Kącik recenzencki - Mandale dla dzieci

W moim Kąciku recenzenckim zazwyczaj goszczą książki dla dzieci, ale zdarzają się też gry typu Monopoly. Tym razem jednak chcę Wam zaprezentować kolorowankę. Nie byle jaką kolorowankę tylko "Mandale dla dzieci" od Wydawnictwa Siedmioróg

Przyznam szczerze, że do tej pory nie słyszałam o tego typu kolorowankach. Ale fajnie jest wciąż uczyć się czegoś nowego :) Obie z córką uwielbiamy kolorować i jest to dla nas świetna forma spędzania wspólnie czasu. Z tego też powodu, a także z czystej ciekawości i chęci poznawania nowych rzeczy, zabrałyśmy się za otrzymaną od Siedmiorogu książeczkę wypełnioną interesującymi, nietypowymi rysunkami.


Co to właściwie jest ta mandala? Odpowiedź znalazłam na stronie Mandale.info
Otóż "mandala" to rysunek na planie koła. Technika plastyczna stosowana zarówno w pracy z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.
 W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej. Tyle w teorii.
Od znajomej Pani bibliotekarki (pozdrawiamy Panią Agnieszkę!) dowiedziałam się, że obrazki te powinno się kolorować słuchając wyciszającej muzyki i przede wszystkim zaczynając swoje dzieło od środka rysunku. Cóż, trudno mi sobie wyobrazić, żeby moja córka zastosowała się do tych zasad, ale w końcu rzeczone kolorowanki mają charakter terapeutyczny, więc na pewno warto spróbować przekonać do tego dziecko.  A nuż się uda...Kolorowanka, od Siedmiorogu (na stronie można znaleźć i zakupić szeroki ich wachlarz!) jest bardzo poręczna i idealnie mieści się w córki plecaczku. Niestety, jak większość kolorowanek, ta również jest klejona przez co niestety kartki z łatwością wypadają z "bloczku". Co prawda moja 6-latka stwierdziła, że to jej nie przeszkadza (choć na początku był płacz).
Co ma na celu technika mandali?
  • uspokaja i wycisza również dzieci nadpobudliwe psychoruchowo
  • ułatwia koncentrację
  • prowadzi do wytrwałości i konsekwencji w działaniu
  • sprzyja wewnętrznej integracji
  • powoduje wzrost aktywności dzieci nieśmiałych, biernych, które poprzez radość tworzenia otwierają się, stają się odważniejsze i bardziej komunikatywne w stosunku do rówieśników
  • specyficzna atmosfera, jaka wytwarza się podczas malowania, łagodzi napięcia, nieporozumienia i agresję wśród dzieci
  • rysowanie mandali to dobra okazja do poznania warsztatu plastycznego, kształcenia zdolności manualnych i techniki rysunku, ćwiczy motorykę dłoni najmłodszych uczniów, uczy jak dobierać kolory, kształty, typ kreski, pozwala na wypracowanie własnego stylu

Jeśli chodzi o moją córkę to trudno stwierdzić, czy akurat Mandala ją wyciszyła....Jest bardzo żywiołowym dzieckiem, aczkolwiek przy kolorowaniu potrafi spokojnie wysiedzieć, dobierać pasujące do siebie kolory. Zdecydowanie pobudza to jej, już i tak bogatą, wyobraźnię! W kolorowance, którą tutaj prezentuję każdy znajdzie coś dla siebie. W książeczce znajdziecie 64 mandale idealne dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Mamy zarówno obrazki dla chłopców jak i dziewczynek. Są tu rysunki zwierzątek, kwiatów, samochodów, księżniczek, czy rycerzy. Każdy rysunek to oddzielna strona. Wszystko jest bardzo czytelne i po pokolorowaniu obrazek może naprawdę cieszyć oko i napawać dziecko dumą :)
Koszt takiej kolorowanki to na stronie wydawnictwa ok. 12zł. Przemyślcie tą propozycję, gdyż moim zdaniem jest to miłe urozmaicenie od standardowych kolorowanek znanych dzieciom do tej pory i warto się tym tematem, jakim jest mandala, zainteresować! 


 
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka