Nie dajmy się zwariować!

Wszędzie widać już "magię świąt": ozdoby w sklepach, światełka na drzewkach w większych miastach, reklamy w tv, a także masę pomysłów na prezenty mikołajkowe i świąteczne podsuwane w internecie. 
Jedno mnie tylko zastanawia...
Czy każdego stać na to, by kupić prezent mikołajkowy za kwotę 50zł i więcej?
Zwłaszcza, jeśli ma się więcej niż jedno dziecko. Jeśli żyje się z jednej pensji albo nawet dwóch, ale i tak ledwo starcza od wypłaty do wypłaty?
Jestem matką, która wiele by swojej córce dała lecz nie na wszystko mogę sobie pozwolić. Jednak nawet gdybym miała większe zasoby finansowe, to czy chodzi o to, by obdarowywać swoje pociechy WSZYSTKIM o czym tylko zamarzą?
Myślę, że nie. Nie chodzi o spełnianie wszelkich zachcianek dziecka, bo wyrośnie na człowieka pustego! Takiego, który nie docenia wielu rzeczy i nie potrafi cieszyć się z drobnostek.

Pójdę mimo wszystko za tą falą przedstawiając Wam kilka propozycji prezentów, bo w końcu też je przygotowuję. Kupuje prezenty córce i dzieciom w rodzinie. Jednak staram się to robić rozsądnie, biorąc pod uwagę zarówno:
 • stan mojego portfela
 • upodobania dziecka obdarowywanego
 • zasobność portfela rodzica dziecka obdarowywanego, gdyż nie chcę ani się "wywyższać", ani nikogo pokrzywdzić
Mikołaj to u nas w domu "święto" symboliczne, gdzie upominek ma być naprawdę drobny.
Często przecież wystarczy dać dziecku trochę słodyczy, które na co dzień bardzo ograniczamy! Największą frajdą jest przygotowanie całej otoczki wokół tego, że Mikołaj zostawia nam coś w bucie (u nas nadal tak to wygląda :) )

Wiecie, że można uszczęśliwić maluchy drobiazgiem za 10zł, a nawet mniej? Przykłady? Proszę bardzo:
 •  KSIĄŻKI - jesteśmy z córką na etapie jej samodzielnego czytania, więc znamy książki, które możemy polecić do nauki składania wyrazów w zdania za mniej niż 10zł (w grupach "książkowych" na FB systematycznie polecamy konkretne tytuły i aktualizujemy naszą biblioteczkę TUTAJ

Z książek do samodzielnego czytania polecamy szczególnie całą serię od wydawnictw SKRZAT - pierwsze czytankiDEBIT - czytamy bez mamy , Book House - Już czytamZielona Sowa - Poczytajmy razem, Egmont - Czytam sobie 

 •  MUZYKA - nie wiem jak Wasze dzieci, ale moja córka uwielbia słuchać muzyki. Ma w swoim pokoju radio, dzięki któremu do woli może słuchać ulubionych piosenek.  Wydawnictwo Skrzat na ten przykład ma cała serię płyt z piosenkami dla przedszkolaka.


 • PUZZLE - tu propozycji może być mnóstwo, gdyż w zależności od wieku dziecka są różne ilości elementów, ale ja polecam stronę księgarni (mojej ulubionej!) czytam.pl, gdzie znajdziecie puzzle zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci za mnie niż 10zł i to sprawdzonych producentów jak Trefl, Castorland oraz wiele innych!


 • AUTKA -  coś dla chłopców, ale również i dla dziewczynek! Moja córka uwielbia auta Hot Wheels :) Poniżej auta również z księgarni czytam.pl, jednakże widziałam je już w podobnej kwocie w marketach!
 •  PLUSZAKI - jest dziecko, które ich nie lubi? No właśnie, a to taki miły prezent! Aczkolwiek nie zawsze starczy "dycha". Choć jak się dobrze poszuka w marketach można znaleźć naprawdę sympatyczne przytulanki za małe pieniądze!
 • KARTY - znany wszystkim Czarny Piotruś jest teraz w tylu wersjach, że dla każdego dziecka znajdziemy odpowiednią talię kart :) W wielu sklepach znajdziemy karty z obrazkami z wielu bajek, a u Kapitana Nauki, który ma wiele ciekawych promocji, znajdziecie karty edukacyjne!

 • ZABAWKI DO KĄPIELI, GRYZAKI -  to pomysł raczej dla najmłodszych pociech. Tu też za rozsądną cenę można coś ciekawego znaleźć :) Dla małych "moli książkowych" są też książeczki do kąpieli!

 •  kredki, kolorowanki, książeczki z zadaniami - co do tego typu książeczek, polecam między innymi Wydawnictwo Literka, którego produkty niedawno dla Was recenzowałam i będą jeszcze w najbliższym czasie! Jeśli zaś chodzi o kredki - dla najmłodszych polecam te firmy Crayola - fajnie się nimi koloruje i łatwo się zmywają! Dla starszych dzieci zdecydowanie Bambino lub BIC. Kolorowanek jest całe mnóstwo! Np. mandale od Siedmiorogu
Jak widać, pomysłów za rozsądne pieniądze jest całe mnóstwo! Naprawdę nie trzeba szaleć, bo skoro na "Mikołaja" dziecko dostanie prezent za 50zł, to na gwiazdkę przepraszam czego będzie oczekiwało? Skutera śnieżnego? A może laptopa?
Dla mnie 6 grudnia jest symboliczny. Pomysły gwiazdkowe zamieszczę w oddzielnym poście i tam pokaże Wam co można kupić dziecku, partnerowi za kwotę do 50zł :)

Źródła zdjęć : czytam.pl, smyk, empik
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka