Karkonosze z dzieckiem, czyli wakacyjny niezbędnik

Planujesz je niemal cały rok. Często dosłownie "skubiesz" każdy grosz, by odłożyć na wymarzony letni urlop. Czasem, gdy masz szczęście pracować w rozsądnie zarządzanej firmie, możesz liczyć na cudowny dodatek finansowy jakim są tzw. „wczasy pod gruszą”. Biorąc pod uwagę aktualne ceny w polskich "miejscówkach", powinno Ci starczyć na limitowany tydzień nad Bałtykiem lub w naszych rodzimych górach. No to czekasz. Zbierasz calusieńki rok... i co? Tuż przed wymarzonym wypoczynkiem pogodynki w tv informują, że czeka nas wyjątkowo kapryśne lato i będziesz mieć wyjątkowe szczęście jeśli przez cały pobyt wyjrzysz choć raz z wynajętego pokoju. Zaś Ci, którzy postanowią wyjść poza jego mury częściej, zmokną, zmarzną i połamią parasole. Jaki jest więc podstawowy niezbędnik na polskie wakacje?Pakując się na wyjazd robisz listę tego co najważniejsze. Zabierasz ciuchy, kosmetyki, leki wszelkiego rodzaju na rozmaite dolegliwości. Pamiętasz o kremie z filtrem, sprayu na komary i innych "duperelach". ALE...! Jest coś, bez czego Zwykła Rodzinka ostatnio wyjechać nie może! Parasol i popularna farelka... Tak moi drodzy! Na polskie wakacje niezbędnik turysty to nie krem z filtrem, a raczej kalosze, sztormiaki oraz przenośny grzejniczek!

Mieliśmy w tym roku nie jechać na letni urlop. Mąż przeklinał już wielokrotnie nasze krajowe morze i zaparł się, że tam nie pojedzie. Dość ma sztormów i tego, że wyjście na plażę grozi bólem uszu od silnie wiejącego wiatru. Nie zamoczyć nóg, bo woda za zimna? Wobec tego bez sensu wybrać się na plażę. Poza tym my nie jesteśmy z tych co potrafią się godzinami wylegiwać na piasku.
Kiedy znalazłam na jednym z blogów wpis o ciekawej miejscówce w Szklarskiej Porębie (Willa Asia), wahaliśmy się tylko chwilę. Szybka wiadomość do znajomych z pytaniem czy jadą z nami na kilka dni w góry i zapadła decyzja!


widok z balkonu na SzrenicęKarkonosze z dzieckiem w 6 dni

Mimo niepokojących prognoz oraz informacji, że nasz pobyt może się skończyć przeziębieniem z powodu porażających ilości deszczu oraz niskich temperatur, zapakowaliśmy się w dwa auta i ruszyliśmy.
W dniu wyjazdu jeszcze można było lekko się ubrać. Nawet słońce chwilami zaszczycało nas swoją obecnością. Pozwoliło to nam na pierwszy lekki spacer w Szklarskiej Porębie i zaznajomienie się z naszą kwaterą.

Dzień drugi. Niebo zasnute lekkimi chmurami. Strach i niepewność. Spadnie deszcz, czy można zaryzykować wyprawę w góry? Zdecydowaliśmy się na wypad do pobliskiego Karpacza. Przed wyjazdem obiecałam córce i jej przyjaciółce wizytę w tamtejszym muzeum klocków Lego. Jako przezorna matka sprawdziłam różne możliwości spędzenia czasu w przypadku deszczu. Czekały na te odwiedziny. Obie uwielbiają Lego i wspólnie spędzają wiele godzin na zabawie ów klockami. Bilet rodzinny 2+2 to koszt 36zł, a gwarantuję, że w razie deszczu macie schronienie na minimum godzinę, po czym dzieciaki wyjdą zachwycone! To nie jest zwykła wystawa. Dziewczyny mogły samodzielnie poruszać wieloma eksponatami.
Wyciągnąć je stamtąd było ciężko, a kiedy już się to udało i okazało się, że zza chmur wyłoniło się słonko wybraliśmy się na spacer nad pobliski Dziki Wodospad, który piętrzy się na rzece Łomnicy.

Na obiad polecam Wam restaurację o nazwie „Niebo w gębie”. Od razu uprzedzam, że porcje są tak solidne, że dwie osoby spokojnie najedzą się "z jednego talerza". Wszystko oczywiście przepyszne :)
W drodze powrotnej zahaczyliśmy o miejscowość Przesieka, gdyż kryje się tam kolejny wodospad. Trzeci pod względem wielkości w Karkonoszach, a chyba niewiele osób o nim wie! Wodospad Podgórnej oddalony jest od głównej drogi o niecałe 2 km lekkiego spaceru, ale zdjęcia przy nim zrobione są naprawdę świetne!

Wystawa klocków Lego w Karpaczu


Dziki Wodospad


Restauracja "Niebo w gębie"

Wodospad Podgórnej

 Podobno jest jakieś podobieństwo... Może jak mam zły dzień? :)


Dzień trzeci rozpoczął się sytuacją pogodową podobną do poprzedniej. Chmury i ryzyko, że w każdej chwili spadnie z nich deszcz. Tym razem za cel obraliśmy sobie miasteczko naszych czeskich sąsiadów. Pamiętam je jeszcze z ostatniego naszego pobytu z siostrą i szwagrem. Mowa o mieścinie Harrachov, do której wybraliśmy się kolejką. Koszt to 7 zł dla osoby dorosłej w jedną stronę i pół godziny frajdy z jazdy ciuchcią. Dziecko do lat 7 jedzie za pół ceny! Z dworca kursują busy (20 czeskich koron osoba dorosła i 10 dziecko), ale przed rozpoczęciem wycieczki spytajcie kierowcę o godziny powrotu! Wierzcie mi, że tamtejsze rozkłady jazdy to istna czarna magia! Nas uratowała Pani w informacji turystycznej.

Mgła, która początkowo nas przerażała ustąpiła miejsca słońcu przez co czekała nas sympatyczna wycieczka. To tylko potwierdza fakt, że góry są kapryśne, a pogoda w nich zmienia się dosłownie z godziny na godzinę. Półgodzinna podróż we mgle i krótki spacer w mżawce, a potem zdejmowanie kurtek i ogrzewanie się w słońcu. Skocznie są niestety zamknięte, miejscowe „Potraviny” to nie sklepy spożywcze, a zwykła „chińszczyzna”, ale dzień uratował nam uroczy Mumlawski Wodospad. Polecam spacer do niego, bo jest tego wart!

Dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie


Skocznia w Harrachovie


Mumlawski Wodospad

Dzień czwarty. Chyba już się domyślacie pogody? Znów chmury. Tym razem postanowiliśmy zabrać dziewczyny do Świeradowa Zdrój (żabki przy fontannie na początku deptaka podobno dają: szczęście, miłość, bogactwo i miłość), a potem na Zamek Czocha. Wejście na jego teren z przesympatyczną przewodniczką skończyło się tym, że córka najbardziej zachwyciła się faktem, iż na zamku swój teledysk kręciła Sylwia Grzeszczak! Dziewczynki uwielbiają jej piosenki. Jednak żeby nie było. Sam zamek również bardzo im się podobał, chodziły krok w krok za Panią przewodnik, która potrafiła przykuć ich uwagę! Ceny wstępu (18zł dorosły, 12zł dziecko) można uznać za dość przystępne...

Świeradów Zdrój deptak
Zamek Czocha


Zamek Czocha

Dzień piąty. Lało od rana! Pierwszy raz poczuliśmy, że trzeba będzie uruchomić plan awaryjny i wybrać miejsce „zadaszone” na kolejną wyprawę. Jednak te kilka dni w górach już nam pokazało, że cierpliwość bywa wynagradzana i odczekaliśmy z wyjściem do południa. Wtedy natura sprawiła nam ogromną niespodziankę! Ulewa poszła gdzieś daleko, a na niebie pojawiło się słońce. Dzień uratowany i wyprawa na Wysoki Kamień odbyła się zgodnie z planem! Zrobiliśmy około 17km (a Zwykły Tata z córką ponad 19!). Podziwialiśmy cudowne widoki na Szklarską Porębę, okoliczne miasta i całe pasmo górskie. Szlak jest pełen krzaków jagód, więc spacer okazał się całkiem przyjemny kiedy mogliśmy co kilka minut przystanąć i posilić się dzikimi owocami :)
 
Wysoki Kamień
Dziewczynki dotarły do kwatery mocno zmęczone, ale po przespanej nocy zwarte i gotowe zapakowały wraz z nami bagaże, po czym ruszyliśmy na podbój Śnieżki. Przyznam Wam, że byłam w Karkonoszach trzy razy i jeszcze nie dotarłam na TEN szczyt! Jakoś tak się złożyło, że zawsze odwiedzałam inne miejsca! Mimo, że jestem wrogiem wszelkich „pomocy” w zdobywaniu gór, dałam się namówić na wjazd wyciągiem na Kopę i stamtąd, trudniejszym szlakiem powędrowaliśmy na słynną Śnieżkę. Polecam wystartować wcześnie rano! My byliśmy jednymi  z pierwszych pod wyciągiem i to zaprocentowało. Mnóstwo wolnych krzesełek, zero kolejki i spokój na szlaku. Natomiast w drodze powrotnej na dole zaskoczyła mnie ogromna kolejka ludzi chcących kupić bilet na wyciąg. Córka stwierdziła, że nie zdobyła szczytu, bo jazda wyciągiem to nie to samo co samodzielna wędrówka, ale taką miała frajdę, że poświeciłam się i mimo swoich lęków siadłam na krzesełku, które zawiozło moje cztery litery na górę! Wiecie, że w górach należy zachowywać się rozsądnie i ubierać stosownie? My może i nie mamy super górskiej odzieży, ale po szlaku nie chodzimy w sandałach, czy japonkach. Widzieliśmy natomiast takie "egzemplarze", że głowa mała! Pamiętajcie - wygoda to nie wszystko, najważniejsze jest bezpieczeństwo. Bilet góra-dół dla osoby dorosłej to 35zł, a dziecko trzymane na kolanach wjeżdża bezpłatnie!
Na sam koniec zatrzymaliśmy się w Jeleniej Górze na obiad i lody :)

Wyciąg na Kopę, Śnieżka


Śnieżka 
Jelenia Góra

Wakacje spędziliśmy jak zwykle aktywnie. Jako miejscówkę polecamy Wam Willę Asia w Szklarskiej Porębie. Wszystkie propozycje wycieczek, które przedstawiłam w dzisiejszym poście są odpowiednie dla rodzin z dziećmi. W większości tych miejsc można poruszać się nawet z wózkami. Tak więc polecamy Karkonosze na wakacje z dziećmi. I pomimo prognoz pogody czasem po prostu zaryzykujcie. Nam się co prawda udało, ale wiem, że wielu urlopowiczów w tym roku mocno się zawiodło na polskiej aurze.


Jak Wam mijają wakacje? Kto jeszcze przed a kto już po wyjeździe? Jaki był/będzie Wasz cel podróży? Piszcie...
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka