Jak się mieszka obok papieża, czyli Kobieta w Watykanie

Czy kiedykolwiek zastanawiało Was jak się mieszka obok papieża? Ja muszę przyznać, że nigdy o tym nie pomyślałam. Do tej pory nie miałam nawet świadomości, że ludność cywilna żyje tak blisko głowy Kościoła. A jednak! Watykan, czyli państwo w państwie to nie tylko dom obecnie panującego Franciszka i jego najbliższych współpracowników w sutannach. Na tych zaledwie kilkudziesięciu hektarach Półwyspu Apenińskiego mieszkają również zwyczajni ludzie, choć są oni tak naprawdę "wybrańcami". Wśród gwardzistów papieskich i pracowników cywilnych, są tam również żony i dzieci tychże ludzi. Magdalena Wolińska-Riedi opowiada o tym jak się żyje w najmniejszym państwie świata. O tym jak funkcjonuje kobieta w Watykanie wraz ze swoją rodziną.

Jak się mieszka obok papieża, czyli Kobieta w Watykanie
Jak się mieszka obok papieża, czyli Kobieta w Watykanie

Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad tym kto tak naprawdę żyje najbliżej papieża. Wiedziałam, że gwardziści pełniący swoją służbę są jakoś tam uprzywilejowani, ale do tej pory myślałam chyba, że po pracy wracają do swoich mieszkań poza murami Watykanu. Przecież jak to możliwe, że ktoś mieszka po sąsiedzku z Franciszkiem, a wcześniej z Janem Pawłem II, czy Benedyktem XVI?

Tymczasem okazuje się, że na tym maleńkim skrawku ziemi, tymi samymi ścieżkami i korytarzami przechadza się zarówno głowa Kościoła jak i np. ... żona gwardzisty wraz ze swymi córeczkami. Spotykają Franciszka spieszącego na spotkanie i patrzącego z lekką nutą zazdrości na dzieci piknikujące z matkami w ogrodaach watykańskich.

O tym jak żyje kobieta w Watykanie napisała w swojej książce Magdalena Wolińska- Riedi. Mieszkała ona po sąsiedzku z trzema papieżami. Żyła za Spiżową Bramą w sumie 16 lat. Wzięła ślub z gwardzistą, co nie jest taką oczywistą i prostą sprawą. Urodziła dwie córki, które zostały tam ochrzczone przez co miały przywileje jakich nie mają żadne inne dzieci na świecie. 
Pani Magdalena opisuje bardzo szczegółowo rozkład budynków i pomieszczeń na terenie Watykanu. Czytając książkę można oczami wyobraźni zobaczyć papieża Franciszka zagadującego do dzieci bawiących się na  jednym z dziedzińców. Wszystko jest opisane tak szczegółowo, że czujemy się jakbyśmy byli częścią tej mikroskopijnej społeczności, w której funkcjonuje obecnie Franciszek. Dzieci gwardzistów traktują papieża, biskupów i innych mieszkańców jak członków rodziny. Tam wszyscy doskonale się znają, nie mają tu wstępu osoby postronne.

Jak się mieszka obok papieża, czyli Kobieta w Watykanie
Jak się mieszka obok papieża, czyli Kobieta w Watykanie

Jak się mieszka obok papieża, czyli Kobieta w Watykanie
Jak się mieszka obok papieża, czyli Kobieta w Watykanie

Jak się mieszka obok papieża? Prawie tak jak obok innego sąsiada. Z tą różnicą, że za Spiżową Bramą są setki kamer, dzięki którym klucze od domu są tylko symbolem. Dziecięce hulajnogi oparte o mur koszar gwardzistów są bezpieczne jak nigdzie indziej. Nie ma tu restauracji, paliwo jest wydzielone na konkretny samochód i nie ma podatków. Kobieta w Watykanie to zaś rzadkość. Ma jednak spore przywileje. Siada w pierwszych rzędach podczas ważnych uroczystości, kiedy miliony ludzi na świecie może je oglądać wyłącznie w swoich telewizorach. W przypadku kiedy jej dziecko zachoruje nie czeka na wizytę lekarza kilka godzin, ale jest odwożona autem na watykańskich numerach do współpracującej z państwem kliniki. 

Czy polecam książkę? Oczywiście! Bardzo szczegółowo, drobiazgowo wręcz opisane życie na 44 hektarach powierzchni w bliskim sąsiedztwie najważniejszych dla katolików osób. Jak można dostać paszport watykański? Czy w domu żona gwardzisty może urządzić imprezę rodzinną? Czy dzieci mogą się bawić gdziekolwiek mają ochotę? Na te, jak i na wiele innych frapujących Was pytań znajdziecie odpowiedź w książce "Kobieta w Watykanie". Moja ciekawość została zaspokojona całkowicie, a wiele informacji mnie mocno zaskoczyło... Polecam!


Wydawnictwo Znak

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka