Monstera dziurawa - modna roślina, jak ją uprawiać

Nie wiem dokładnie kiedy i gdzie zaczął się ten istny szał na roślinę jaką jest monstera. Wiem jednak, że od kilku miesięcy jest dosłownie wszędzie. Dziwę się, że jeszcze nie wyskakuje mi z lodówki kiedy ją otwieram. Przepiękne liście monstery stały się motywem przewodnim w wielu dziedzinach: od wzoru na kubkach, po pościele, czy damskie sukienki. Sporo osób zapragnęło mieć ją również w doniczkach w swoich domach. Monstera to modna roślina, ale jak ją pielęgnować?

Monstera dziurawa - modna roślina, jak ją uprawiać
Monstera dziurawa - modna roślina, jak ją uprawiać

Monstera dziurawa, czyli Monstera Deliciosa, ma przede wszystkim przepiękne liście. To one przykuwają naszą uwagę i to na nich skupia się sporo osób projektując choćby ubrania, czy biżuterię. Jest to roślina tropikalna. Naturalnie występuje między innymi w Meksyku, Gwatemali, czy na Kostaryce. Rośnie powoli, ale średnica jej pięknych liści osiąga nawet 60cm. W środowisku naturalnym Monstera wspina się po drzewach. Natomiast hodując ją w domu, musimy jej zapewnić podpory. Przepiękne liście tej rośliny nie od razu są dziurawe. Dopiero starsze egzemplarze wypuszczają te, dobrze nam znane liście.

Monstera dziurawa - jak ją uprawiać


Ma niewielkie zapotrzebowanie na światło. Dlatego, podobnie jak skrzydłowkwiat, który opisywałam jakiś czas temu, idealnie nadaje się do mieszkań z małą ilością słońca. Jeśli blaszka liściowa Waszej roślinki stałą się wyblakła, to oznacza, że była narażona na zbyt mocne światło. Przy większym nasłonecznieniu będzie wypuszczać drobniejsze liście, co nie jest takie złe dla kogoś kto marzy by ją mieć w swoim mieszkaniu mimo niewielkiego metrażu :) Należy jednak pamiętać, że zbyt ciemne pomieszczenia powodują, że na monsterze pojawią wełnowce, które możemy usunąć przy pomocy wacika nasączonego alkoholem. Możemy tez zastosować oprysk z roztworu z oleju rzepakowego.
Natomiast jeśli na Waszych zielonych "pupilach" znajdziecie czarne plamy, to oznacza iż było jej za zimno. Optymalna temperatura dla tego gatunku mieści się między 18 a 21 stopnie Celsjusza. 

Monstera dziurawa - modna roślina, jak ją uprawiać
Monstera dziurawa - modna roślina, jak ją uprawiać

Podlewanie Monstery dziurawej nie jest uciążliwe. Nie wymaga ona bowiem częstego uzupełniania wody. Wystarczy raz w tygodniu, a jeśli dolne liście żółkną lub brunatnieją, to oznacza, że ją przelaliście! Nie martwcie się, że musicie się pozbyć ukochanej rośliny. Wystarczy przesuszyć podłoże i ograniczyć nawadnianie.W okresie zimowym, w nieogrzewanym pomieszczeniu, wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie. Natomiast latem, monstera będzie wdzięczna za zraszanie lub nawilżanie liści. Suche powietrze powoduje ich zasychanie. 

Duże piękne liście, by takimi pozostały, musimy oczyszczać z kurzu przy pomocy wilgotnej szmatki. Ciekawostką jest fakt, że każdy liść jest inny. Na pierwszy rzut oka tego nie zauważymy, jednak każdy ma inny rozkład dziur. Młode egzemplarze mają liście kształtu sercowatego.

Monstera dziurawa - choroby, szkodniki, rozmnażanie


Do chorób, które najczęściej atakują te modną roślinę należy plamistość liści filodendronu. Objawia się ciemnobrązowymi i szybko powiększającymi się plamami. Natomiast zgnilizna korzeni i podstawy pędu to choroba atakująca przede wszystkim sadzonki podczas ukorzeniania. 
Przędziorki pojawiają się, gdy w powietrzu jest zbyt niska wilgotność. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro środowiskiem naturalnym monstery są tropiki. 
Rozmnażanie nie jest trudne. Z dorosłych osobników pobieramy sadzonki, które wkładamy do płaskiego naczynia. Na dno kładziemy odrobinę węgla drzewnego i wypełniamy wodą. Aby nasza sadzonka się ukorzeniła, powinniśmy jej zapewnić temperaturę między 24, a 27 stopni Celsjusza. 

Przesadzanie Monstery wykonujemy raz w roku, Kiedy roślina osiągnie metr wzrostu wystarczy wymieniać górną warstwę ziemi. 

Cechą charakterystyczną Monstery dziurawej jest posiadanie długich korzeni, które w warunkach naturalnych pomagają jej wspinać się po pniach drzew. Nawet jeśli Wam się one nie podobają, nie obcinajcie ich, gdyż dzięki nim roślina pobiera wodę i składniki pokarmowe. 

Jakiś czas temu pisałam artykuł o roślinach domowe, które są trujące KLIK. Niestety należy do nich właśnie Monstera dziurawa. Zatem mimo iż jej wprost cudowna i mnóstwo ludzie się nią zachwyca, inspiruje, jej liście i łodygi posiadają sok, który jest trujący. Powinniśmy ją trzymać z daleka od dzieci, a podczas zabiegów pielęgnacyjnych zakładać rękawiczki ochronne. 

A Wy macie w domu Monsterę lub coś na czym jest wzór jej liści?
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka