Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem

Kiedy zbliży się czas świąt wielu ludzi już zdąży mieć ich dość. Komercjalizacja powoduje, że dekoracje wiszące wszędzie od połowy listopada zatracają w nas ducha Bożego Narodzenia. Sama pracuję w miejscu, gdzie ozdoby pojawiają się dość wcześnie. Myślenie o prezentach i o tym, co przyrządzić na wigilijną kolację też z każdym rokiem doprowadza mnie do coraz większego obłędu. Jak więc zachować w sobie ducha świąt? Jak zatrzymać magię grudniowej nocy? Mnie pomaga literatura. Proponuję Wam dziś świąteczne książki pod choinkę, które wprowadzają w cudowny nastrój. Pozwalają zapomnieć na chwilę o całej tej krzątaninie i przypomnieć sobie co tak naprawdę jest najważniejsze!
 
Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem
Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem
 

Jakie świąteczne książki pod choinkę czytać, by poczuć tę właściwą magię?


Nie wiem jak to się stało, że do tej pory na moim blogu nie zagościła żadna z książek napisanych przez Magdalenę Kordel. Przeczytałam wszystkie jej powieści. Każda rewelacyjna. Każda z nich porywała mnie do świata stworzonego przez autorkę, a na tym chyba najbardziej zależy pisarzom. Wszystkie tytuły przynosiłam z biblioteki. Czytałam w wielkim skupieniu i po ostatniej stronie żałowałam, że to już koniec. Tak było głównie w przypadku serii "Malownicze". Na szczęście Magdalena Kordel postanowiła po raz kolejny zabrać mnie ze sobą do tej górskiej mieściny. W dodatku akurat w okresie świąt Bożego Narodzenia.

"Pejzaż z Aniołem" to oddzielna powieść, aczkolwiek traktowana jako piąty tom wspomnianej wyżej serii. Na wstępie informuję, że śmiało możecie ją przeczytać bez zapoznawania się z poprzednimi częściami. Jednakże jest to tak cudna i klimatyczna saga, że zdecydowanie zachęcam do poznania mieszkańców Malowniczego!

Adrianna nie miała łatwego dzieciństwa. Wychowywał ją ojciec, bo matka wolała "hulać" po świecie niż zajmować się córką. Niestety ojciec zmarł, a dziewczynka musiała zamieszkać z matką. Od tego czasu znienawidziła święta, gdyż rodzicielka wcale ich nie celebrowała. Grudzień był najbardziej samotnym i smutnym miesiącem w roku. Jako mała dziewczynka Ada poznała pewnego księdza, na którego życie mocno, acz nieświadomie wpłynęła. W jej życiu pojawiła się sąsiadka, pani Dusia, dzięki której przetrwała ciężkie chwile, gdy matka zostawiała ją samą w domu. Dorosła Adrianna chce zapomnieć o Bożym Narodzeniu. Pewnego grudniowego wieczora wybiera się z butelką wina do parku, gdzie poznaje starszego pana. Ten równie smutny jak ona nieświadomie pomaga dziewczynie podjąć decyzję o wyjeździe w miejsce, które w jej mniemaniu pomoże jej zapomnieć o świętach.

Tak Adrianna, z pomocą swojej przyjaciółki, trafia do Malowniczego. Myśląc, że zamknie się w górskiej chacie na końcu świata, gdzie Boże Narodzenie, w jej mniemaniu,  nie dociera, wpada w sam środek gorących przygotowań do Wigilii. Spotyka swoją starą przyjaciółkę z czasów studenckich, Madeline. Poznaje jej rodzinę i przyjaciół. Wpada do dobrze znanego czytelnikom poprzednich części Kuferka, sklepiku prowadzonego przez Leontynę. Dzięki pomocy przyjaciół powolutku, nieśmiało zaczyna się wciągać w wir świątecznych przygotowań. 

Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem
Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem

Jaki wpływ będzie miała na nią Leontyna? Co dzieje się u mieszkańców Malowniczego? Co z tym wszystkim mają wspólnego Anioły? Kim jest ów starszy pan, który nijako "wepchnął" Adę do górskiego miasteczka? Czy Adrianna odnajdzie ducha świąt, pogodzi się z małą dziewczynką, która w niej tkwi i uwierzy w miłość? Czy ksiądz poznany w dzieciństwie pojawi się jeszcze w życiu zagubionej Adrianny?
Mnóstwo pytań, na które zdecydowanie musicie poznać odpowiedzi. Powieść zaczyna się smutno. Budzi mnóstwo negatywnych emocji w kierunku Teresy, matki naszej bohaterki. Magdalena Kordel prowadzi jednak historie tak, że mimo złości, smutku i żalu nad samotną dziewczynką, razem z nią czujemy atmosferę zbliżających się świąt. Żyjemy razem z nią, a małym miasteczku i przeżywamy wszystkie jej emocje. "Pejzaż z Aniołem" napisany jej lekką ręką, która w magiczny sposób prowadzi nas przez całą opowieść. Pozwala uwierzyć w magię, świąteczne cuda i to, że każdy z nas ma swojego Anioła Stróża. 


Wzruszająca powieść, która porwie Was daleko od domu, do górskiego miasteczka i pozwoli przypomnieć sobie o co tak naprawdę chodzi w świętach! Cudowne śnieżne krajobrazy, ciepło bijące od mieszkańców Malowniczego. Wielu bohaterów drugoplanowych, z których każdy wnosi do powieści ważne i pozytywne emocje. Magdalena Kordel to jedna z moich ulubionych polskich pisarek, a z jej książki płynie tyle sympatii, uśmiechu i dobroci ile od niej samej.Wierzcie mi, że tak jest, bo miałam całkiem niedawno przyjemność spotkania autorki ;)

Polecam Wam również "Niecodziennik" stworzony przez Magdalenę Kordel i jej córkę. Jest to notes/kalendarz, w którym znajdziecie cytaty z wszystkich książek autorki, a także miejsce na swoje przemyślenia, zapiski. Piękne, kobiece wydanie idealne na prezent pod choinkę!

Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem
Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem

Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem
Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem 

Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem
Świąteczne książki pod choinkę, czyli Pejzaż z Aniołem

Znak
                    
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka