Nietolerancja i alkoholizm, czyli Życie oparte na kłamstwach

Nie każdy potrafi mówić głośno o tym jakie problemy go dręczą. Najgorsze jeśli człowiek sam przed sobą nie potrafi przyznać, że ma z czymś poważny kłopot. Często dotyczy to ludzi uzależnionych i nie chodzi tu tylko o alkohol, czy inne używki. Ludzie borykający się z różnymi demonami wstydzą się przyznać, że mają problem albo wcale go nie dostrzegają. Przecież co w tym złego, że wypije lampkę wina wieczorem po ciężkim dniu? Brak tolerancji natomiast to już coś, czego się jest świadomym. Albo akceptujesz pewne rzeczy i ludzi albo nie. Co jeśli ludzie nie chcą się przyznać do porażki? Jeśli nie chcą o tym mówić i ich życie jest oparte na kłamstwach?

Nietolerancja i alkoholizm, czyli Życie oparte na kłamstwach
Nietolerancja i alkoholizm, czyli Życie oparte na kłamstwach

Wiecie jak bardzo lubię książki Magdaleny Majcher. Przeczytałam ich już sporo i jestem na bieżąco z nowościami. Kilka dni temu skończyłam drugi tom Osiedla Pogodnego, czyli "Życie oparte na kłamstwach". Autorka nigdy nie bała się podejmowania trudnych tematów więc tak jest i tym razem! O tyle, o ile pierwsza część Prawda przychodzi nieproszona, nie należała do lektury lekkiej, to drugi tom "Osiedla..." może niektórych zdruzgotać emocjonalnie...

Judyta z pozoru ma wszystko. Dwójkę wspaniałych i zdrowych dzieci. Męża, który spełnił swoje marzenia i jest pilotem w liniach lotniczych. Pracuje jako konsultantka ślubna i przebiera w zleceniach, gdyż jest na tyle dobra, że klientki same się do niej zgłaszają. A ona właściwie nie potrzebuje zarabiać. Ma wspaniałą przyjaciółkę, tę samą od przedszkola oraz matkę, która zawsze we wszystkim ją wspiera. Gdzie zatem leży problem i dlaczego nie jest szczęśliwa? 

Dominik jako pilot samolotów pasażerskich spełnia się zawodowo. Ma z Judytą córkę i syna, wspaniały dom na zamkniętym osiedlu. Nie musi się martwić o przyszłość, gdyż jego zarobki liczone w kilkunastu tysiącach euro zapewniają rodzinie wygodne życie. Jakie skrywa tajemnice i dlaczego, podobnie jak żona, nie jest szczęśliwy? Co dręczy go od wczesnych lat młodości i co ma z tym wspólnego jego ojciec, którego rodzina uważa za dyktatora?

Nietolerancja i alkoholizm, czyli Życie oparte na kłamstwach
Nietolerancja i alkoholizm, czyli Życie oparte na kłamstwach

Nietolerancja i alkoholizm, czyli Życie oparte na kłamstwach
Nietolerancja i alkoholizm, czyli Życie oparte na kłamstwach

Wiem, że Magdalena Majcher lubi trudne tematy. Wiem, że nie boi się wyzwań i jej książki coraz bardziej dotykają problemów, które najchętniej byłyby przez wiele osób zamiatane pod dywan. Tym razem jednak mnie zaskoczyła! Podjęła się ciężkiego zadania, wytoczyła działa, które niejednokrotnie mogłyby rozpocząć wojnę rodzinną. Jednak może właśnie dzięki takim powieściom, ludzie zaczną wychodzić ze swojej strefy komfortu? Wyjdą ze swojej skorupy, dzięki której żyją na swój sposób bezpiecznie, ale nigdy nie będąc szczęśliwymi? "Życie oparte na kłamstwach" to dowód na to jak wciąż, mimo ogromnego postępu, ludzie są nietolerancyjni. Jak bardzo tkwią w przekonaniu, że tylko oni mają rację. Dostrzeżenie problemu jest pierwszym krokiem do uzdrowienia relacji rodzinnych, ale przede wszystkim krokiem ku lepszemu życiu.

Wspaniała powieść. Zdecydowanie lepsza od pierwszego tomu. Zupełnie inna! Wciągająca, życiowa, dająca do myślenia. Już nie mogę się doczekać jaki problemów dotknie autorka w przypadku kolejnej rodziny w trzecim domu na Osiedlu Pogodnym w Bielsko Białej...
Mimo, że jet to seria gwarantuję Wam, że każdy tom można czytać oddzielnie! Może nawet tego mi trochę brakowało.... autorka absolutnie nie nawiązała do poprzednich bohaterów...

Kto jeszcze nie czytał mojego wywiadu z Magdaleną Majcher, zapraszam! Dowiecie się dlaczego pisze takie, a nie inne powieści....


Wydawnictwo Pascal

26 komentarzy :

 1. Bardzo interesujące książki. Czasami wydaje nam się że ktoś tak jak Judyta i Dominik prowadzi idealne życie, praca dająca satysfakcję, dom, dzieci. Jednak prawda okazuje się zupełnie.lece czytać wywiad z autorką:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z pewnością po nią sięgnę ! Dziękuję za polecenie !! I zapisuje na swoja listę

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam wywiad z autorką, bo widzę, że zrobiłaś :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi raczej nie przypadną do gustu, ale myślę, że moją mamę mogłyby zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam szczerze, że nie miałam jeszcze okazji poznać twórczość autorki. To nie są do końca moje klimaty jednak mogłabym się skusić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierz mi, że to nie są typowe babskie powieści, to nie są romanse!

   Usuń
 6. Pierwszy tom czytałam, drugi jeszcze przede mną:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam tych przygód czytelniczych, ale nie wydaje mi się, abym miała się z nimi spotkać, jak wiesz, ciągnie mnie do mocnych i mrocznych klimatów. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czyli przez Ciebie mam dwa tomy w plecy do czytania! Niedobra Ty! Nigdy nie rpzestanę przez to czytać! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. dawno nie sięgałam po taką literaturę, a tu od razu takie coś, ojjj trzeba się skusić :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest romans, dobra powieść obyczajowa, spodoba Ci się :)

   Usuń
 10. Moja lista książek do przeczytania ciągle się wydłuża! No cóż, kiedyś przeczytam te książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze sobie dokładam na półki w Legimi :)

   Usuń
 11. Właśnie zabieram się za tom drugi. Swietnie pisze autorka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Recenzja brzmi super :) chętnie sięgnę po nią :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię takie książki, ale tej autorki nie znam. Muszę nadrobić zaległości.

  OdpowiedzUsuń

Za wszelkie komentarze serdecznie dziękuję! Zwłaszcza za te miłe i podbudowujące, ale za te krytyczne też, bo jak inaczej się czegoś nauczyć? :)

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka