Mamo, jak cię kocham! Czytam, bo kocham. Kocham, więc czytam :)

Nie byłabym sobą gdybym nie "wrzuciła" Wam kolejnej recenzji książkowej :)
Tym razem będzie o baśniach i bajkach. Obydwie propozycje pochodzą od wydawnictwa Siedmioróg.
Baśnie to książka, którą otrzymałam w ramach współpracy z powyższym wydawcą. Natomiast bajki przypadły mi w udziale w ramach loterii na spotkaniu blogowym, na którym byłam w listopadzie.

Sama nie wiem od której zacząć... Każda z nich jest inna, interesująca na swój sposób. Różnią się nie tylko zawartością, ale też wydaniem. Obydwie można czytać zarówno dziewczynkom jak i chłopcom, aczkolwiek baśnie raczej zakwalifikowała bym jako pozycję dla nieco starszych dzieci, co zresztą wytłumaczę Wam za chwilę!
"Bajarz europejski" jest zbiorem 15 bajek, mitów i baśni. Są to najbardziej znane historie pochodzące z różnych krajów. Mamy zatem bajki Charlesa Perraulta, baśnie Andersena, braci Grimm oraz wiele innych. 


Należy zdecydowanie podkreślić, iż w przypadku "Bajarza" mamy do czynienia z przepięknym wydaniem. Takie trochę staroświeckie, ale jakże modne! Grzbiet okładki płócienny, a sama okładka (moje pierwsze skojarzenie) wygląda jak zeszyty z lat 80-tych. Przywołuje wspomnienia ze szkolnej ławki :) Każdy egzemplarz książki ma swój unikatowy numer, gdyż wydanie to wyszło w nakładzie jedynie 10 tysięcy egzemplarzy, co powoduje, że czuję się wyróżniona mogąc ją mieć w naszej biblioteczce. Książka została wydana z okazji 20-lecia powstania Unii Europejskiej.Jeśli zaś chodzi o ilustracje, to są bardzo zróżnicowane. Wykonali je światowej sławy artyści, ale muszę przyznać, że niektóre z nich są po prostu zbyt dosłowne w moim odczuciu. Właśnie one między innymi powodują, że polecam tę lekturę zdecydowanie starszym dzieciom, które już w pełni świadomie widzą różnicę między dobrem i złem. Najmocniej moją uwagę przykuła bajka Carlo Collodiego "Pinokio", w której na jednej z ilustracji widzimy zbójców w przebraniu, które na pierwszy rzut oka kojarzy się z wilkiem, a tego z kolei panicznie boi się moja córka. Obydwaj trzymają w dłoniach noże nad spętanym chłopcem i używają (zbyt dosadnych jak dla pięcio-, sześciolatków) słów.
Niemniej jednak tą historię można zawsze pominąć i przejść do bardziej przyjaznych :)


Do tych "lżejszych", przeznaczonych dla młodszych pociech można zaliczyć bajkę o Królewnie Śnieżce, Śpiącej Królewnie, Rybaku i Złotej Rybce i kilka innych.
Jest to cudownie i wyjątkowo wydana książka i jestem bardzo szczęśliwa, że ją mam! Kto wie, może córka za kilkanaście lat będzie podwójnie uradowana, że jest posiadaczką limitowanego wydania owego tytułu! ;)

Kolejna książka od Siedmiorogu jest absolutnym przeciwieństwem "Bajarza"!
"20 bajek do czytania dzieciom przed snem" stanowi kwintesencję kolorów, przyjaźni i dobroci, które wypływają z jej stronic. Ten tytuł polecam wszystkim dzieciom bez względu na płeć i wiek!


Mimo dość sporej objętości (książki, nie mojej - wypraszam sobie!) przeczytałam ją córce w tempie błyskawicznym. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli książka ma ponad 100 stron, ale jest ciekawa i pełna kolorowych, optymistycznych oraz wesołych ilustracji, to dzieci chcą, by im takie bajki czytać. Jak sugeruje nam tytuł, zawarte jest tu dwadzieścia bajek o zwierzętach, dzieciach, skrzatach. Są to opowieści, które spodobają się nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. Wzruszyła mnie historia miłości małego trutnia Tymka do jego mamusi. Rozbawiły perypetie miłosne misia Pluszaka i marzenie węża, który chciał zostać kolarzem. Są tu też bajki, które niosą za sobą wartości edukacyjne. Przygoda Janka w krainie króla jagodowego pokaże dzieciom, że przyjaciół można znaleźć wszędzie. Szlachetna dziewczynka, która odważyła się sprzeciwić czarownicom udowadnia, że nie trzeba być tym kim chcą inni, ale można pozostać wiernym swoim marzeniom. 
Tak, mamy tutaj zdecydowanie piękne ilustracje, które ja osobiście uwielbiam w tym wydawnictwie. Zawsze przykuwają mój wzrok i napawają optymizmem. Mimo, że cała książka jest dość pokaźnych rozmiarów, opowiadania są na tyle krótkie, że idealnie nadają się do czytania naszym milusińskim przed snem. Starszym dzieciom można śmiało czytać więcej niż jedną historię za jednym razem :) Książka, która pokazuje maluchom, że skarbem jest nie tylko złoto, ale też to, co znajdziemy np. jesienią w parku. Skarbem jest również wrodzony talent, który trzeba pielęgnować i rozwijać, jak też świadomość, że dzięki temu iż się różnimy mamy swój niepowtarzalny wkład w tworzenie wspólnego dobra. To książka, którą wypada mieć, ale przede wszystkim należy przeczytać swoim pociechom!


http://www.siedmiorog.pl/


Przygody z książką 3
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka