Zespół jelita drażliwego u dziecka

Kilka dni temu poruszyłam na blogu temat bólu brzucha u dziecka (KLIK). Nie stało się to bez przyczyny, gdyż od jakiego czasu borykamy się z tym problemem u córki. Dziś chciałabym kontynuować temat i rozszerzyć go nieco. Jedną z przyczyn dolegliwości związanych z bólem brzucha może być zespól jelita drażliwego, który występuje nie tylko u dorosłych, ale i również u dzieci.

zdjęcie: edziecko

Zwykły Tata kilka lat temu przebadał się wzdłuż i wszerz chcąc sprawdzić skąd pochodzą jego dolegliwości. Przeszedł cała diagnostykę. Lekarz na koniec stwierdził, że podejrzewa zespól jelita drażliwego właśnie.

Jak rozpoznać zespół jelita drażliwego - objawy:

 

  • bóle brzucha - najczęściej w okolicy pępka. Może być tępy, ostry lub w postaci skurczy.
  • biegunki i zaparcia - dwa skrajne przypadki, ale obydwa mogą charakteryzować tę chorobę
  • wzdęcia, odbijanie
  • napady lękowe
  • zaburzenia snu i nastroju

Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego u dziecka nie jest łatwe. Z resztą w przypadku osób dorosłych również. Jeśli lekarz zleci szereg różnych badań i wszystkie wyjdą negatywnie (czyli wykluczą inne schorzenia), można podejrzewać właśnie tę dolegliwość. Diagnozę stawia się na zasadzie wykluczeń innych schorzeń. 

Przyczyny zespołu jelita drażliwego i leczenie


Przyczyny tej choroby nie są do końca określone. Jednak na pewno mają związek z perystaltyką jelit. W grę mogą również wchodzić aspekty związane z niedojrzałością układu pokarmową, a także z dziedziczeniem. Często objawy nasilają się pod wpływem stresujących sytuacji, czy dużych zmian zachodzących w życiu dziecka. 
Choroby tej nie da się do końca wyleczyć, ale można łagodzić jej objawy, by nie były uciążliwe. Często poza pediatra i gastroenterologiem, leczeniem zajmuje się dietetyk oraz psycholog. W zależności od rodzaju i przebiegu zespołu jelita drażliwego można stosować (pod okiem lekarza!) leki przeciwko biegunkom lub zaparciom. Skuteczne są również środki przeciwbólowe i rozkurczowe. W naszym przypadku całkiem dobrze spisują się również probiotyki, które wprowadziliśmy już na stałe do diety córki. 

Dieta w zespole jelita drażliwego


W zależności od przebiegu choroby: biegunkowa lub zaparciowa, ustala się rodzaj diety. W przypadku pierwszej opcji do jadłospisu należy wprowadzić między innymi: pszenne pieczywo, biały ryż, starte jabłko, banany, gotowaną marchew, chude mięsa i wędliny. Należy mocno ograniczyć błonnik i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
W opcji drugiej konieczne jest wprowadzenie produktów bogatych w błonnik. Ponadto w jadłospisie dziecka powinny się znaleźć: produkty zbożowe razowe i pełnoziarniste, warzywa świeże i gotowane, suszone śliwki (świetnie pomagają na zaparcia!), mleczne napoje fermentowane. 
Jako rodzice oczywiście powinniśmy zachęcać i motywować do dużej aktywności fizycznej oraz dbać o redukcję stresu u naszych dzieci. W tym drugim przypadku oczywiście nie wszystkich sytuacji da się uniknąć, a większy problem jest wtedy, gdy mamy wyjątkowo emocjonalne dziecko w domu!

Jeśli zespól jelita drażliwego u dziecka ma łagodny przebieg, zdecydowanie łatwiej sobie z nim radzić metodami naturalnymi. Natomiast jeśli objawy stają się zbyt uciążliwe, prawdopodobnie pediatra zaleci leczenie farmakologiczne.


Na koniec jednak pamiętajcie, że nie jestem lekarzem. Wszelkie wiadomości tutaj spisane zasięgnęłam z internetu, od lekarza dziecięcego, ale też z naszych codziennych obserwacji.


Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka