Jak prać ręczniki,by pozostały miękkie

Macie na pewno tak jak ja, że widok dna kosza na pranie to niedoścignione marzenie. Nawet jeśli jakimś cudem zdarzy się, że ten upragniony obraz się pojawi, to trwa on krócej niż mrugnięcie okiem. Dlaczego? Przecież pytałaś wczoraj męża, dzieci, czy aby na pewno gdzieś nie ukrywa się ciuch, który należy wrzucić do prania. Przecież obeszłaś nawet sama dom, by to sprawdzić. Nie żebyś nie wierzyła swoim bliskim! Jednak zawsze, ale to ZAWSZE znajdzie się jakaś zguba, która znowu zakryje na kilka dni dno naszego kosza... Moją kolejną zmorą są ręczniki. Staram się prać je oddzielnie, nie łącząc z noszoną przez nas odzieżą. Jednak jak prać ręczniki, by pozostały miękkie? By nie służyły Ci jako peeling do ciała, który de facto także powinnaś sobie od czasu do czasu fundować?

Jak prać ręczniki,by pozostały miękkie
Jak prać ręczniki,by pozostały miękkie


 Dlaczego ręczniki stają się szorstkie?


Podstawowym błędem jaki popełniamy to używanie płynu do płukania, który źle stosowany może wywołać skutek odwrotny do pożądanego. Nadmiar płynu lub jego rozcieńczanie powoduje, że osadza się on na włóknach, przez co ręczniki schną dłużej, a z czasem robią się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Tracą też swoją zdolność do wchłaniania wilgoci, więc możesz się wycierać całą wieczność, a skóra i tak pozostanie mokra! Płyny do płukania zawierają często smary oraz silikon. Substancje te tworzą na ubraniach powłokę, przez którą wolniej schną. Pranie w wysokiej temperaturze i prasowanie też nie sprzyja zachowaniu miękkości. Nieprawidłowe suszenie również powoduje, że materiał staje się szorstki. Dobrze jest w trakcie suszenia na suszarce co jakiś czas strzepnąć ręczniki, by poprawić cyrkulację powietrza. 

Jak prać ręczniki, by pozostały miękkie?

 

  • namocz je w zimnej wodzie z octem i cytryną. Nie bój się zapachu, on zniknie! Zyskasz natomiast miękkie ręczniki, bez kupowania całkiem nowych. 
  • unikaj "chemicznych" płynów do płukania. Wbrew pozorom ich nadmiar narobi więcej szkody, niż... miękkości :) Stosuj sodę, która usuwa resztki detergentów i powoduje, że ręczniki odzyskują swoją puszystość.
  • dodaj amoniaku i octu do prania (znów ten ocet). Znaczy się coś w tym jest! Natomiast amoniak zapobiega przywieraniu detergentów do tkanin. 
  • ogranicz ilość detergentów. Zbyt duża ilość, zwłaszcza proszku do prania, spowoduje, że w tkaninach pozostaną niewypłukane resztki.
  • nie przeciążaj pralki. Wiem, że kuszące jest naładowanie naszej "karuzeli" do granic możliwości, bo wizja pustego kosza jest kusząca, ale gdy pralka jest przeładowana, ręczniki zbijają się ze sobą i środki, które stosujemy nie trafiają do całej powierzchni materiałów. 

Macie jakieś swoje sposoby na pranie? Wiecie jak prać ręczniki, by pozostały miękkie i puszyste nie tracąc przy tym zdolności wchłaniania wilgoci?

zdjęcie: pixabay
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka