Jak nauczyć ludzi empatii, czyli "Dobre uczynki" Agnieszki Krawczyk

Jak nauczyć ludzi empatii? To pierwsze pytanie jakie nasunęło mi się podczas czytania drugiego tomu serii, której autorką jest Agnieszka Krawczyk. "Dobre uczynki" to dalsze losy lokatorów kamienicy Pod Szczęśliwą Gwiazdą. Jeśli chcecie poznać tajemnice z przeszłości, dowiedzieć się jak walczyć z przeciwnościami losu, jak zaangażować sąsiadów do wspólnej pracy i zmienić nastawienie do ludzi, zapraszam do lektury!

Jak nauczyć ludzi empatii, czyli "Dobre uczynki" Agnieszki Krawczyk
Jak nauczyć ludzi empatii, czyli "Dobre uczynki" Agnieszki Krawczyk

"Dobre uczynki" to opowieść o relacjach międzyludzkich. Tak jak pisałam w recenzji pierwszego tomu serii Uśmiech losu, nie ma tu miejsca na ckliwe romanse i historie opływające lukrem. W powieści pani Krawczyk poznajemy młodą pianistkę z dwójką dzieci, cztery kobiety jednego rodu, trzymające wszystkich na dystans małżeństwo oraz zarozumiałego Jacka. W tej części autorka nieco pomija Klarę (obecną w pierwszym tomie), wytworną starszą damę, która rzadko wychodzi z domu, ale zawsze pojawia się tam gdzie dzieje się coś ważnego. Zawsze też ma ona coś mądrego do powiedzenia... Rozwija się za to wątek Sylwii Werde, jej córek oraz wnuczki. Trwa "walka" między sąsiadami o lokal w podwórku. Pojawia się tajemnica z przeszłości, która wiele zmieni w życiu lokatorek. W życiu Zuzy-pianistki, pojawia się (na nowo) jej matka. Mikołaj Szarocki nie do końca bezinteresownie pomaga Helenie, a ta z kolei zmaga się z poważną chorobą.

Jak nauczyć ludzi empatii, czyli "Dobre uczynki" Agnieszki Krawczyk
Jak nauczyć ludzi empatii, czyli "Dobre uczynki" Agnieszki Krawczyk

"Dobre uczynki" to dobry przykład jak nauczyć ludzi empatii. Humorzasta Marta zaczyna łagodnieć, gdy poznaje szczegóły i cel pracy fundacji, która wprowadza się do wilii po sąsiedzku. Młody Wojtek opiekujący się bliźniakami Zuzanny angażuje się mocno w pomoc przy zakładaniu ogrodu oraz spędza coraz więcej czasu z Mirandą. Helena mimo swojej choroby drąży sprawę tajemniczego właściciela kamienicy, który odda lokatorom ich mieszkania w zamian za wykonanie tytułowego dobrego uczynku. 

Jak nauczyć ludzi empatii? Postawić na ich drodze ludzi, którzy są w stanie skruszyć najtwardsze serca. Zaangażować sąsiadów do pracy mającej na celu wspólne dobro. Podsunąć życzliwych ludzi chcących ich wesprzeć i zrozumieć. Jak zareaguje Helena, gdy odkryje tajemnicę swojej matki? Kim jest właściciel kamienicy na Dębnikach? Czy Szarotka wyzna swoje uczucia? Czy szkolne przyjaciółki pogodzą się po tylu latach? Kto odmieni życie wciąż naburmuszonej Marty? Czy relacje między sąsiadami wkroczą na właściwe tory?


Mnóstwo pytań, mnóstwo wątków i kilka tajemnic. Wszystko to powoduje, że powieść Agnieszki Krawczyk stanowi kilka godzin relaksu spędzonego z książką i kubkiem herbaty. To oderwanie się od naszej codzienności, by poczytać o uroczej krakowskiej dzielnicy. Historia bohaterów "Dobrych uczynków" zaintryguje i wciągnie Was bez reszty. Jest to świetna kobieca literatura, bez mdłych opisów nieszczęśliwej miłości. 
Polecam zdecydowanie na jesienne wieczory, a TUTAJ dowiecie się gdzie książkę kupić najtaniej :)Wydawnictwo FILIA

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka