Jak dbać o skórę dziesięciolatki

Wiele razy czytałam o problemach ze skórą u małych dzieci. Na szczęście nas dotychczas one nie dotyczyły (problemy, nie dzieci). Jednak co dobre szybko się kończy. Może to dlatego, że córka dorasta. Może dlatego, że otoczenie się zmienia... na gorsze niestety. Przyczyn może być mnóstwo. Może nie jest to słynne AZS, z którym boryka się wielu maluchów, ale faktem jest, że coś zaczęło się zmieniać. Zatem jak dbać o skórę dziesięciolatki?

Jak dbać o skórę dziesięciolatki
Jak dbać o skórę dziesięciolatki

Zawsze starałam się wybierać dla córki delikatne kosmetyki przeznaczone dla dzieci. Na szczęście od dnia narodzin nie miałyśmy żadnych większych problemów. Ciemieniucha to standard u szkrabów, a poza tym nic poważniejszego się nie działo. Jednak od kilku miesięcy zauważyłam, że skóra mojej "niedługo prawie-nastolatki" jest strasznie wysuszona. Każda kąpiel kończyła się tym, że wyglądała jakby wyszła z młyna. Dosłownie jakby ktoś obsypał ją mąką. Jakiś czas temu, jeszcze w okresie zimowym, zauważyłam też zaczerwienienia na wewnętrznej stronie łokci. Lekarka, do której się udałyśmy stwierdziła, że to reakcja alergiczna i poleciła zmianę kosmetyków.

Jak dbać o skórę dziesięciolatki


Kiedy masz w domu małego bobasa, kupujesz kosmetyki przeznaczone dla tej kategorii wiekowej i tyle. Jednak kiedy dziecko już nie jest nawet przedszkolakiem, ale jeszcze też nie nastolatką, sprawa się nieco komplikuje. Choć nie tak bardzo jak myślałam! Nie kupiłam oczywiście balsamów dla dorosłych. Skóra mojej córki jeszcze nie jest taka jak u nastolatki, która walczy z pryszczami. Próbowałam różnych rzeczy, ale warto wiedzieć, że zacząć należy od odpowiedniego produktu pod prysznic i do kąpieli. Trafiłam na markę Emotopic, która ma kosmetyki dla dzieci od pierwszego dnia życia, ale również dla dorosłych. 

Kąpiel dziesięciolatki


Wodę niestety mamy dość twardą. Nawet mydło w płynie zaczęłyśmy stosować odpowiednie nie zważając już na to, czy podoba nam się zapach gumy balonowej, czy też truskawki. Po każdym myciu rąk skóra była szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Do kąpieli i pod prysznic zaczęłyśmy używać kosmetyków Emotopic. Córka stosuje emulsję, która doskonale redukuje suchość skóry, a biały kolor już nie jest na ciele mojej dziewczynki, a jedynie w wodzie, w której się kąpie. Spowodowane jest to tym, że emulsja ma konsystencję mleczka. Połączenie oleju konopnego, canola i sojowego powoduje, że właściwie nic więcej nie trzeba robić. Jednakże dla pewności stosujemy dodatkowo balsam natłuszczająco nawilżający, który dzięki pompce jest bardzo wygodny w użyciu. Dzięki świetnemu działaniu żelu pod prysznic i emulsji do kąpieli, córka nie musi nakładać tego balsamu codziennie. 

Jak dbać o skórę dziesięciolatki
Jak dbać o skórę dziesięciolatki

Jak dbać o skórę dziesięciolatki
Jak dbać o skórę dziesięciolatki

Ochrona skóry dziesięciolatki


Z włosami nie ma większego problemu poza faktem, że strasznie się plączą i trudno rozczesują. W tym temacie używamy wyłącznie szamponu ziołowego, dobrej szczotki i od czasu do czasu oleju z czarnuszki, o którego właściwościach pisałam TUTAJ
Nadeszły upalne dni. Córka najwyraźniej ma w niektórych miejscach swojego ciała mniej barwnika, gdyż po "kąpieli słonecznej" na rękach pojawiają się plamy. Poza tym, dziedziczne w naszej rodzinie, liczne znamiona nie powinny być narażone na promieniowanie słoneczne. Dlatego na lato idealny jest dermo-ochronny krem mineralny z wysokim filtrem. Nauczona doświadczeniem, nie używam filtra poniżej pięćdziesiątki. Poza tym, że krem chroni skórę mojej dziesięciolatki przez słońcem, to dodatkowo wspaniale ją nawilża. Jedyny jego minus jest taki, że nie jest wodoodporny, więc podczas kąpieli w morzu ochrona nie jest zapewniona. 

Od czasu do czasu używamy kremu zmiękczająco - kojącego. Jest idealny na bardzo wysuszone dłonie. Kremy te sprawdzą się również w okresie zimowym, choć my jeszcze nie zdążyłyśmy tego przetestować :)

Jak dbać o skórę dziesięciolatki
Jak dbać o skórę dziesięciolatki

Jak dbać o skórę dziesięciolatki
Jak dbać o skórę dziesięciolatki


O skórę, włosy i paznokcie trzeba dbać zawsze. Jednak każdy przedział wiekowy ma swoje ograniczenia. Nie bez powodu składy kremów różnią się między sobą. Każdy musi znaleźć ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Jak dbać o skórę dziesięciolatki? Prawie tak samo jak o skórę małego dziecka, ale jeszcze nie tak jak u nastolatki, czy osoby dorosłej. Rozumiecie już w czym rzecz?! :)
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka