Jaką choinkę wybrać na święta?

Przyznaję się na wstępie, że dopiero od jakiegoś czasu kupujemy żywą choinkę na święta! Dla mnie fakt, że drzewko jest ekologiczne świadczył o tym, że nie wyrzucam co roku ususzonego iglaka po kilku dniach, ale mam wciąż tą samą ozdobę, która chowam po prostu na strych. Aczkolwiek wiem, że sztuczności długo się rozkładają... Zatem jaka choinkę wybrać na święta?

 

Jaką choinkę wybrać na święta?
Jaką choinkę wybrać na święta?

Odkąd postawiliśmy na żywe i pachnące lasem drzewko jeździmy co roku w to samo miejsce, bo pierwszym i niezaprzeczalnym punktem w tym jest... sprawdzone miejsce! Przede wszystkim pamiętajcie, by wspierać lokalne firmy, najlepiej te rodzinne. Często argumentem jest zbyt wysoka cena. Wbrew pozorom warto unikać centrów handlowych i wybrać się np do punktu sprzedaży prowadzonego przez lokalne nadleśnictwo. Sumiennie wybierają drzewka, które można spokojnie wyciąć bez szkody dla ekosystemu, a ceny są konkurencyjne, bo nie ma pośredników. My od kilku lat jeździmy w jedno miejsce. Kilkanaście kilometrów od nas swoją plantacje prowadzi rodzina, która z pokolenia na pokolenie sadzi nowe drzewka.

Jaką choinkę wybrać na święta ?


  1. Świerk tradycyjny - może i kłuje najmocniej, ale jest najbardziej zielony i najpiękniej pachnie! Może i stoi najkrócej, ale jest najtańszy i najbardziej popularny.  Z resztą jak się odpowiednio dba, to może postać w domu kilka tygodni, nawet ten cięty.

  2. Jodła kaukaska - najdroższa choinka, ALE swą urodą po prostu zachwyca. Za wysoką ceną kryje się wytrwałość. Igły utrzymują się na drzewku wiele tygodni. Są cienkie, delikatne i gęsto ułożone.

  3. Sosna pospolita - pięknie pachnie, ma długie igły, ale nie każdy ja lubi, bo nie łatwo się na niej zawiesza ozdoby. Ponadto, dość krótko się trzyma. Jednak swym "puchatym" wyglądem potrafi zauroczyć. Aromat sosny ma działanie odprężające :)

  4. Cyprys - jeśli ktoś ma mało miejsca, a zależy mu na żywym drzewku to może wybrać jeden z kilku cyprysów. Osobiście lubię ten jasny, pachnący cytryną :)

Jaką choinkę wybrać na święta? płaszcz Bonprix
Jaką choinkę wybrać na święta? płaszcz Bonprix

płaszcz Bonprix

Jaką choinkę wybrać na święta?
Jaką choinkę wybrać na święta?
 

Jak dbać o żywą choinkę?

 
  • wietrzenie pomieszczenia - odpowiednia temperatura i ustawienie drzewka z dala od grzejnika pozwoli cieszyć się nim dłużej, temperatura w miejscu gdzie postawimy choinkę nie powinna przekraczać 23 stopni, ale to również najlepsza temperatura dla nas. Sami źle się czujemy, gdy w pokoju jest powyżej tej liczby,  co dopiero rośliny.
     
  • zakup w sprawdzonym miejscu - nasze choinki są ścinane przy nas, stąd mamy pewność, że są świeże, a o świeżości świadczy intensywnie zielony kolor igieł i giętkość gałązek. Pień ciętego świerku powinien być jasny, wtedy wiemy, że nie stał on długo w miejscu, w którym go kupujemy.

  • pojemnik z wodą - zdecydowanie stawiamy na wariant cięty, bo w wersji doniczkowej rzadko można mieć pewność, że wytrwa dłużej. Należy dbać, by nie brakowało wody w stojaku. Doniczkową można trzymać w domu kilka dni, bo jest jej zwyczajnie za ciepło, zwłaszcza jeśli chcemy ja potem wysadzić na ogród.

  • ozdoby i lampki - wybierając światełka zdecydujmy się na te ledowe, ponieważ emitują mniej ciepła. Co do ozdób, zrezygnujmy z tych bardzo ciężkich nie narażając gałązek na zbyt duże obciążenie.

 
Jaką choinkę wybrać na święta? płaszcz Bonprix
Jaką choinkę wybrać na święta?

Jaką choinkę wybrać na święta?
Jaką choinkę wybrać na święta?

 
A Wy jaką choinkę na święta wybieracie? Co prawda sztuczne kojarzą się z czasami PRL-u i naszymi domami rodzinnymi, przynajmniej u mnie tak było, ale maja swój urok. Jednak odkąd stwierdziłam, że ta ściągana co roku ze strychu coraz bardziej pachnie kurzem i nawet zapachowa choinka imitująca aromat świerku nie pomaga, zdecydowaliśmy się na zakup żywego drzewka.

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka