Rośliny domowe trujące dla dzieci

Kilka tygodni temu opublikowałam wpis o roślinach doniczkowych bezpiecznych dla zwierząt (KLIK). Tym razem chciałabym się skupić na czymś innym. Zanim urodziłam córkę miałam w domu mnóstwo kwiatów doniczkowych. Stały na meblach, na podłodze, praktycznie wszędzie. Tam gdzie miały dobre warunki, ładnie się prezentowały. W momencie, kiedy na świecie pojawiła się nasza królewna, martwiłam się jedynie tym, czy nie będzie się bawiła ziemią z doniczek. Nie zastanawiałam się nad tym, jakie rośliny domowe są trujące dla dzieci. Mieliśmy to szczęście, że nasze dziecko kwiatkami się nie interesowało. Niemniej z ciekawości i ku przestrodze pokażę Wam jakich gatunków się raczej wystrzegać!

Rośliny domowe trujące dla dzieci

Myślę, że kolejność omawianych roślin nie ma większego znaczenia. Tak więc zaczynamy. Oto najbardziej popularne w naszych domach rośliny trujące dla dzieci i nie tylko:
  • Diffenbachia - roślina niezwykle okazała, ozdabiająca wnętrza naszych domów. Ma duże i piękne liście. Świetnie się spisuje nawet w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Niestety jest bardzo toksyczna ze względu na kryształy szczawianu wapnia, które w sobie zawiera. Dziecko lub pies po zjedzeniu liści tej rośliny będą mieć spuchnięty język, a pochłonięcie większej ilości może doprowadzić nawet do śmierci.

Rośliny domowe trujące dla dzieci

  • Bluszcz pospolity - pięknie prezentuje się zarówno w domu jako roślina "zwisająca" lub na tarasie. Bardzo często stanowi wspaniałą dekorację na ślubach. Jednak po połknięciu jego liści pojawiają się problemy z oddychaniem, drgawki, biegunka, wymioty, a w skrajnych przypadkach prowadzi do paraliżu, a nawet śpiączki.

Rośliny domowe trujące dla dzieci

  • Filodendron - to kwiat bardzo popularny w naszych domach. Pamiętam go ze swojego dzieciństwa. Świetny w miejscach, gdzie nie ma zbyt dużo światła. Bardzo łatwo się rozmnaża poprzez sadzonki. Niestety zawiera substancje, które powodują piekący ból warg, języka i gardła. Do tego dochodzi również opuchlizna. 

Rośliny domowe trujące dla dzieci

  • Gwiazda betlejemska - pojawia się w wielu domach w okresie Bożego Narodzenia. Stanowi piękną ozdobę na wigilijnym stole, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że te piękne kolorowe liście skrywają zagrożenie dla naszych dzieci. Ta roślina wydziela bowiem biały sok, który podrażnia skórę, wywołuje bóle brzucha, wymioty i biegunkę. Jest to jedna z tych roślin, których wcale nie trzeba wziąć do buzi, by stała się krzywda. Dlatego należy ja trzymać poza zasięgiem małych rączek naszych ciekawskich pociech.

Rośliny domowe trujące dla dzieci

  • Oleander pospolity - to okazała roślina, która dzięki swym pięknym kwiatom i niesamowitemu zapachowi, jest świetną dekoracją na naszych balkonach tudzież tarasach. Niestety jest to jednocześnie jeden z najbardziej trujących kwiatów na świecie. Połknięcie choćby maleńkiego listka może spowodować zgon. Zdecydowanie nie powinniśmy podejmować ryzyka hodowania tej rośliny, kiedy w domu są dzieci! Z oleandra robiono trutki na szczury, więc to już daje wiele do myślenia, prawda?

Rośliny domowe trujące dla dzieci

  • Monstera - niezwykle popularna ostatnimi czasy roślina domowa. Bardzo efektownie ozdabia duże pomieszczenia. Ma spore, błyszczące liście i wygląda naprawdę okazale. Niestety i ona zawiera w swoich liściach oraz łodygach szkodliwy dla nas sok powodujących zapalnie błon śluzowych jamy ustnej, a także gardła. 

Rośliny domowe trujące dla dzieci, zdjęcie House of Home

  • Fikus - roślina mająca  w swoich liściach sok mleczny zawierający lateks. Jeśli więc mamy w domu ten kwiat, a pojawia się u nas zaczerwienienie skóry, wysypka, katar sienny lub nasilenie astmy, może to być uczulenie na fikusa właśnie. To również gatunek, którego nawet nie musimy dotknąć, by nam zaszkodził. Alergiczne objawy u domowników mogą się pojawić kiedy z uszkodzonego liścia wypłynie sok, zaschnie, a w powietrzu będą się unosić jego drobiny.

Rośliny domowe trujące dla dzieci, zdjęcie wymarzony ogród

  • Skrzydłokwiat - gatunek bardzo pożądany w domach ze względu na jego oczyszczające powietrze właściwości. Pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż inne rośliny i dlatego są idealne do sypialni. Niestety również ta roślina jest trująca dlatego powinna być trzymana z dala od dzieci!

Rośliny domowe trujące dla dzieci

Wybrałam do wpisu te najbardziej powszechne rośliny domowe. Niestety jest ich zdecydowanie więcej. Rozejrzyjcie się zatem po swoim mieszkaniu i sprawdźcie, czy nie będzie konieczne rozstanie się z niektórymi kwiatami. Czasem wystarczy przenieść je po prostu w miejsce nieosiągalne zarówno dla naszych szkrabów jak i psów. Musimy jednak pamiętać, by zwracać uwagę na to, czy naszym roślinom nie opadają liście. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jeśli Wasze dziecko weźmie do ust liść, który zawiera niebezpieczne związki, należy wywołać wymioty, przepłukać dobrze buzię i czym prędzej zabrać maluch do lekarza.


źródło większości zdjęć: pixabay
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka