Rodzinne czytanie w przedszkolu

O tym jak rozkochać dzieci w książkach pisałam TUTAJ . Nie będę więc powielać tematu. 
Napiszę Wam za to jak spędziliśmy sobotnie przedpołudnie, które było mocno związane z książkami
i czytaniem. 


O akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom"  KLIK  zapewne słyszała niejedna z Was. Może nawet brałyście lub bierzecie w niej czynny udział? My i przedszkole naszej córki jesteśmy zdecydowanie na TAK! Właściciele przedszkola "Śpiewający Włóczykije", do którego uczęszcza Izka, zorganizowali w weekend rodzinne czytanie. Sam fakt, że kilkadziesiąt rodzin czytało w tym samym miejscu i czasie książki swoim dzieciom przez całe 7minut to jeszcze nic! Właścicielka przedszkola nigdy nie poprzestaje na jednym pomyśle. Co to, to nie. Ewa to głowa pełna pomysłów i planów. Dlatego między innymi w przedszkolu bez przerwy coś się dzieje! Czeka nas np.wycieczka za miasto w celach edukacyjnych oczywiście -  dzieci będą uczyły się wypieku mazurków wielkanocnych. Oczywiście postaram się ja dla Was zrelacjonować :)

Jak wspomniałam powyżej, nie poprzestano na wspólnym czytaniu dzieciakom. "Śpiewający Włóczykije" zorganizowało mini targi książki. Zaproszono kilka poznańskich wydawnictw: ZAKAMARKI, PUBLICAT, MEDIA RODZINA i POSNANIA. Można było zaopatrzyć się w nowe, ciekawe tytuły. Po przedszkolu biegała dodatkowo żywa maskotka słonia Elmera, który sprawiał najmłodszym mnóstwo radochy.
Na tym jeszcze nie koniec! Gospodarze zaprosili również kilku polskich autorów! Wiecie co jest najlepsze? Niektórzy z nich mieszkają w mojej miejscowości, a ja do tej pory nie miałam o tym bladego pojęcia. Jak widać, kiedy dziecko chodzi do przedszkola, to nie tylko ono się uczy i poznaje okolice. Rodzice również dowiadują się mnóstwa interesujących rzeczy!
Tak więc na spotkaniu pojawiła się Joanna Opiat-Bojarska - autorka wyśmienitych kryminałów, Łukasz Wierzbicki - podróżnik, pisarz, autor znanej książki "Afryka Kazika", Małgosia Weber - mistrz cukiernictwa, która wydała swoją smakowitą książkę "Słodko-słodkie", Tomasz Szwed - pisarz i pieśniarz, kompozytor, psychoterapeuta, o którym pisałam już wcześniej, kiedy również gościł w naszym przedszkolu KLIK. Była tam też zaproszona moja skromna osoba. Jako mama, blogerka i recenzentka książek dla dzieci miałam zachęcać do czytania naszym pociechom. Co czynię zawsze z miłą chęcią!


 Było to naprawdę udane i wspaniałe doświadczenie. Niesamowitym atutem obecności autorów było to, że nabywając książkę można było również otrzymać dedykację od twórcy :) Taka książka z autografem, to przecież doskonały pomysł na prezent z okazji np. zbliżającego się Zajączka, więc niejedna rodzina skrupulatnie z tego skorzystała :) Żeby najmłodszym się nie nudziło zorganizowano (pod czujnym okiem opiekunek) warsztaty plastyczne, podczas których ciężko "pracowali" tworząc między innymi: zakładki
do książek, zawieszki na drzwi pod tytułem "nie przeszkadzać-czytam". Jak widać wszystko tego dnia związane było z książkami!
W jednej z sal mogliśmy posłuchać fragmentów książki czytanej przez Pana Tomasza Szweda, przy akompaniamencie harmonijki i gitary. Było naprawdę wspaniale. Zachęcam wszystkich do tego rodzaju spotkań jeśli tylko nadarzy się Wam taka możliwość!23 komentarze :

 1. Napewno to było ciekawe wydarzenie. Oby więcej takich akcji się pojawiało.
  Naslonecznej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj w naszym przedszkolu wciąż coś się dzieje :))))))

   Usuń
 2. Nasze przedszkole też bierze udział w tej akcji. Raz w tygodniu pojawia się ktoś z rodziny i czyta przedszkolakom

  OdpowiedzUsuń
 3. To miałyście fajny dzień! U mojej córci w przedszkolu była akcja - by przez dwa tygodnie czytać codziennie dzieciom i zapisywać czas spędzony z książką. Nam się udało wygospodarować 395 minut!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wow :) świetny wynik :) Gratuluję! My przez ostatni tydzien nadgonilismy lekturę, bo Izka cały czas chora w domu była, a dzis jedziemy na wycieczkę :)

   Usuń
 4. WOW! super akcja!
  szkoda, że u nas w pobliżu (chyba?) żaden autor nie mieszka...
  "Afryka Kazika" z autografem to by było coś!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Afrykę Kazika mogłabym i nawet ci załatwić ale z wszystkimi kosztami wysyłki to by cię drogo ten autograf kosztował :(

   Usuń
 5. Ale super! Zazdroszczę! Z chęcią wzięłabym udział w spotkaniu, tylko szkoda, że w moich okolicach nic ciekawego się nie dzieje... :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie akcje. Trzeba propagować czytanie, gdzie się tylko da, zwłaszcza wśród najmłodszych!

  OdpowiedzUsuń
 7. ale czad! Świetnie! Aż nieco zazdroszczę takich akcji ;)) Świetna sprawa :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Własnie wróciłam z przedszkolnej wycieczki....zmęczenie i zadowolenie - niezła z nich para :)

   Usuń
 8. Chętnie bym się na takie spotkanie wybrała ;) Zazdroszczę

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny pomysł ze wspólnym czytaniem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, właściciele przedszkola wciąż cos organizują :)

   Usuń
 10. Rewelacyjna akcja!!!
  Szkoda, że w naszym przedszkolu ani widu, ani słychu na ten temat :(
  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może trzeba im podsunąć pomysł?? Spróbuj, ktoś musi zacząć :)

   Usuń
 11. Super"! Moze zasiane ziarenko czytelnicze zaowocuje?? Powodzenia!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajne są takie przedszkolne akcje. My czytamy tylko w domu, w przedszkolu panie tego nie robią.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetne przedsięwzięcie:) Oby takich jak najwięcej!

  OdpowiedzUsuń

Za wszelkie komentarze serdecznie dziękuję! Zwłaszcza za te miłe i podbudowujące, ale za te krytyczne też, bo jak inaczej się czegoś nauczyć? :)

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka