprawiły, że z łatwością namówiłam "ekipę" na wieczorny spacer po Wambierzycach. Znajduje się tu olbrzymie Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin KLIK. Mieści się ono na wzgórzu, z którego roztacza się widok na Drogę Krzyżowa po przeciwnej stronie. 


DZIEŃ TRZECI - zoo w Czechach
To zdecydowanie główny punkt programu naszego wyjazdu!
Wyjechaliśmy wcześnie rano, gdyż zoo KLIK oddalone było od nas o około 70km. Mimo, że odległość niewielka, to trzeba było znów jechać słynną Drogą Stu Zakrętów!
Parking na terenie zoo jest bezpłatny. Natomiast bilety do głównego ogrodu to:
 195 czeskich koron osoba dorosła
dzieci w wieku 4-15 to 150 CZK
 dzieci 2-4 lat to 50 CZK 
 młodsze wchodzą za darmo! 
Jeśli jednak rodzina liczy dwoje dzieci, to opłaca się kupić tzw. bilet rodzinny, który kosztuje 660 CZK.
Samo zoo to mnóstwo ścieżek z wybiegami dla zwierząt. 
Dzieci miały możliwość pogłaskania między innymi osiołka, czy kózki.

Dziewczynki miały też możliwość krótkiej przejażdżki na kucyku. Ta przyjemność kosztowała 50 CZK. 
Na terenie zoo było mnóstwo miejsc, w których można było coś zjeść. Na szczęście było też mnóstwo bezpłatnych toalet! Wiadomo - jak jest upał, to dzieci muszą dużo pić, ale jednocześnie nie dają rady długo wytrzymać bez wizyty w WC ;)

Dla mnie istotne było to, że zwierzęta w tamtejszym zoo mają naprawdę duże wybiegi. Dzięki temu mogą czuć się swobodnie, na tyle na ile mogą nie będąc na wolności! Poza zwierzętami jest tam też sporo ślicznej roślinności.
Wraz z biletami otrzymacie książeczkę z dokładnym opisem atrakcji zoo i mapką. Dziewczynki miały niezłą radochę mogąc "odhaczać" kolejne obejrzane zwierzęta i atrakcje!
Niezaprzeczalną frajdą jest Zoo Safari. Część można zwiedzać pieszo - co też uczyniliśmy. Jest też opcja wjazdu własnym samochodem. Nie znam ceny takiego biletu, ale wiem, że gdybym miała wybierać po raz drugi to też najpierw przeszłabym część pieszo, a potem.....Potem jest Safaribus. Przejażdżka tym "autobusem" różni się od tej samochodowej tym, iż jest przewodnik i nie ma okien w pojeździe. W takie upalne dni jest to naprawdę bardzo przyjemne udogodnienie! Bilet na Safaribus to koszt 30CZk dla dorosłego, a dzieci jadą za darmo!

DZIEŃ CZWARTY - tzw "czystka"
Pierwotnie w planach były Skalne Grzyby. Jednak zmieniliśmy zdanie, gdyż było jeszcze kilka miejsc, które z różnych powodów ominęliśmy wcześniej, a wszyscy chcieliśmy zobaczyć! Kto zgadnie co poszło na "pierwszy ogień"?
Tak, oczywiście, że Błędne Skały. Tym razem jednak byliśmy wygodni i.....wjechaliśmy autem pod samo wejście. Kosztowało to nas 20zł za jeden pojazd, ale dziewczynki drugi raz tym samym szlakiem zwyczajnie by nie poszły, a zależało im na obejrzeniu skalnego labiryntu. No cóż. W końcu są wakacje, więc jak szaleć to szaleć :) Wjazdy i zjazdy odbywają się co godzinę: o każdej pełnej (począwszy od 9:00 rano) jest wjazd, a zjazd o godzinie "połówkowej". 
Dziewczynki potrafiły sobie umilić czas oczekiwania na wjazd...


Wejście na teren Błędnych Skał kosztowało tyle samo co na Szczeliniec: 7zł osoba dorosła i dziecko do siedmiu lat bezpłatnie. Sam spacer trwa niecałą godzinę i jest bardzo przyjemny! Jednak trzeba uważać - miejscami jest bardzo wąsko, a czasem trzeba wręcz przejść po kolanach :)

Następne miejsce to Źródełko Marii. Mieści się ono już pod granicą czeską i płynie w nim woda, która według legendy ma moc uzdrawiającą!
Następnie podjechaliśmy do Kaplicy Czaszek w Kudowie Zdrój. Niewielkie pomieszczenie, gdzie za wstęp dorośli płacą 5zł, a dzieci do sześciu lat wchodzą bezpłatnie. My weszłyśmy z dziewczynkami do Muzeum Zabawek bez tatusiów, więc tym razem to oni poszli oglądać kości, a my chłodziłyśmy się w cieniu :)
Następnie poszliśmy spacerkiem na Szlak Ginących Zawodów. 
Bilety:
dorośli - 11zł z pokazem lepienia garnków (bez pokazu 5zł)
Dzieci bez względu na powyższe opcje - 5zł
Tutaj dziewczyny mogły obejrzeć stroje ludowe, zwierzęta gospodarskie, robótki ręczne. Można było skosztować chlebka ze smalcem i skwarkami za jedyne 2zł!!!


Na sam koniec dnia zostawiliśmy sobie zwiedzanie Ruchomej Szopki w Wambierzycach. Miejsce naprawdę warte odwiedzenia, mimo, że czasu spędzi się tam niewiele. Zdjęć w środku nie można było robić, ale jest fajna strona internetowa KLIK


DZIEŃ PIĄTY - Adrspach i powrót do domu
Nie polecam trasy przez Teplice - droga w budowie :)
Tu zdecydowanie warto przyjechać! Skalne Miasto to miejsce idealne na spacer! Nie będę się rozpisywać - popatrzcie na zdjęcia :) Poza tym bardzo dokładny opis znajdziecie TUTAJ
 Ścieżki były BARDZO RÓŻNE.........
Na koniec kilka migawek z Wałbrzycha, przez który przejeżdżaliśmy wracając do domu:

Żeby nie było, że spędzaliśmy czas tylko na intensywnym chodzeniu, wspinaniu się i zwiedzaniu - były też chwile na jedzenie i relaks :) Co prawda czeskiej kuchni musiałam się naszukać, ale w końcu znalazłam i polecam Wam Czeską Restaurację ZdrojowąW domu, w którym mieszkaliśmy jest świetnie urządzone miejsce do grillowania, a także opcja pieczenia w kominku opalanym drewnem. Jest też taras z widokiem na zachód słońca i ogród z altanką - miejsce idealne na dziecięce zabawy :)
Z wyjazdu przywiozłam chyba z tysiąc zdjęć (jak zawsze z resztą, co rodzina może potwierdzić!), mnóstwo świetnych wspomnień i... tatuaż podarowany przez córkę (zmywalny rzecz jasna) oraz bransoletkę własnoręcznie przez nią wykonaną :)Muszę przyznać, że to mój najdłuższy post (jak do tej pory), okraszony dodatkowo największą ilością zdjęć! Mam nadzieję, że wytrwałych nie zanudziłam, a wręcz zachęciłam do odwiedzenia dość niepozornych, mimo wszystko, Gór Stołowych :) 

Wpis nie jest sponsorowany. Bierze jednak udział w akcji68 komentarzy :

 1. O, super! Wpis dla mnie. Jakoś tak omijaliśmy te rejony, wiedząc jednocześnie, że pewnie warto i tam zajrzeć. No to już wiem, że na pewno warto! Może za rok.
  Buziaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, wart :) Takie niepozorne niskie góry, a tyle uroku mają :) Cieszę się, że wpis się podoba!

   Usuń
 2. Wrocilam do roku 2014 :) My wtedy to zaliczylismy te okolice. Zgadzam się z Tobą , ze atrakcji moc! Ciesze sie ze tak udany wypoczynek mieliscie! Dlugi wpis, duzo zdjec ale przeczytałam z przyjemnością! !!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam byłam ostatnio jakies 20lat temu, gdy chodziłam jeszcze do technikum :) Cieszę się, że dotrwałaś do końca tekstu!!!

   Usuń
 3. Jeszcze macie do zaliczenia kopalnię złota i jaskinię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz (???) wszystkiego tak naprawdę się nie da :) Jednak myślę, że dziewczynkom nie za bardzo by się podobały takie ciemne miejsca - może jak podrosną!

   Usuń
 4. Skalne Miasto - studenckich wypraw czar!

  Fajny post:) Udane wakacje i czegóż chcieć więcej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Ja tam jeździłam w czasach technikum :)

   Usuń
 5. Wspaniałe pięć dni ;) Zazdraszczam wyjazdu i już odliczam dni do naszej trzydniowej wyprawy do Szkocji...
  Piękne zdjęcia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki!!! Szkocja?? Teraz to ja ci zazdraszczam :) Mam nadzieję, że wrzucisz relację na bloga? :)

   Usuń
 6. Oj, ile atrakcji!!!:) Ja byłam tylko w muzeum zabawek, ale byłam na tamtych terenach poniekąd w pracy i nie miałam wiele czasu na zwiedzanie. Chciałabym pozwiedzać kopalnie i bunkry w tamtych okolicach, pisałam o nich pracę dyplomową na studiach, ale nigdy w nich nie byłam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, atrakcji mnóstwo!!! Nie myślałam, że damy radę tyle zobaczyć. Dziewczynki były już mocno zmęczone i ten upał.....choć dobrze, że nie jesteśmy tam teraz bo chyba nigdzie byśmy nie poszli :(

   Usuń
 7. Fajna wyprawa! Muzeum Zabawek, Zoo safari... - może kiedyś i my wyruszymy w te rejony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Może niekoniecznie w zaledwie 5dni, ale naprawdę warto, sporo atrakcji :)

   Usuń
 8. Wspaniała wycieczka :) My właśnie wróciliśmy z wakacji i chyba w tych samych okolicach byliśmy:) U nas tematem jednak były bunkry, kopalnie i twierdze, trochę z dziećmi ciężko było ale daliśmy radę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Wiesz co...po powrocie dowiedziałam się , że kilku znajomych w tych rejonach było! Znaczy się, że nie wszyscy pędzą nad morze :)

   Usuń
 9. Ka wprost marzę o górach wiosną ;) Nigdy nie byłam w górach! I jeszcze te muzeum zabawek. To mnie oczarowało ;) Zdjęcia cudne, piękne widoki i tyle przygód. Oj jak ja Ci zazdroszczę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Ja zawsze byłam z kolei w górach jesienią....ach te kolory liści!!!! Latem tez fajnie, ale duzo ludzi, wszędzie kolejki :(

   Usuń
 10. Bardzo intensywne zwiedzanie - brawa dla najmłodszych za zapał (i dla Matki oczywiście za wyczerpującą recenzję też! ):)
  Byłam w tych okolicach naście lat temu - potwierdzam, że Błędne Skały i Skalne Miasta są super, a tamtejsze polskie miasta uzdrowiskowe (szczególnie parki) bardzo zadbane. Mam nadzieję, że kiedyś wybierzemy się tam z J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jankowi by się spodobało :) Pod Szczelińcem jest tez (mały bo mały) park dinozaurów!

   Usuń
 11. No rewelacja!!! Uwielbiam takie wyprawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Trochę za krótko to trwało, ale naprawdę intensywnie :)

   Usuń
 12. 101 zasad właściwego odżywiania, dzięki którym zgubisz zbędne kilogramy
  http://tiny.pl/gx54m

  OdpowiedzUsuń
 13. ja jestem na etapie zastanawiania sie, gdzie by pojechać na kilka dni na koncu sierpnia, albo we wrzesniu. Morze ciepłe było, córka aktualnie nad Bałtykiem. Teraz czas na południe. Najchętniej bym pojechała tam, gdzie względnie blisko mamy, a jednoczesnie szlaki takie, by i dwulatek chociaż trochę mógł bezpiecznie pochodzić bez towarzystwa wózka i bez noszenia go.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm, z dwulatkiem, bez wózka i noszenia w górach to ...klops :) Nie wiem skąd będziecie jechać, ale okolice Szklarskiej czy Kudowy Zdrój....byłoby to cos dla was, ewentualnie Zakopane i spacery dolinami, czy na Gubałówkę :) W Górach Stołowych tez byście dali radę, Szczeliniec odpada ale Błędne Skały......i wypad od czeskiego zoo jak najbardziej :)

   Usuń
 14. ale fajną wycieczkę mieliście! zazdroszczę - ale tak pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Właśnie szukam inspiracji na wakacyjny wyjazd, jak Kruszynce nie ściągną gipsu to chyba zostaną nam góry zmaiast morza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj współczuje maleństwu....gips i to latem, ten upał, żal mi mi dzieciątka!!! Ale Góry Stołowe polecam :)

   Usuń
 16. Fajna fotorelacja! Po przeczytaniu Twojego postu i obejrzeniu wszystkiego, chyba mi nie pozostaje nic innego jak dodanie kolejnego miejsca do listy Naszych rodzinnych wycieczek... Zaszczepiłam już u Męża bakcyla do zwiedzania, mam nadzieję, że Hanka wyssie to z mlekiem mym i im będzie starsza tylko się to będzie pogłębiać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję!!!! Bardzo sie cieszę , że się podoba :) Myślę, że skoro ty z mężem lubicie jeździć i zwiedzać to Haneczka tez to polubi, gdy będzie Wam towarzyszyć :) Tak!!! Góry Stołowe to takie niepozorne miejsce, ale zdecydowanie godne bliższego zapoznania się :)

   Usuń
 17. Tyle jest pięknych miejsc.. Narobiłaś mi apetytu na wakacje:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za ten post. W niedzielę jedziemy do Kudowy z dziećmi. W większości skorzystamy z podpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę! Cieszę się, że się przydał :) Wycieczka była dostosowana pod dzieci i upał, który panował :) Nie zaliczyliśmy ogrodów japońskich, ale zwyczajnie już brakowało czasu :)

   Usuń
 19. My z racji, że nasze dziewczynki dużo młodsze (1,5 i 3) bierzemy babcię, która zaopiekuje się dziećmi gdy my ruszymy gdzieś dalej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to faktycznie, dziewczynki młodsze od naszych wędrowniczek :) Będzie super, przyjemności! Góry Stołowe są piękne!

   Usuń
 20. Juz dawno tak dobrze nie czytalo mi jakiegos bloga czy tez recenzji. Milo sie czytalo i zachecilo do wycieczki. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie bardzo przyjemnie czyta się takie komentarze od czytelników!!!! Nie wiem kim jesteś i jak do mnie trafiłaś/eś, ale mam nadzieję, że będziesz wpadać :)

   Usuń
 21. Piękne miejsce, na liście naszych kierunków do obowiązkowego odwiedzenia:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeszcze nie byłam w tamtych terenach, ale zawsze chciałam wybrać się w Góry Stołowe. Nie wiem czy wyprawa z córką autobusem jest możliwa, ale sprawdzę to, bo mnie strasznie skusilas! :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Góry Stołowe są idealne na rodzinne wycieczki. Byliśmy jakieś czas temu jeszcze bez dzieci a teraz się zastanawiam czy tam nie pojechać z dziećmi. Dlatego tu zajrzałam :) Relacja na 6! - bardzo przydatna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się przydała i bardzo dziękuję !

   Usuń
 24. tam mnie jeszcze nie było ale zachęcił mnie |Twój wpis :) Może za rok się wybiore :D

  OdpowiedzUsuń
 25. rewelacja! POst przyda nam się przy wyborze miejsca na wakacje 2017 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie to cieszy! Jak widzisz z dwoma pięciolatkami w 5dni daliśmy rade sporo miejsc zobaczyć :)

   Usuń
 26. Będę małpować;) Wybieramy się w to samo miejsce z małymi córeczkami, już w lipcu. Podpatruję u Ciebie co warto zobaczyć. Bardzo pomocny wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małpuj do woli! Byliśmy wtedy z dwoma pięciolatkami i świetnie ogarnęły nasze wycieczki :)
   Fajnie, że wpis nadal, po dwóch latach od jego publikacji, przydaje się komuś!!

   Usuń
 27. Muszę tam kiedyś wrócic:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Super miejsca wybraliście :) widzieliśmy większość z tych miejsc i też się nam podobały :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Góry... góry... góry...
  No właśnie! Gdy sobie tak czytam Twój wpis, dochodzę do wniosku, że muszę nadrobić porządne zaniechanie ze swojej strony. Mianowicie... byłam (żeby nie skłamać, powiem), że w praktycznie wszystkich pasmach gór w Polsce. Jest ich tyle, że ciężko byłoby wypisywać to w komentarzu. Jedne są mniej, drugie bardziej atrakcyjne. Moimi faworytami są Bieszczady(moje korzenie, zakapiory i gitara), Tatry(wspinaczka), Niski(wypoczynek, historie Łemkowskie). Beskidy (np. Śląski czy Żywiecki), Sudety itp... też lubię - ale to już nie jest to samo (dla mnie). W każdym razie nawiązać chciałam do tego, że dopiero po przeczytaniu Twojego wpisu(notabene ciekawego wpisu) doszłam do wniosku, że ja NIGDY NIE BYŁAM W STOŁOWYCH! .... Co jest? I jak się to stało?
  A jednak warto wchodzić na te blogi, czytywać ludzi, sprawdzać, co mają do zaproponowania.
  Ja zaległość nadrobić zamierzam - a wesołej rodzince życzę jak najwięcej takich wędrówek, satysfakcji, radości z wspólnego odkrywania naszej pięknej Polski!!! Wszak ziemią jest urodziwą.
  Pozdrawiam - Skazana na gór dożywocie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te góry wybraliśmy ze względu na dziewczynki, dla których musiało być więcej atrakcji niż same szczyty :) Jednak mojej córce Tatry też się bardzo spodobały :)

   Usuń
 30. Post świetny. Chcemy się tam wybrać w tym roku tylko nie wiem czy to dobre miejsce dla dzieci 3 i 1,5 roku? Podpowiedz nam czy warto tam jechać z tak małymi dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Młodsze dziecko i tak pewnie nosicie w nosidle? Myślę że ze spokojem możecie zaplanować dokładnie takie wycieczki jak.my 😉 zoo w Czechach jest piękne i nie jest daleko! Spacer po parku w Kudowie też super! Wypad do Adrspachu polecam! Wózkiem może nie wszędzie da się wejść np na Szczelińcu ale myślę że tam gdzie jest wjazd autem tam możecie się spokojnie udać, czyli Błędne Skaly! Tyle to trzyletnie dziecko się przespaceruje , bo to krótka trasa , a wrażenia murowane!

   Usuń
 31. Góry Stołowe to dla mnie najpiękniejsze miejsce na świecie. Jakieś takie magiczne. Byłam tam bez dzieci. Teraz jadę z 5 i 2 latkiem. Zabieram nosidło na szlaki i wózek do uzdrowiskowych miasteczek. Planuję zobaczyć obłędne Błędne, Szczeliniec, skalne grzyby i czeskie Skalne miasto. Między te wycieczki wpleciemy mniej wyczerpujące wypady do uzdrowisk, muzeów, zoo w Czechach. Mój 2 latek lubi chodzić, o 5 latkę się nie martwię. Dziękuję autorce bloga za dzielenie się doświadczeniami.
  Rodzicom dzieci w podobnym wieku polecam na wakacje szlak Orlich Gniazd. Idealny; krotkie trasy, piekne zamki, jaskinie. My byliśmy w Olsztynie k. Częstochowy. Stamtąd zwiedzalismy to, co było w naszym zasięgu i na co mieliśmy siłę. Sam Olsztyn i zamek też super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie byłam w tych okolicach, o których piszesz! Chętnie się kiedyś wybierzemy!

   Usuń
 32. Super, że napisałaś tego posta. W czerwcu ruszamy do Kudowy :D

  OdpowiedzUsuń
 33. Osobom, które planują podróż do Kudowy i chciałyby się dowiedzieć jakie miejsca warto zobaczyć, gdzie zjeść oraz jakie wybrać pokoje gościnne w Kudowie Zdrój, bardzo polecam oficjalny serwis turystyczny miasta.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam
  Polecacie wycieczke na błędne skały,lub szczeliniec z 3latka,lepiej z wózkiem,czy bez

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widzisz po zdjęciach, z wózkiem może Wam być tam ciężko, lepiej nosidełko lub na własnych nóżkach z niewielką pomocą rodzica :) Ścieżki są wąskie, często są stopnie!

   Usuń

Za wszelkie komentarze serdecznie dziękuję! Zwłaszcza za te miłe i podbudowujące, ale za te krytyczne też, bo jak inaczej się czegoś nauczyć? :)

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka