Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo

Ilu mamy rodziców jedynaków wśród naszych czytelników? Tego nie wiem. Nie znam też statystyk i nie chcę ich poznać, ponieważ ludzie mają wyłącznie jedno dziecko z różnych powodów. Są Ci, którzy tak żyją z własnego, całkowicie świadomego wyboru. Są ludzie (jak my), którzy bardzo by chcieli, a nie mogą mieć więcej potomstwa. Myślę jednak, że w każdym domu, w którym jest tylko jedna córka bądź syn, prędzej czy później padnie pytanie, które co jakiś czas pojawia się u nas. Co więc robić kiedy dziecko pyta o rodzeństwo?

Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo
Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo

Niestety nie podam Wam dokładnej recepty. Dzieci w różnym wieku pytają o brata lub siostrzyczkę. W zależności od tego ile lat ma nasza pociecha te rozmowy będą wyglądały inaczej. Zależy to również od tego jakie mamy relacje w domu i na ile szczerości nas stać.
To, że mamy problem z zajściem w ciążę opisywałam już TU i TU. O drugie maleństwo zaczęliśmy się starać kiedy nasza pierworodna miała około 3 lat. Teraz ma 10 i nadal jest jedynaczką. Nic się w tej sytuacji niestety nie zmienia.

Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo


Nasza córka bardzo szybko pytała o rodzeństwo. Od samego początku postawiliśmy na całkowitą szczerość. Bałam się, że jeśli zacznę jej to tłumaczyć okrężną drogą, kiedyś zamotam się we własnych zeznaniach i kłamstwo wyjdzie na jaw. Nie chcę by kiedykolwiek mogła mi coś zarzucić w tym temacie. Oczywiście nie wnikałam nigdy tak dogłębnie na czym polegają badania. Nie tłumaczyłam szczegółowo dlaczego tej ciąży nie ma. Jak zatem tłumaczyłam jej brak rodzeństwa? Od początku mówię, że mam chory brzuszek, że tak wyszło, iż maleństwo nie chce w nim zamieszkać ponieważ nie wszystko jest w porządku z moim zdrowiem. 

Zawsze przy okazji takich rozmów tłumaczę, że marzę o drugim bobasie. O tym by miała brata lub siostrę. Zależy mi na tym żeby córka wiedziała, że to nie jest zależne od nas. Że to nie tak, iż nie chcemy. Opowiadałam jej jak jeździliśmy do lekarza, próbowałam się leczyć, robiłam co mogłam i dopóki mogłam. Obecnie nie mam już na to sił fizycznych ani psychicznych. To również duże pieniądze, które wolę przeznaczyć na wyjazd we troje niż na nieskuteczne starania. 

Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo
Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo

Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo
Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo

Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo
Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo

skarpetki Nanushki

Córka ma 10 lat. Kiedy pyta o rodzeństwo "wałkujemy" wciąż to samo. Cały czas w ten sam sposób tłumaczę dlaczego jest sama. Mimo to, jej pragnienie jest na tyle silne, że temat wraca do nas jak bumerang. Niby rozumie, ale kiedy widzi gdzieś maluszka odwraca się do mnie i pyta: "Mamo, ale jesteś pewna, że braciszek nie wprowadził się do Twojego brzucha?", albo " Mamusiu, nie przytyłaś ostatnio? Może jednak urodzisz mi siostrzyczkę?". 
Czasem te pytania są bardzo dziecinne, proste. Ale jej marzenie, tak jak i nasze, jest wciąż silne. Kiedy odwiedzamy koleżankę i jej roczną pociechę, córka czuje się jak "ryba w wodzie". Powtarza, że byłaby świetną starszą siostrą, a ja doskonale zdaję sobie z tego sprawę!

Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo
Kiedy dziecko pyta o rodzeństwo


Jak było u Was? Nawet jeśli macie kilkoro dzieci, to pierworodny na pewno kiedyś zapytał o rodzeństwo. Jak radzą sobie rodzice jedynaków z takimi rozmowami?Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka