Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt

Wielu z nas ma w domu kwiaty. Najróżniejszych rodzajów kwiaty. Niektórzy mają lub planują mieć również psa lub kota. Jednak czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, jaki wpływ może mieć jedn na drugie? Które rośliny doniczkowe są bezpieczne dla zwierząt? Okazuje się bowiem, że kwiat, który nam się bardzo podoba, niekoniecznie jest "przyjazny" dla naszego pupila. Z jakich powodów mogą być one szkodliwe? Dziś postaram się Wam nieco pomóc w wyborze odpowiednich roślin, które nie będą w żaden sposób kolidować (czyt. nie zaszkodzą) z naszymi futrzanymi domownikami.


Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt

Sporządziłam krótką listę. Oto gatunki roślin doniczkowych bezpiecznych dla zwierząt:
  • Zielistka Sternberga ( Chlorophytum comosum) - nie bez przyczyny jest ona uważana za jedną z najodporniejszych roślin i o najmniejszych wymaganiach. Dobrze rośnie zarówno w pomieszczeniach ogrzewanych jak i chłodnych. Nie zaszkodzi jej suche powietrze. Pasuje stanowisko nasłonecznione jak również w półcieniu. Bardzo łatwo się ją rozmnaża, więc z powodzeniem możemy ją hodować w kilku doniczkach w różnych pomieszczeniach.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt

  • palmy - palm jest naprawdę wiele odmian. Jedną z najbardziej popularnych jest Palma koralowa (Chamaedorea). Doskonale dostosowuje się do warunków w mieszkaniach, nie osiąga zbyt dużych rozmiarów i czasem cieszy oczy swoimi kwiatami. Musimy jednak uważać, by nie stała na słońcu. Zimą z kolei nie lubi, gdy w nocy w pomieszczeniu gdzie stoi, jest powyżej 14 stopni. Jest to bardzo elegancka roślina, która stanowi doskonałą ozdobę w naszych domostwach.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt

  • Bambus (bambusa vulgaris) - to bardzo atrakcyjna roślina z rodziny traw. Dzięki temu gatunkowi mieszkanie zyskuje nieco egzotycznego akcentu. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym możemy doniczkę z Bambusem wynieść latem na zewnątrz, gdzie będzie się bardzo dobrze czuła i stanowiła doskonała ozdobę naszego tarasu. Jeśli macie ten gatunek i zauważyliście, że ma ona zwinięte liście to znak, że wymaga wody. 
 
zdjęcie :pixabay

  • Fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha) - roślina bardzo delikatna, ale oferująca nam wiele barw w środku zimy. Lubi miejsca niezbyt chłodne i nie za bardzo nasłonecznione. Przy tej roślinie należy pamiętać, by podczas podlewania nie zamoczyć jej liści. Najlepiej dolewać wodę wprost na podstawek. Jeśli na Waszym fiołku pojawiły się żółte plamy to znak, że była narażona na słońce.
 
zdjęcie: pixabay

  • Paprotka (Nephrolepis) - jest to ulubiona paproć doniczkowa. Sił żywotnych wystarcza jej na wiele lat. Bardzo lubią wysoką wilgotność powietrza, więc zdecydowanie powinny być trzymane z dala od grzejników. Jeśli ich "piórka" opadają to znak, że mają za ciemno lub za sucho! W taki oto sposób dowiedziałam się dlaczego moja paproć straciła wszystkie swoje listki... :( 

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt

  • Rozchodnik Morgana ( Sedum morganianum) - zawsze kojarzył mi się z robalami. Ma długie i zwisające pędy. Wszystkie egzotyczne odmiany rozchodnika wymagają bardzo dużo światła, okna południowego lub przewiewnego miejsca na zewnątrz. Znoszą dość wysokie temperatury i suche powietrze pokojowe. 
 
zdjecie:http://info.e-ogrody.pl/szukaj/ogrody/starzec

  • Aspidistra, żelazne liście ( Aspidistra elatior) - jest to roślina z głębokich, chłodnych otchłani japońskich lasów górskich i ma tak niewielkie wymagania, że kiedyś trzymano ją nawet w sklepach mięsnych! W Niemczech znana jest jako palma szewców. Już sama nazwa "żelazne liście" sugeruje jej wysoką odporność. W przypadku Aspidistry należy unikać jedynie dwóch rzeczy: długotrwałego zalewania korzeni i słonecznego stanowiska. 

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt

  • Bromeliowate (Bromeliaceae) - są idealne jeśli jesteśmy spragnieni odrobiny koloru! Do tej kategorii roślin należy między innymi Ananas ozdobny i Guzmania. Pierwszy z nich wymaga jasnego miejsca w pokoju, ale należy chronić go przed pełnym słońcem. Natomiast Guzmania wymaga wyłącznie miękkiej wody do podlewania wprost do rozety liści. 
 
zdjęcie: pixabay

  • Kaktus bożonarodzeniowy ( Schlumbergera) - bardzo popularna roślina w naszych domach. W czasie świąt każdy czeka aż jego kaktus uraczy go swoimi pięknymi kwiatami. Niektóre kwitną również w ciągu roku. Wymagają żyznej gleby z domieszką piasku. Podlewać należy z dużym wyczuciem.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt

  • Phalaenopsis - to rośliny bardzo dobrze nam znane. Któż nie chciałby, by w jego domu pięknie kwitły storczyki? Rosną doskonale w uprawie hydroponicznej, o ile zwróci się uwagę na to, że ich korzenie nie lubią nadmiaru wody. Ja osobiście nie mam szczęścia do storczyków. W moim mieszkaniu ewidentnie nie chcą kwitnąć. Po przekwitnięciu powinno się przyciąć wiechy, tak by zostawić co najmniej 15cm pędu. 

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla zwierząt

Jak widzicie wybór mamy ogromny. Śmiało możemy mieć w mieszkaniu rośliny doniczkowe, które bezpieczne dla zwierząt będą jednocześnie cieszyły nasze oczy. Wśród gatunków, których absolutnie nie powinni trzymać w domach posiadacze futrzaków są między innymi: Difenbachia, Skrzydłokwiat, Gwiazda betlejemska, Rododendron, Monstera dziurawa, Anturium.
Ogromna ilość popularnych roślin domowych stanowi zagrożenie dla naszych pupili. Zjedzenie nawet najmniejszego kawałka liścia może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia naszego psa lub kota. 
Jeśli zatem decydujecie się na zakup zwierzaka sprawdźcie, które rośliny doniczkowe są dla niego bezpieczne. Warto o tym pomyśleć...

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka