5 sposobów na... lżejszy plecak Twojego ucznia

Bolący kręgosłup to straszna dokuczliwość. Teraz, będąc dorosła wiem, że trzeba dbać o swoje plecy. Jako dziecko jednak nie zwracałam na to żadnej uwagi. Pamiętam jak dziś ciężkie tornistry wypełnione grubymi książkami, ćwiczeniami i zeszytami. Następstwem tego były zajęcia korekcyjne, na które byłam zmuszona chodzić. Dziś na szczęście nasze dzieci wcale nie muszą być skazane na dźwiganie takich ciężarów jak my kiedyś. Ale jak to zrobić? Jak sprawić, by plecak Twojego ucznia był lżejszy?

Staram się, by moja córka chodziła z wyprostowanym kręgosłupem. By siedząc robiła to we  właściwy sposób. O tego typu sprawach musi jednak pamiętać sama. Są natomiast sytuacje, w których zadziałać możemy my - rodzice. Można na przykład zadbać o to, by plecak naszego ucznia nie był za ciężki. Poznajcie moje propozycje.

5 sposobów na lżejszy plecak Twojego ucznia:


        1. Odpowiedni plecak - od tego powinniśmy zacząć. Tornister lub plecak wyprofilowany oraz dopasowany do wzrostu i wieku dziecka. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na jego wagę, ponieważ różnią się bardzo w zależności od producenta, a każde dodatkowe dekagramy to jak wiadomo zbędny balast.

        2. Zeszyty - w dzisiejszych czasach te w twardej oprawie nie są już takim luksusem, jak wtedy gdy ja chodziłam do szkoły. Pomijając ich ładny wygląd i być może większą trwałość, największym minusem "twardzieli" jest waga. Porównajcie sobie w sklepie dla przykładu zeszyt 80-cio kartkowy w zwykłej okładce z takim samym wolumenem w twardej obwolucie. Jest różnica? No ba! Wystarczy dobra owijka i zeszyt w miękkiej okładce będzie tak samo trwały oraz elegancki!

         3. Strój do wf-u - bluzka czy spodenki może i nie ważą zbyt dużo, ale już takie trampki bywają różne. Zadbajmy o to by nasze dziecko miało lekkie i jednocześnie wygodne buty, które nie dość, że będą świetnie się sprawdzały na sali gimnastycznej, to nie obciążą dziecięcego kręgosłupa przez swoją gumową i grubą podeszwę. Poza tym, obecnie coraz więcej szkół zapewnia uczniom szafki, w których mogą pozostawić worek ze strojem gimnastycznym. Wystarczy przypomnieć dziecku od czasu do czasu, by ten worek zostawiał w szatni, a raz na jakiś czas przynosił z sobą do domu w celu dezynsekcji... Niuch! Niuch!

       4. Śniadaniówka - nie wybierajmy największej opcji dostępnej w sklepie. Zapomnijmy o napojach w szklanych butelkach (chodź myślę, że i tak rzadko które dziecko takie napoje nosi do szkoły). Zamiast czekoladowego batona dajmy dziecku chrupki - nie dość, że zdrowsze to i lżejsze :) Jeśli Wasz domowy budżet na to pozwala można też pomyśleć o wykupieniu posiłków w szkole!

         5. Woda - dziecko nie musi zabierać do szkoły litrowej butelki. W wielu szkołach znajdują się dystrybutory z wodą, w których po wypiciu swojego zapasu uczniowie mogą uzupełnić życiodajny płyn. Zatem wystarczy półlitrowy PET.

Myślę, że na pewno znajdzie się jeszcze coś co można wymienić na lżejsze. Kredki nie muszą być w metalowych pudełkach, a w przypadku farbek zamiast 24 kolorów wystarczy z reguły 12. 

Gdzieś w internecie znalazłam radę, by śniadaniówkę wymienić na woreczek śniadaniowy - może i jest lżej, ale znając dzieci śniadanie w takiej "sakwie" byłoby w opłakanym stanie i po wyjęciu z plecaka przypominało wyglądem kotlety mielone albo naleśniki. Także ten sposób na lżejszy plecak zostawię dla innych chętnych :)

Opcja dzielenia się książką z kolegą w ławce też  nie wchodzi w grę, gdyż nauczyciele wymagają, by każdy uczeń korzystał ze swoich podręczników :( Możemy jednak zwracać uwagę na to, czy nasze dziecko nie zabiera do szkoły zbędnych przedmiotów, typu zabawka, czy niepotrzebna książka - "bo może się przydać".

Co byście jeszcze dopisali? Może sprzedacie mi jakiś sprawdzony sposób na lżejszy plecak ucznia? Czekam na propozycje...

PS więcej o plecaku ze zdjęcia znajdziecie TUTAJ - Polubić szkołę

96 komentarzy :

 1. Mój dopiero przedszkolak więc jedyne co nosi to picie i pudełko z kanapkami ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. U dzieci w szkole są szafki, w których zostawiają strój na WF, przedmioty na plastykę. Zawsze mniej i lżej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Moja córka przynosi do domu dzięki temu tylko tę książkę,w której ma zadanie domowe :)

   Usuń
 3. Mój pierwszak plecak ma lekki, książki zostają w szkole. Za to starsza córa nosi kg...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starsze dzieci też powinny mieć możliwość zostawienia książek w szkole :(

   Usuń
 4. Bardzo przydatny tekst, otwórzył mi nieco oczy co do wyboru plecaka i butów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Edukacja w UK - zero plecaków:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WOW! Wszystkie kraje powinny zatem brać z Was przykład ;)

   Usuń
 6. Oj bałam się tego ciężkiego plecaka przy Franiu. On malutki i szczupły, a plecak duży i ciężki. Na szczęście u nas w szkole wszystkie podręczniki i przybory dzieci zostawiają w swoich szafkach, zwykle do domu przynosi jedynie jedną lub dwie ćwiczeniówki, gdzie zadana jest praca domowa. Z Antosiem tak cudnie nie było.Ciekawe dlaczego wpadli na to dopiero teraz...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego dopiero teraz i dlaczego nie wszystkie klasy mają tak dobrze? :(

   Usuń
 7. U nas jeszcze chwila co do wyboru plecaka do szkoły, ale faktycznie te dzieci mają strasznie wypchane plecaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście coraz więcej szkół robi szafki w klasach :)

   Usuń
 8. Cięzki plecak to moja zmora z dzieciństwa. Warto jednak zadbać o to, aby chronić kręgosłup już od najmłodszych lat. Nie tylko ważna jest jego waga, ale warto zwrócić uwagę jak dziecko ten plecak nosi np. na jednym ramieniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! Pamiętam plecaki z naszych czasów, a potem modne były takie torby na jedno ramię właśnie....

   Usuń
 9. Warto zainwestować w dobrą torbę, bo kręgosłup to przecież podstawa! Dobry i pomocny wpis, zawsze piszesz z poświęceniem i to da się wyczytać! Lubię twojego bloga, dobrze jest dzielić się swoją wiedzą z innymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuje Ci za miłe słowa :) Aż chce się pisać więcej i więcej!

   Usuń
 10. Moja nie ma śniadaniówki i nic się nie dzieje z jedzeniem. Co do reszty praktycznie stosuję te same metody co ty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie można by spróbować z woreczkami na śniadanie, ale zawsze jakaś obawa jest :)

   Usuń
 11. Świetne rady, na pewno skorzystam :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajne rady. Szkoda, że dzieci nie mogą w pełni zostawiać swoich rzeczy w szkole. Zdecydowanie mniej by dźwigały

  OdpowiedzUsuń
 13. Marzy mi się, że kiedyś we wszystkich szkołach będą szafki i dzieci będą nosić tylko pojedyncze zeszytu ćwiczeń w plecaku.... jak patrzę na ośmiolatka objuczonego tymi tobołami to wcale się nie dziwię, że tak dużo tych wad postawy wśród dzieci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się! Przykre jest to, ze nie wszędzie są szafki i nie wszystkie klasy mogą z tego korzystać, bo starsze klasy już przeważnie nie mają tego "luksusu", który powinien być w szkołach standardem!

   Usuń
 14. Będę doceniać nasza szkole podstawową, bo dzieci tam praktycznie nie muszą nosić książek. Są dostępne na miejscu ☺

  OdpowiedzUsuń
 15. Dusia teraz w 4 klasie ma strasznie dużo książek i tak jak np dzisiaj czy w piątek 5 lekcji i na każdą zeszyt, ćwiczenie i podręcznik. Oj ciężki plecak. Ale pomału orientujemy się jaki np podręcznik może zostawiać w szafce w szatni bo w domu rzadko będzie potrzebny itd. Co do zeszytow tylko 2 ma sztywnej a np niosąc artykuły na plastykę nie wtykam ich do plecaka tylko pakuje w oddzielną torebkę którą też zostawia w szatni i bierze przed samą lekcją. Także duży plus za to że każdy uczeń ma swoją szafeczkę zamykaną na kluczyk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, szafki to duży plus. Oddzielny worek na przybory to też fajne rozwiązanie!

   Usuń
 16. Świetne rady sama widzę jak dużo ludzi kupuje zeszyty w twardej okładce a to wazy tyle ze szok

  OdpowiedzUsuń
 17. Teraz są tornistry na kółka, które można ciągnąć więc myślę, że to też nie jest głupie rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że nie, ale znajdzie się ktoś kto będzie im przeciwny! Wiesz, ręka z tyłu ciągnąca taki tornister to też skrzywiony kręgosłup!

   Usuń
 18. Unas szafki polecam plecak na kołach. My jeszcze takowe zakupy mamy przed sobą. Narazie tylko sniadanie i woda.

  OdpowiedzUsuń
 19. Te plecaki to jakaś paranoja, jak ja patrze na dzieci przeciążone tymi wielkimi gabarytami plecaków to oczy wyłażą na wierzch, tragedia totalna.
  Te opcje co podałaś są dobre i uważam, że warto je wykorzystać, aby dziecko się nie przeciążało.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że za chwile to pewnie przestanie wystarczać :(

   Usuń
 20. My na razie mamy malutki, ale później faktycznie będę musiała o tym pomysleć.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zawsze mnie to bawi jak dzieci mają osobno wielki plecak, w ręku śniadaniówkę no i jeszcze w osobnej torbie strój na wf/basen. Zaznaczam, że mają szafki w szkole, więc nie ma potrzeby noszenia wszystkich podręczników do domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorzej jak tych szafek nie ma :( Wtedy śniadaniówka w ręku to lepsze rozwiązanie niż wszystko w plecaku!

   Usuń
 22. W przypadku plecaka mojej córki (IV klasa) praktycznie wszystkie powyższe metody zostały zastosowane, a i tak plecak waży blisko 6 kg w dzień, w którym ma najwięcej lekcji. I nie da się w żaden sposób tego ciężaru rozłożyć, bo musi zabierać wszystkie podręczniki do szkoły (nie mogą się dzielić) i całą masę innych rzeczy, które wymagają nauczyciele. To jest po prostu tragedia, ile te nasze biedne dzieci muszą dźwigać na swoich plecach :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To, że dzieciaki nie mogą dzielić jednego podręcznika na ławkę to chore, ale z tym chyba nie wygramy! Tak samo fakt, że do każdej książki są ćwiczenia :(

   Usuń
 23. Moja córka (tegoroczna VII klasa) mocno odczuwa ciężar plecaka, mimo tego że ćwiczeniówki zostawiają w szkole. Jeszcze w zeszłym roku zeszyty mogły być 32-kartkowe, teraz wymagane są grubsze. Strój na w-f w cieniutkiej reklamowce foliowej włożonej do plecaka, buty sportowe w szkole. Śniadaniówka nieduża, butelka z piciem plastikowa i nieduża. W ostatnich dniach padła w klasie propozycja by uczniowie dzielili się podręcznikami, które przynoszą na zajęcia tak, by na każdej ławce był jeden podręcznik. Myślę, że to ich trochę odciąży.

  OdpowiedzUsuń
 24. Kurcze, ja sobie nie wyobrażam, co to będzie, nie jestem gotowa na szkołę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie denerwuj się na zapas! Co szkoła to inna historia :)

   Usuń
 25. Fajnie,że wspomniałaś o wodzie, bo to bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woda to podstawa, najlepsza do picia, choć nie ukrywam, że czasem dostaje sok rozcieńczony z wodą :)

   Usuń
 26. Wiele świetnych pomysłów. Pamiętam jak mi samej ciążył niesamowicie wielki plecak. :(

  OdpowiedzUsuń
 27. Moja Zuza plecak ma pełen skarbów, ale to ze względu na to, że czasem długo bywa na świetlicy. Więc niezbędnikiem są petshopy oraz jakaś kolorowanka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już trochę inna historia i nie jest to coś co MUSI zabierać, tylko chce :)

   Usuń
 28. U nas są szafki, córka na razie nosi niewiele, zeszyty i ćwiczenia, gdy ma zadanie domowe. Wybrałam też dość lekki plecak, zresztą z serii tej co Wy ;)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja cały czas żyję nadzieją, że jak moi pójdą do szkoły, to plecaków już nie będzie :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Prawdę mówiąc, ja zaczęłabym wyliczanie od tych podręczników. To jest walka, którą przeprowadzili i wygrali moi rodzice, a później matki z rocznika mojej siostry. Każdorazowo to rodzice wygrali i dzieci mogły nosić o połowę książek mniej. Ba! Moja siostrzenica mogła je nawet zostawiać w szkole! Bo jeśli coś nie ma sensu, to należy to zwalczać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że Wam się udało! Zobaczymy jak będzie dalej, na razie młoda nosi tylko to z czego ma zadanie domowe ;)

   Usuń
 31. Ciezkie te tornistry :O Jesli mozna to trzeba dzieciakom pomoc! Dobrze, ze poruszylas ten temat, moje juz dorosle ale warto pomoc innym i moze troche uswiadomic!

  OdpowiedzUsuń
 32. Pamiętam swoje czasy podstawówki i plecak 2x większy niż ja sama :D
  W sumie nie przeszkadzało mi to za bardzo, bo i tak do szkoły miałam może z 5 minut :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem nawet mała odległość może być uciążliwa :)

   Usuń
 33. Moim zdaniem w szkołach powinny być po prostu zamykane na kluczyk / szyfrowane szafki, w których uczniowie mogliby zostawiać chociaż część rzecz, których potrzebują tylko w szkole - natomiast już do odrabiania zadań domowych nie są im niezbędne.

  OdpowiedzUsuń
 34. My debiutowaliśmy dopiero w szkole. Część ćwiczeniówek i książek trzyma pani w klasie a kilka nosi Werka codziennie ze sobą. Lekko nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 35. Pomysł z szachami dla dzieci w szkole jak dla mnie jest super. I nas starszy syn miał w gimnazjum i teraz w liceum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Wiem, że nie wszystkie starsze klasy, czy liceum mają szafki!

   Usuń
 36. Pamiętam te tony książek, które musiałam nosić do szkoły. Naprawdę wiedziałam co to znaczy bolący kręgosłup. Mimo, że moje dziecko do przedszkola nawet jeszcze nie chodzi, to ma swój ulubiony plecak, który zabiera ze sobą prawie wszędzie. I za każdym razem sprawdzam czy przypadkiem nie jest za ciężki. Z kręgosłupem nie ma żartów, dbajmy o niego jak najwcześniej, bo potem nie ma żartów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez zawsze pilnowałam córkę czy jadąc do babci nie przeładowuje sobie plecaczka :)

   Usuń
 37. Aż się boję jak Młoda zacznie chodzić do szkoły. To ten typ człowieka, któremu wszystko jest potrzebne ;) Będzie więc pakować mnóstwo rzeczy. Zamiast plecaka chyba kupię jej walizkę :) A na serio- jestem za tym, żeby dzieci nie nosiły książek, wystarczyłoby trochę pomyśleć i zrobić na styl jaki panuje w innych krajach ( nie lubię takich stwierdzeń, ale w tym przypadku konkretnym jestem za)- książka jest w szkole, korzystamy na lekcji, chowamy do szafki i tyle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłoby cudownie gdyby te dobre przykłady nasz kraj czerpał od innych :)

   Usuń
 38. W naszej szkole książki zostały w klasie, więc plecak już waży mniej. W związku z tym do szkoły Tosia nosi śniadanie, bidon z wodą i piórnik. Od razu lżej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fantastycznie! U nas tez tylko noszą te z zadaniem domowym :)

   Usuń
 39. Bedąc w liceum z koleżanką uzgodniłyśmy, ze zawsze książki nosimy na pół. Ja do matmy ona do polskiego itp..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł, ale nie wszyscy nauczyciele się na to godzą!

   Usuń
 40. Moja na razie ma bardzo lekki plecaczek, bo tylko ubranko na zmianę na wszelki wypadek :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Ja nosiłam w sumie śniadanie w woreczkach i się nic nie działo. Może porządna byłam :D Za spokojna...Debiut w szkole mamy za rok, zobaczymy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdecydowanie porządna byłaś i zdyscyplinowana :)

   Usuń
 42. Dzieciaki powinny mieć 2 komplety książek, pierwszy w szkole w szafce, drugi w domu. Jednak póki co jest to nierealne w większości przypadków. ;)

  OdpowiedzUsuń
 43. Moje dzieci dużo rzeczy zostawiają w szkole np trampki na w-f czy niektóre książki. Córka ma 2 komplety książek, bo jeden jest po dzieciach z wyższej klasy z zeszłego roku a drugi przyszedł nowy z ministerstwa. Synek już tak dobrze nie ma a są w tej samej szkole. Wydawały mi się te ich plecaki strasznie ciężkie, więc je zważyłam i okazało się że nie przekraczają 10% ich wagi ciała więc jest ok :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Ja do szkoły miałam bardzo blisko, więc nie odczułam ciężaru. A w liceum książkami się dzieliliśmy, więc było łatwiej. Dawniej same tornistry a potem plecaki nie były lekkie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, kiedyś tornistry same w sobie były ciężkie :(

   Usuń
 45. Plecakowe szaleństwo jeszcze przed nami, jednak gdy tylko będziemy przymierzać się do zakupu na pewno skorzystam z tego tekstu, bo wskazówki świetne.

  OdpowiedzUsuń
 46. To dopiero przed nami, bo Gaja tylko raz poszła w tym roku szkolnym z plecakiem do przedszkola. Zostawiła go w szafce, tak jak w ubiegłym roku. W przyszłym zaś czeka nas szkoła, wtedy wrócę do Twojego wpisu :).

  OdpowiedzUsuń
 47. Syn właśnie poszedł do czwartej klasy i ciężar plecaka mnie przeraża.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My właśnie zaopatrzyliśmy się w świetny plecak!!! Polecam :)

   Usuń

Za wszelkie komentarze serdecznie dziękuję! Zwłaszcza za te miłe i podbudowujące, ale za te krytyczne też, bo jak inaczej się czegoś nauczyć? :)

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka