Jak pomóc dziecku "się odnaleźć"?

Książek-poradników na temat wychowania dzieci jest całe mnóstwo. Jakiś czas temu, po lekturę kilku z nich sięgnęłam z czystej ciekawości. Pomyślałam sobie, że skoro z przeróżnymi rzeczami boryka się mnóstwo rodziców, to może coś mądrego, pożytecznego znajdę na kartach tych publikacji?
Tak szybko jak wypożyczałam te "genialne" książki w bibliotece, równie błyskawicznie je oddawałam po (dosłownie!) przekartkowaniu zawartości. Cieszyłam się, że nie wydałam na nie ani grosza. 
Jakiś czas temu jednak, gdzieś w sieci widziałam książkę, którą kiedyś polecała mi jedna ze znajomych. Pomyślałam sobie: "co mi tam, sprawdzę także i ten tytuł".
Oczywiście moja biblioteka stanęła na wysokości zadania, gdyż znalazłam ją na ich półkach :)
Wypożyczyłam i ze sporym sceptycyzmem zaczęłam przeglądać....
Już po kilku stronach zorientowałam się, że jest inna niż czytane przeze mnie do tej pory "dzieła"!
Przede wszystkim ze względu na tematykę (w końcu trafiła się książka, która może mi konkretnie w czymś pomóc). 
Jakaż była moja radość, gdy po kilku dniach okazało się, że dostanę do recenzji inny tytuł tego samego wydawnictwa!
O jakiej książce mowa? "Umiejętności społeczne twojego dziecka", z której to dowiecie się jak pomóc dziecku się odnaleźć!

Wydawnictwo, które zaproponowało mi recenzję powyższej książki ( Samo sedno ) było mi dotąd nieznane. Muszę przyznać, że obawiałam się trochę pisania recenzji poradnika. Moje obawy okazały się ostatecznie zbędne!
O ile pierwsza książka (wypożyczona w bibliotece - Trudne emocje) spodobała mi się i przykuła moją uwagę, to ta otrzymana od wydawnictwa przypadła mi do gustu jeszcze bardziej. Zapytacie dlaczego?
Zaraz wszystko wyjaśnię, ale najpierw kilka zdjęć z pierwszego tytułu. Może komuś się spodoba, przyda? Ja znalazłam w niej dość sporo ciekawych rad :)Zainteresowanych zapraszam na stronę wydawnictwa KLIK
Wracając jednak do książki, która jest tematem dzisiejszego wpisu...
Dlaczego mi się spodobała? Co znajdziecie w niej co podpowie Wam jak pomóc dziecku się odnaleźć?

Od momentu, gdy urodziłam córkę pragnęłam dla niej szczęścia. Żadna to nowość dla tych, którzy kochają swoje dziecko :)
Moja córka jest jedynaczką i podstawowym "problemem" dla nas była i jest trudność naszej księżniczki do adaptacji w nowym środowisku. Chcemy ją nauczyć, by potrafiła się "odnaleźć" w towarzystwie, by umiała się odpowiednio zachowywać w danych sytuacjach. Zależy nam też na tym, by umiała wyrazić swoje racje, bronić ich w razie potrzeby i by nie dawała sobie "wejść na głowę". Chcemy, by zwalczyła w sobie nieśmiałość, umiała zdobywać przyjaciół i używała stosownego języka. Uczę córkę, by rozmawiała o swoich emocjach i umiała wyrażać swoje opinie nie bojąc się przy tym, że ktoś ją skrytykuje. 
Od września (jak Wam wiadomo) rozpoczęła naukę w szkole. Nowe miejsce, nowi znajomi i nauczyciele. 
Książka "Umiejętności społeczne Twojego dziecka" trafiła do naszego domu w bardzo dobrym momencie!


Podzielona jest ona na 10 rozdziałów/lekcji. To co mnie się spodobało to fakt, że każdy rozdział rozpoczyna się od zarysowania problemu. Następnie przedstawione są wskazówki jak sobie radzić w danej sytuacji. Dalej otrzymujemy gotową "lekcję" dla dzieci, a na końcu zawsze podsumowanie, w którym zawarte są najważniejsze informacje do zapamiętania. Książkę napisano prostym językiem, który do mnie osobiście przemawia. Nie ma w niej psychologiczno-pouczającego wymądrzania się, co zawsze mnie drażni w podobnych publikacjach. Zawiera w sobie gotowe porady całkowicie możliwe do zrealizowania w temacie jak pomóc dziecku się odnaleźć w trudnej dla niego sytuacji.

O czym dokładniej jest ta książka? 
  • jak zrobić dobre pierwsze wrażenie: osobiście, przez telefon, w internecie,
  • jak nauczyć dziecko rozmawiania z innymi używając pełnych zdań, bez przerywania innym i aktywnie słuchając,
  • jak nauczyć dziecko dobrze się przedstawić, nawiązać rozmowę, odpowiednio reagować na kpinę, szczerze przeprosić,
  • jak nawiązać przyjaźnie i być dobrym przyjacielem,
  • jak okazywać szacunek i życzliwość innym ludziom,
  • jak nauczyć dziecko niezależności, radzenia sobie z porażkami, itp., itd

Każdy z nas chciałby nauczyć swoje dziecko jak radzić sobie w wielu sytuacjach. Wiadomo, że nie będziemy prowadzić naszej córki/syna za rączkę przez całe życie. Jednak możemy ich nauczyć już teraz jak zawierać przyjaźnie, jak radzić sobie z porażkami, jak się zachować w towarzystwie, przy stole, jak nawiązać rozmowę, itp., itd. Mówiąc wprost: nauczyć dziecko jak sobie radzić we współczesnym świecie! 
Rzeczy, które wydają nam się łatwe do zrealizowania i wprowadzenia w życie nie zawsze tak samo łatwo jest przekazać innym. I w tym pomoże Wam niniejsza książka, którą Wam pokrótce przedstawiłam :) Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Mnie się (chyba) udało nauczyć córkę np. jak należy się zachowywać przy stole, ale nadal mamy kłopoty np. z tym, że przerywa rozmowę innym, jest nieśmiała w kwestii poznawania i zdobywania nowych przyjaciół oraz zdecydowanie brakuje jej pewności siebie! Myślę, że jeszcze wielokrotnie sięgnę po "Umiejętności społeczne...", gdyż "nie od razu Rzym zbudowano" :)

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka