Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie

Zwykła Matka się rozwija! Zawodu nie zmienię, ani zapewne nie zostanę zdolną florystką, ale trochę nauki w temacie nie zaszkodzi. Skoro córka wróciła w szkolne mury to i ja postanowiłam, że czas poszerzyć horyzonty, nauczyć się czegoś nowego, względnie rozwinąć stare pasje. 
Od czasu do czasu mam przyjemność uczestniczyć w warsztatach florystycznych. Mówię Wam, nie spodziewałam się, iż tak mi się to może spodobać :) Mimo, że pełnię tam raczej rolę fotografa, trudno nie podsłuchać i nie podpatrzeć co też fachowcy wyrabiają z kwiatami. Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami - czytelnikami moją świeżo zdobywaną wiedzą tu - na blogu!
Zapraszam zatem na pierwszy wpis z cyklu "Roślinne dekoracje". Dziś podpowiem jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie, jakie są podstawowe zasady trzymania ich w domu oraz jaki wazon najlepiej do nich wybierać.

Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie

Prawdziwym (chyba) jest stwierdzenie, że każda kobieta lubi kwiaty. Nie zawsze dostajemy je od partnerów, choć zdarzają się takie "święta lasu". Wtedy jest to zazwyczaj gotowy bukiet przygotowany przez miłą panią w kwiaciarni. Czasem jednak same mamy ochotę przynieść sobie pachnące rośliny do domu. I wtedy być może pojawiają się pytania typu:

Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie?

Jak dobrze dobrać wazon do danego gatunku roślin?
Jak dbać o kwiaty cięte?
Drogie czytelniczki. Wychodzę Wam naprzeciw. Mimo, że może nie odkryję Ameryki, a zapewne wiele z Was, drogie Panie, zna odpowiedzi na powyższe zagadnienia, podzielę się cennymi wskazówkami, które otrzymałam od fachowców z zaprzyjaźnionej kwiaciarni Gretaflowers. Niektóre informacje były mi znane, inne mnie nieco zaskoczyły. Może jednak znajdzie się ktoś, komu ten post się przyda? Będę bardzo ucieszona takim faktem :)

Każda z nas ma w domu jakieś "naczynia" służące do tego, by trzymać w nich kwiaty różnych gatunków. Zdawałyście sobie sprawę, że rośliny układa się w nich w zależności od tego jaki kształt i wielkość ma dany wazon? Ja coś tam niby wiedziałam, ale nie do końca.

Jak dobrze dobrać wazon:
 • dobrze znane wielu z nas naczynia z rozszerzaną górą (poniższe zdjęcie), zdobyte wprost z pewnego szwedzkiego sklepu, doskonale nadają się na przykład do tulipanów, czy goździków. Wszelkie kwiaty, które chcemy ułożyć luzem będą się w nich dobrze układać... jeśli tylko zastosujecie metodę układania "na krzyż". Oznacza to, że każdą kolejną roślinkę wkładacie po przeciwnej stronie do poprzedniej. W ten sposób tworzycie "stelaż", dzięki któremu bukiet będzie się ładnie trzymać.
 • im większy/szerszy wazon, tym więcej kwiatów musicie mieć do jego wypełnienia!
 • znane oraz lubiane przez nas margerytki kupowane w bukietach przycinamy dość mocno i układamy do małych, dość wąskich wazonów, po uprzednim usunięciu nadmiaru liści
 • wazony w kształcie cylindra lub kuli idealnie nadają się z kolei do gotowych związanych bukietów, które dostajecie np. w prezencie od uroczego amanta (ostatecznie od męża :) )
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie

Jak dbać o kwiaty cięte:
 • jeśli macie gotowy bukiet z kwiaciarni, ilość wody w wazonie powinna być poniżej wiązania
 • roślinki mające rozgałęzienia nie powinny mieć zamoczonych "kolanek"
 • kwiaty typu róża lubią dużo wody, ale już takim tulipanom lejemy jej mało... ponieważ one rosną
 • przyniesione do domu rośliny przycinamy na końcach, około 1cm
 • obieramy łodygi z wszelkich liści i kolców, liście nie mogą być zamoczone!
 • wodę wymieniamy, gdy zmętnieje (średnio raz na dwa/trzy dni)
 • woda nie ma być zimna! To jedna z tych rzeczy, którą robiłam źle. Zawsze myślałam, że do wazonu nalewamy zimnej wody, zwłaszcza, gdy na dworze jest gorąco. Kiedy przynosimy w upalne dni kwiaty i są one lekko "umęczone" wkładamy je do letniej wody. My też nie lubimy przeżywać szoku termicznego, prawda? :) Ciepłą wodę lubią zwłaszcza rośliny egzotyczne!
 • stosujemy odżywki, które są do zakupienia w kwiaciarniach. Występują one zarówno w formie proszku jak i płynne. Nie kosztują majątku, a dzięki nim dłużej będziemy się cieszyli naszymi kwiatami.
 • przy wymianie wody koniecznie myjemy naczynie, w którym trzymamy kwiaty
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie

Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie

Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie?
 • wszystkie nasze róże, tulipany, goździki, czy inne gatunki roślin powinny być jednakowej długości
 • przy zestawach mieszanych, układanie zaczynamy od gatunku, który jest większy, tzn. jeśli łączymy np. róże i drobne astry, najpierw robimy "stelaż" z róż, astrami wypełniamy następnie środek oraz ewentualnie boki, by nigdzie nie było "dziur"
 • wykorzystujemy zieleń jako wypełnienie - tu macie ogromny wybór. Mogą to być nawet drobne gałązki z drzew, trawy, gipsówka. Ale pamiętajcie, by elementy zielone były krótsze od samych kwiatów!
 • nie bójmy się łączyć różnych gatunków
 • wybór kwiatów całkowicie dowolny

Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie

Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie

Mam nadzieję, że moje wskazówki zdobyte od dziewczyn z  Gretaflowers pomogą i Wam :)
Jeśli tak się stanie to z mojej strony obiecuję kolejne kwiatowe wpisy o różnej tematyce. Chyba, że macie jakieś konkretne życzenia - dajcie znać w  komentarzu!

Jakie kwiaty najchętniej trzymacie w swoich wazonach?

PS. bukiety na zdjęciach są wykonane moją ciut niezdarną ręką. O wiele piękniejsze możecie zamówić w Gretaflowers, gdzie zostaniecie profesjonalnie obsłużeni i poinformowani w każdym temacie dotyczącym kwiatów :)

Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie

Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie
Jak łatwo ułożyć kwiaty w wazonie
Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka