Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy

Właściwie powinnam zatytułować ten wpis w stylu: "Jak dbać o włosy kilkuletniej dziewczynki". Ale przecież dbać o włosy dzieci trzeba w każdym wieku. Gdy nasza córka się urodziła to pierwsze co zazwyczaj słyszałam od pielęgniarek brzmiało: "Jakie ona ma włosy!". Już wtedy czułam, że będzie co z nimi robić (z włosami, nie z pielęgniarkami). Rosną szybko, nawet za bardzo. Jak więc dbać o długie (choć nie tylko) włosy dziecka?

Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy
Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy

Kiedy młoda miała trzy latka pierwszy raz zdecydowałam się na  skrócenie jej fryzury. Już wtedy miała włosy sięgające prawie do pasa. Gdy była całkiem maleńka miała loczki. Jednak z czasem włosy stawały się coraz cięższe co spowodowało, że w tej chwili mają one tylko tendencję do kręcenia się. Rozczesywanie czupryny Zwykłej Córki nigdy nie należało do zadań ani łatwych, ani tym bardziej przyjemnych. Nigdy nie lubiła manipulowania przy fryzurze. Poranne czesanie było istną katorgą. Doszło do tego, że zaczęłyśmy stosować szampony i odżywki dla dorosłych. Żadne dziecięce nie były bowiem w stanie okiełznać tych włosów. Po jakimś czasie stwierdziłam jednak, że skoro teraz, kiedy są tak zdrowe i mocne zacznę używać kosmetyków dla dorosłych, to mogę im tylko zaszkodzić.

Jak dbać o długie włosy?


Prawda jest taka, że obecnie można bardzo "cudować" z włosami. Stosować różne sztuczki i zabiegi. Jednak najlepiej, zwłaszcza w przypadku zdrowych i mocnych włosów, jak te dziecięce, pozostać przy sposobach naturalnych. Staramy się nie suszyć włosów. Wyjątek stanowi okres zimowy i po wizytach na basenie. Zważywszy na to, że czupryna córki schnie dosłownie kilka godzin, czasem użycie suszarki to jedyne rozwiązanie, by nie położyła się do łóżka z mokrą głową. Szampony dla dzieci odpadają. Nie trafiłam jeszcze na taki, po użyciu którego jej włosy dałyby się bezproblemowo rozczesać. Zaopatrzyłam się zatem ostatnio w zwykły pokrzywowy szampon, jakiego używały nasze babcie i ja sama kiedy byłam w wieku mojej dziewięciolatki.
Do czesania używamy szczotki, która zdecydowanie ułatwia to jakże ciężkie zadanie i radzi sobie ze sporymi kołtunami. Oczywiście bez związywania włosów się nie obędzie. Koński ogon, jeden warkocz lub dwa, nigdy nie wersja rozpuszczonych włosów! Do każdej wiązanej fryzury muszą być mocne gumki i spinki, bo te mniej wytrzymałe po prostu pękają. Opaski również są dobrym rozwiązaniem, gdy rosnące włosy nie chcą się "podporządkować" gumce.

Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy
Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy

Komfortowo i stylowo, czyli fryzura dla dziewięciolatki


Mając wszelkie możliwe "narzędzia" pod ręką, nadal nie dawałyśmy rady z ogarnięciem włosów. Córka podjęła zatem decyzję jej (dotychczasowego) życia. Długo ją namawialiśmy, a ona się wzbraniała. W końcu sama uznała, że nie daje rady, za dużo ją to kosztuje (ból przy rozczesywaniu) i chce skrócić włosy. Mając dziewięć lat myśli, że jest już dojrzała, ale to nadal dziecko. Mimo to oczywiście do niej należała decyzja jak mocno obetniemy włosy. Chciała oczywiście, by było komfortowo i stylowo. Podobno w szkole teraz jest moda na krótkie fryzurki, więc zaszalała i oddała przy okazji na szczytny cel całe 36cm swojego warkocza! Teraz chodzi dumna jak paw i szczerze mówiąc, ma do tego święte prawo. Sama obecnie ogarnia czesanie, do którego wystarcza jej grzebień. Ten oczywiście jest elegancki i poręczny. O wiele lepiej mieści się w napakowanym po brzegi plecaku niż szczotka. Nosi go razem z lusterkiem i zapasowymi gumkami ciesząc się wygodą lżejszej czuprynki :)

Teraz jest komfortowo (dla mnie i dla córki), a także stylowo (głównie dla niej). Wygodna, krótka fryzurka łatwa do rozczesania. Zdecydowanie prościej będzie się myło taką ilość włosów i o tym jak dbać o włosy dziecka będzie łatwiej myśleć. Odstawiamy szampony dla dorosłych oraz wszelkie odżywki. Wyboru uczesania wielkiego nie ma, bo na tę chwilę tylko "koński ogon" wchodzi w grę. Warkocze na jakiś czas odpadają, choć coś czuję, że przy takim tempie wzrostu włosów córki już na wiosnę będziemy je zaplatać! Teraz częściej córka rozpuszcza włosy i spina je delikatnie spinkami np. tymi marki Bocca.

Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy
Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy

Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy
Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy

Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy
Komfortowo i stylowo, czyli jak dbać o długie włosy

Tak się przypadkiem złożyło, że nasze (bardziej intensywne) rozważania na temat tego jak dbać o włosy dziecka przypadły na kilka dni przed Międzynarodowym Dniem Urody, który przypada na 09 września. Szczotki i grzebienie do włosów marki Bocca możecie zakupić TUTAJ. Piszę o tym gdyż do każdego zamówienia (w związku ze wspomnianym dniem urody) dostaniecie słodką niespodziankę i miły gratis. 
A jaki Wy macie pomysł, by dbać o długie włosy? Jakiej długości fryzurki mają Wasze córki i synowie?

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka