Ratujmy przyrodę, czyli Ekoludki w akcji

Szeroko pojęta ekologia stała się, zwłaszcza od kilku lat, bardzo popularnym tematem. 
Aktualnie modne jest bycie "eko".
Samo słowo "eko" ma dość wieloznaczny charakter. Dla jednych jest to zdrowe odżywianie, dla innych "linczowanie" amatorów noszenia naturalnych skór, a dla przeciętnego człowieka, jak ja na ten przykład, jest to choćby segregacja śmieci, czy sprzątanie swojego otoczenia. 
Sposobem na bycie ekologicznym jest też edukowanie w tej dziedzinie naszych dzieci. Jedną z takich form nauki są oczywiście... niezastąpione książki!

Rafał Klimczak, autor znanej wielu opowieści o Nudzimisiach ( KLIK ), napisał kolejną serię książek dla dzieci. Tym razem bohaterami są Ekoludki - Leśne skrzaty.
Gdy któregoś dnia byłyśmy z córką w bibliotece, wpadła nam w ręce pierwsza część "Przygody leśnych skrzatów". Nie ukrywam, że przyciągnęła mnie okładka, bo te w wydawnictwie SKRZAT są naprawdę ładne. 
Po przeczytaniu pierwszej części, obie z córką wiedziałyśmy, że chcemy poznać inne przygody małych skrzatów ze Szczawińskiej Kraty. Pierwsze dwie książki zdobyłyśmy z biblioteki, więc tym bardziej ucieszyła nas możliwość posiadania na własność najnowszej z serii!
O czym są owe książki? Zaraz Wam zdradzę kilka informacji, ale najpierw chciałabym byście wiedzieli, że są to książki "uniwersalne" -  zarówno dla dziewczynek jak i chłopców. Ze względu na przesłanie jakie z sobą niosą, ale także z powodu objętości (każda z części to ok 120 stron!), zalecałabym lekturę dzieciom nieco starszym.


Ważne jest również to, że w zasadzie nie trzeba czytać poszczególnych części chronologicznie, gdyż autor na początku każdej z nich przedstawia nam swoich bohaterów i ich przyjaciół, a poszczególne opowiadania nie są ze sobą powiązane. 
 Przechodząc do kwestii bohaterów mamy oto :
  • Nestora - najstarszego i najbardziej doświadczonego ze skrzatów
  • Miecia - niezwykle pogodny skrzat
  • Gacka - wytrwałego tropiciela z odstającymi uszami
  • Sławka - najsilniejszego ekoludka
  • Kondzia i Lubawę - skrzaty uwielbiające kuchnię
  • Nastkę - ekoludkę wszędobylską
  • Sprytka - ...jego imię wszystko tłumaczy
Dzielnie im pomagają ich przyjaciele - zwierzęta : sójka Klara, Łoś Gabryś, dzik Teodor, czy jastrzębica Domaczaja. 


Pokrótce zdradzę Wam zarys fabularny serii. W najnowszej części "Leśne skrzaty ratują przyjaciół", która jest głównym tematem mojego wpisu, pojawia się nowa ekoludka - Jagna. Skrzatka szybko zaprzyjaźnia się z pozostałymi mieszkańcami leśnej polany, gdzie w starych bobrowych żeremiach mają swój dom.  Wraz z nimi zabiera się za wiosenne porządki, pomaga tchórzowi Juliuszowi, który złapał się we wnyki kłusownika. Skrzaty oczywiście nie były by sobą, gdyby poza ofiarowaniem swojej pomocy zwierzęciu nie dały nauczki kłusownikowi. Jak to zrobili? Musicie przekonać się sami :)
W kolejnym opowiadaniu ekoludki, z pomocą zwierząt, budują tunel pod autostradą, by w ten sposób wszyscy mieszkańcy lasu mogli przedostawać się na drugą stronę ruchliwej drogi. Innym zaś razem ratują zwierzęta przed pożarem, który powstał wskutek wypalania łąk przez ludzi.


Każde opowiadanie zawiera jakieś konkretne ekologiczne przesłanie. Na końcu poszczególnych  części o naszych leśnych skrzatach są umieszczone różne ciekawostki, dzięki którym dzieci dowiadują się m.in. dlaczego tchórz nazywa się właśnie tak, a nie inaczej? Co jedzą jeże i dlaczego mają kolce? Jakie zdolności ma pustułka? Dlaczego sarna zostawia swoje dzieci na cały dzień bez opieki?... 
Wspaniałe ilustracje Pani Agnieszki Nowak dopełniają całości. Córka podczas czytania zawsze skrupulatnie zwracała uwagę, czy jest obrazek na którym może zobaczyć opisaną w książce sytuację. W przypadku najnowszej części najbardziej chyba spodobała jej się ilustracja kłusownika, który wpadł do dołu pełnego błota, wykopanego przez ekoludki!
Reasumując, jest to wspaniała seria książek ucząca dzieci jak dbać o zwierzęta i całą przyrodę wokół nas. 
Książka wydana została w twardej oprawie i szacie graficznej analogicznej jak jej poprzedniczki.  Możecie mi wierzyć, że taka kolekcja fantastycznie prezentuje się na dziecięcym regale :)


Polecam zapoznać się z leśnymi skrzatami i ich przyjaciółmi. Na koniec zdradzę Wam, że na stronie Skrzata KLIK codziennie znajdziecie nowe, ciekawe promocje,  tzw. "Promocja dnia", w której codziennie jest inny tytuł w obniżonej cenie. Czasem można "upolować" cały zestaw opisanych przeze mnie książek, w naprawdę okazyjnej cenie :) Dziękuję wydawnictwu SKRZAT za możliwość przedstawienia Wam ich najnowszej oferty.


Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka