Bo Fantazja jest od tego...żeby grać

Któż nam zabroni fantazjować? Sama Ciotka Klotka wraz z Krzysiem i Zającem Poziomką wręcz namawiali nas do tego w zamierzchłych czasach (gdzieś tak krótko po wyginięciu dinozaurów). Pobudzenie szarych komórek zahibernowanych głęboko na którejś z mózgowych półkul, wydaje się obecnie jeszcze bardziej pożądane niż w epoce wspomnianego „Tik Taka”. Wystarczy spojrzeć co oferują mass media żeby zrozumieć ową potrzebę.
Kto czyta, żyje podwójnie. Kto fantazjuje, ten ma otwarty umysł (ewentualnie posiada bardzo urozmaicone „życie łóżkowe”).

Fantazja
Można też połączyć obie rzeczy. Ostrzegam jednak, że taka kumulacja może co poniektórym zburzyć dotychczasową koncepcję pojmowania świata oraz otworzyć oczy na prawdy oczywiste (jak choćby tą, że Justin Bieber i Miley Cyrus stanowią większe zagrożenie dla młodych ludzi niż muzyka death metalowa). Może zatem zostawmy dalsze dywagacje w temacie profesorskim głowom oraz Wojciechowi Cejrowskiemu, a sami pofantazjujmy trochę jak na Zwykłą Rodzinkę przystało. Co zatem powiecie na jakąś fantastyczną grę? Proszę, oto i ona!

„Fantazja”, to najnowsza propozycja warszawskiego wydawnictwa Fox Games, która w całości została opracowana w naszym pięknym kraju. Autor – Marcin Podsiadło stworzył grę, będącą miłym urozmaiceniem na polu planszówkowo-karcianej oferty rynkowej. Instrukcja  określa „Fantazję” jako: „Baśniowa gra kafelkowa przeznaczona dla 2 osób”. I trudno się z takim wprowadzeniem nie zgodzić...
Zły czarnoksiężnik właśnie zniszczył tytułową krainę. Jedyny ratunek stanowią dwie frakcje magów, które wykorzystując moc wyobraźni są w stanie odtworzyć upadłe królestwa i na powrót przywrócić świetność Fantazji. Naszym zadaniem jest przyłączyć się do Rzeźbiarzy Natury lub Inżynierów Światła, by wspólnymi siłami ocalić od zapomnienia ów piękną ziemię. A jeśli przy okazji utrzemy nosa drugiej frakcji – tym lepiej dla nas
:)

Fantazja


Fantazja

W zgrabnym pudełku (brawa za pomysłowe ergonomiczne „przegródki”) znajdziemy wszystko to, co do ocalenia Fantazji będzie nam niezbędne, czyli... kafelki! Każda z frakcji posiada bowiem zestaw swoich kafli (27 sztuk) oznaczonych odpowiednią symboliką na rewersie. Awers z kolei zawiera wizerunek danego budynku wraz z kilkoma dodatkowymi oznaczeniami: frakcja, mroczna energia (na wybranych płytkach), rodzaj budynku (I, II lub III stopnia) i jego typ (jest ich w sumie 5), symbole (czyli kolorowe kropki na każdym z czterech boków), punkty zwycięstwa. Do tego jeszcze kafelek Magicznego Zamku, wokół którego będziemy budować krainę, żetony Bonusu, 5 żetonów Mocy Budynków i... już! Możemy zaczynać! To jak budować żeby się nie zmęczyć?

Z potasowanych kafli naszej frakcji wybieramy „na rękę” 6 płytek, a resztę rewersem do góry układamy w stos przed sobą. W swojej turze wykonujemy jedną z trzech akcji. Możemy zbudować mały budynek, pozyskać Punkt Wyobraźni, bądź wybudować duży budynek. Mały budynek (I stopnia) tworzymy przykładając go do Magicznego Zamku lub innego kafelka tak, aby kolory na bokach pasowały do siebie oraz by liczba bocznych symboli na dokładanym kaflu była co najmniej równa liczbie znaków na kaflach, do których go przystawiamy. Jeśli czytaliście naszą wcześniejszą recenzję gry „Odkrywcy: Amazonia” (wyd. Zielona Sowa), to tam sprawa wyglądała bardzo podobnie: dokładany żeton musi mieć boki w takim samym kolorze co będące już na stole płytki.
 
Fantazja


Fantazja

Mając ulokowany I poziom budynku możemy się pokusić o dobudowanie kolejnych (II i III). Duży Budynek „stawiamy” kładąc wybrany przez nas kafelek na innym, niekoniecznie będącym własnością naszej frakcji. Musimy jednak pamiętać, że budynek ma być tego samego typu i kolory boków również powinny się zgadzać z „sąsiadami”. Jeśli dodatkowo uda się dołożyć ostatni poziom na żeton będący naszą własnością – otrzymamy Bonus w postaci 5 Punktów Zwycięstwa.
Aby jednak w ogóle myśleć o dokładaniu wyższych pięter budowli należy najpierw uiścić „opłatę” w postaci Punktu Wyobraźni, który uzyskujemy odkładając na bok jeden z kafelków „z ręki” we wcześniejszej turze. Każdorazowo po zakończeniu swojego ruchu dobieramy ze stosu brakujące kafelki (zawsze musimy mieć ich 6). Po wykorzystaniu całej puli określamy zdobyte punkty zliczając je z poszczególnych żetonów. Liczą się tylko te, które są „na wierzchu” :)

„Fantazja” oferuje kilka dodatkowych smaczków w postaci możliwości odrywania się części królestwa (za sprawą Mrocznej Energii), czy zdobywania i późniejszego użycia Mocy Budynków. O ile w pierwszym przypadku jest to ciekawy zabieg dodający dramaturgii rozgrywce, o tyle żetony Mocy Budynków strrrasznie spowalniają grę (wymagają niemal po każdym ruchu liczenia ile kto ma na stole budynków danego rodzaju) i są, przynajmniej w moim odczuciu, całkowicie zbędne.
Po szczegóły jak zwykle odsyłam do instrukcji.
 
Fantazja


Fantazja

W „Fantazję” grało nam się niezwykle przyjemnie. Kategoria wiekowa 7+ dość dobrze została tu określona, choć przy wykorzystywaniu wspomnianych Mocy i Energii dziecko może się początkowo nieco pogubić. Tradycyjnie mamy do czynienia z ciekawą, piękną grafiką. Budynki przedstawione na poszczególnych kafelkach są tak bajkowe i niesamowite, że łatwo zatopić się w klimat gry i poczuć niczym prawdziwy (s)twórca. Opanowanie zasad nie zajęło nam dużo czasu, co uznaję za kolejny plusik. Również ograniczenie rozgrywki dla jedynie dwóch osób (nadal dość rzadki zabieg wśród gier niekomputerowych) upatruję na korzyść „Fantazji”. Wszak we dwoje warto robić różne rzeczy. Bo ileż razy można... chodzić do kina :)

Dziękuję wydawnictwu Fox Games za egzemplarz gry. Niech lis będzie z Wami!              





44 komentarze :

 1. O nie! Znowu jakaś fajna gra, skąd ja mam brać na nie wszystkie miejsca! Dobrze, że ta jest dopiero dla siedmiolatków, mam rok na znalezienie lokalizacji dla niej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez rok pojawi się jeszcze dużo innych ciekawych gier, więc nie liczyłbym na to, że będziesz miała miejsce na "Fantazję" 😀

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Właśnie! Prawdziwie bajkowa kraina - o to chodziło! 😉

   Usuń
 3. Bardzo fajna gra, ale jeszcze musimy na nią poczekać :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można pograć w gronie dorosłych. Gra jest dobra dla każdego!

   Usuń
 4. Niby jestem na bieżąco z planszówkami, ale ta nie wpadła nam w oczy, a wydaje się przyjemnym, lekkim tytułem. Bardzo ładne grafiki! Myślę, że wypróbujemy - już tak jakoś mam, że kupuję polskie gry choćby po to, żeby wesprzeć nasz lokalny rynek :)

  Pozdrawiam serdecznie,
  Ewelina z Gry w Bibliotece
  (może znajdziesz u mnie inspirację, po jaką grę sięgnąć kolejną ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Fantazja" to nowość, więc dlatego pewnie o niej nie słyszałaś wcześniej. Dzięki, w wolnej chwili na pewno zajrzę na Twoją stronkę 😉

   Usuń
 5. Bardzo ładnie wydana planszówka. Ciekawe czy spodobałaby się mojej Zuzi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może warto to sprawdzić? Ostatecznie można pograć z kimś dorosłym 😉

   Usuń
 6. Gra która naprawdę pomaga ćwiczyć wyobraźnię, a te ilustracje na kafelkach są naprawdę cudne! Świetna! I to w klimatach, które lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mamy, gramy i lubimy :) Ciekawa i wciągająca :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama bardzo chętnie bym pograła - uwielbiam planszówki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię czytać Wasze recenzje gier... Nie są to tylko na szybko opisane zasady i krótkie podsumowanie lecz obszerny artykuł ale taki na luzie i ciekawy. Gra sama w sobie już mi się podoba a ta recenzja jeszcze bardziej zachęca do jej zakupu :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo nam miło, że nasze recenzje przypadły Ci do gustu 😉 Takie jest założenie żeby nie nudzić suchym opisem ale zaoferować ciekawą treść. Widać się nam udaje... 😀

   Usuń
 10. A ja nie będę grać, tylko do końca dnia co robić? Nucić pod nosem piosenkę. Gra wygląda bajecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajna gra, tym bardziej, że syn uwielbia takie klimaty, a tym razem mógłby w coś takiego offline pograć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każde odcięcie od prądu jest na wagę złota! 😉

   Usuń
 12. Ja bym z mężem chętnie w to pograła :)_ i pewnie tak się to skończy, że kupimy dla Dawcia, najpierw sami się nią nacieszymy zanim osiągnie wskazany wiek :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Gra wyglada super i chętnie bym pograła

  OdpowiedzUsuń
 14. Wpisuję na listę chciejstwa. Bardzo mi się podoba rozgrywka dla 2 osób, bo głównie tak gramy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasza lista jest już tak długą, że rolka papieru toaletowego nie starczy 😂

   Usuń
 15. To muszę małżonkowi artykuł podsunąć, on uwielbia planszówki... niech no tylko nasz 11 miesięczniak podrośnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bo Fantazja, Fantazja, Fantazja jest od tego ;) no i tyle w temacie. Zawsze warto :)

  OdpowiedzUsuń
 17. .. aby bawic się aby bawić aby bawić się na całego. Fantazja moja fantazja... :) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiałem piosenkę i teledysk, z którego wyłapywałem fragmenty ukochanych bajek i filmów. To były czasy!! 😓

   Usuń
 18. Gra zapowiada się super, szkoda że musze poczekać aż moje pociechy podrosną :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W towarzystwie dorosłych gra też się świetnie sprawdza 😉

   Usuń
 19. Nie znamy jeszcze tej gry, ale wygląda zachęcająco. Moje dzieciaki ostatnio coraz częściej sięgają po planszówki, więc jest szansa, że zakupimy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybór w grach jest obecnie przeogromny. Ale znaleźć ciekawy tytuł nie jest już tak łatwo. Polecam zatem "Fantazję"... 😉

   Usuń
 20. My mamy w domu mnóstwo gier karcianych i ciągle przybywają nowe. Ta wydaje się super!

  OdpowiedzUsuń
 21. Takie baśniowo-kafelkowe okejowe układanie dla dwójki.

  OdpowiedzUsuń

Za wszelkie komentarze serdecznie dziękuję! Zwłaszcza za te miłe i podbudowujące, ale za te krytyczne też, bo jak inaczej się czegoś nauczyć? :)

Zwykłej Matki Wzloty i Upadki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka